Abp Gądecki zwiększa wysiłki na rzecz ustanowienia św. Jana Pawła II Doktorem Kościoła - zdjęcie
04.12.19, 20:00

Abp Gądecki zwiększa wysiłki na rzecz ustanowienia św. Jana Pawła II Doktorem Kościoła

42

Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem – zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wziął udział w posiedzeniu Prezydium CCEE, które w dniach 1-3 grudnia br. obywało się w Bratysławie.

Jak mówił abp Gądecki na spotkaniu CCEE w Bratysławie było pięć wiodących tematów. To przyszłoroczna sesja plenarna CCEE w Pradze, forum katolicko-prawosławne w Kalamacie, 50-lecie CCEE w 2021 roku, niemiecka droga synodalna i inicjatywa ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył: „Zebranie Plenarne w 2020 roku w Pradze będzie miało miejsce od 24 do 27 września 2010 r. i zakończy się Świętem Narodowym św. Wacława. Tematem obrad będzie „Przyszłość Stworzenia”– nie tylko w kontekście encykliki Laudato si` papieża Franciszka, ale także Synodu dla Amazonii. Temat „Przyszłość Stworzenia” zostanie potraktowany szeroko i zajmiemy się też kwestią eschatologii”.

Abp Gądecki powiedział też, że kolejnym tematem obrad w Bratysławie było Forum katolicko-prawosławne. Będzie ono miało miejsce w Grecji, w Kalamacie, od 25 do 29 mają 2020 r. Tematem wiodącym będzie wartość solidarności i współpracy między narodami europejskimi i rola chrześcijańskich kościołów Europy. Ze strony CCEE będzie 12 delegatów, to m.in: kard. Angelo Bagnasco – jako przewodniczy, kard. Péter Erdő, arcybiskup Budapesztu, kard. Vinko PULJIĆA, z Bośni i Hercegowiny, bp. Paolo Pezzi, arcybiskupa Moskwy, abp Roland Minnerath, arcybiskupa Dijon.

„Zajmowaliśmy się też 50-leciem CCEE” – dodał Przewodniczący Episkopatu. Rada Konferencji Episkopatów Europy została założona 25 marca 1971 r., w 2021 roku będzie obchodzić swoje 50-lecie. Rozpoczęły się już przygotowania do głównych obchodów tej rocznicy. Odbędą się one w Rzymie, zaproszeni zostali Przewodniczący Konferencji Kontynentalnych. Poinformował też, że kolejnym tematem obrad w Bratysławie była droga synodalna w Niemczech.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił: „Ostatnią sprawą niezwykle ważną dla Polski jest prośba, którą skierowałem do kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego CCEE. Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do wszystkich Przewodniczących Konferencji Episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Europy i Doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem”.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

BP KEP

episkopat.pl

Komentarze (42):

darek2019.12.6 12:49
obrońca pedofili, zbrodniarz z uśmiechem na twarzy...
zmiecz2019.12.5 8:42
No, to teraz majac tytul doktora Jan Pawel II dopiero zacznie dzialac. Pewnie zreformuje caly kosciol.
katolik 2019.12.5 8:33
Episkopat w obronie Kościoła i życia powinien wezwać Polaków do powszechnego Różańca,bo modlitwa wielu, w jedności może za wstawiennictwem Najświetszej Maryji Panny uratować Polskę i Polaków
Maria2019.12.4 23:21
Polecam gorąco wysłuchanie kazań O.Augustyna Pelanowskiego na stronie Wydawnictwa Paganini- z tego roku-NAJNOWSZE ! Jestem w zachwycie, to BOŻY KAPŁAN i dar dla nas wszystkich! http://www.wydawnictwopaganini.pl/ojciec-augustyn-pelanowski/
hahn-keller nawet na mydło się nie nadaje2019.12.4 23:03
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali się: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa
andrzejhahn32019.12.4 22:52
gadecki ty nierobie i pasozycie spoleczny ,,,,,,,SRAM NA CIEBIE I NA TEGO wojtyle
Marek2019.12.4 22:26
Grzech sprowadzający śmierć - oznacza radykalną decyzję przeciw światłości i miłości z równoczesnym wyborem ciemności i nienawiści; grzech ten jest przeciw wierze w Chrystusa, która jest wiarą w miłość Boga, oznacza on nienawiść do braci (por. 3,4-10). Jest to więc grzech przeciw wierze i miłości popełniony przez tych, którzy kiedyś należeli do Kościoła (fałszywi prorocy, antychryści). Grzech ten jest podobny do grzechu przeciw Duchowi Świętemu (Mt 12,31-37). Tak pojęty grzech jest większy niż grzech ciężki. - grzech, który nie sprowadza śmierci: pochodzi z ludzkiej słabości; nie przeciwstawia się on radykalnie wierze i miłości. Wśród tych grzechów mogą się znaleźć takie, które teologia nazywa śmiertelnymi. W intencji brata popełniającego grzech, który nie sprowadza śmierci, poleca Autor modlić się do Boga o przebaczenie. Za brata popełniającego grzech sprowadzający śmierć Autor nie nakazuje się modlić, ale też nie zabrania. Nie mówi też nic, czy spontaniczne modlitwy zanoszone za takiego grzesznika nie będą wysłuchane. W liście uczy, że Chrystus jest przebłaganiem nie tylko za nasze grzechy, lecz i za grzechy całego świata (2,2). Wynika więc z tego, że Autor nie przyjmuje istnienia grzechów absolutnie nieprzebaczalnych (por. 1 Tm 2,1). Twarde sformułowania pochodzą stąd, że ma na myśli Złego i tych, którzy już dobrowolnie poddali się pod jego panowanie. Nie nakazując modlitwy za takich grzeszników, chce powiedzieć, że ich nawrócenie jest bardzo trudne." Baczcie więc co mówicie i co czynicie, by nie pochłonął Was ogień piekielny na wieki.
mendy mendy2019.12.4 22:24
𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - 𝐚𝐚𝐚 ... menda odświeżona żyd i CEO and founder "Shit on Polishness". Jonasik czytał "doktorów" wraz urbankiem, hartmankiem, michniczkiem, woleńskim, z całym B'nai B'rith, Kehila Israel, Nożyk(do skracania kootasa) etc.
mendy mendy2019.12.4 22:19
𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - 𝐚𝐚𝐚 ... menda odświeżona żyd i CEO and founder "Shit on Polishness". Menda obrzezana 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), Mam róg wikinga w doopie! O'lala jak dobrze. Spotkajmy się pod Lidlem. Mam owieczkę dla was i trochę sianka, I oczywiście "Albert extra Vergin oil" - do smarowania rectum
Katolik2019.12.4 21:57
Tak zwani się, Wierzący którzy mówią że wierzą w Boga (jakiego?) ale w jego przykazania już nie, tu to tacy są prześladowcami. Do kościoła nie chodzą a bluzgają na Kościół, wiernych, i księży których sam Bóg ustanowił. Księży, wkładają do jednego worka razem z marginesem czarnych owiec, bo to margines a wielu jest dziś napełnionych Duchem Św. naprawdę świętych i prawych księży, co w obronie wiary są prześladowani i życie swoje oddają. Wielce się zdziwią słysząc "Nie Znam Was", Idźcie Precz W Ogień Piekielny". Na zdrajcy co Boga odrzucił i wymyślił własnego bożka, ciąży większa wina niż na wrogu który Boga nie poznał. Obyście się czym prędzej opamiętali bo nie znacie dnia ani godziny. Szczęść Wam Boże
katolik 2019.12.5 7:57
Ludzie,którzy nie zastanawiają się na słowami ,które wypowiadają, z powodu swoich niezrównoważonych przekonąn, krzywdzą Kosciół i księży.Sami o sobie mysla zawsze dobrze.Szczęśc Boże
JONASIK2019.12.4 21:49
Dopóki takie tytuły mają dookreślenie "kościoła", ja nie mam z tym problemu. Jednak protestuję przeciwko nadawaniu tytułów "naukowych" np. teologom. Filozofowie też powinni chyba wypaść z głównego nurtu Nauki, coś tak jak astrolodzy.
aaa_kotki_dwa2019.12.4 21:32
Szczerze i bez złośliwości: czytałem działa doktorów kościoła: Akwinaty, Augustyna, Hieronima, naprawdę myślice, że Jan Paweł II intelektualnie może się z nimi równać? Bo wg mnie dorobek intelektualny nie za bardzo robi wrażenie w ogóle, ale w zestawieniu z tęgimi głowami jak wyżej to już zakrawa na kiepski żart. Ja wiem, że JP2 i kochany, i nasz polski, i ziemię ucałował i na plantach gaworzył, itd, ale serio? Zero jakiejś głębszej, krytycznej analizy tego człowieka?
Joanna2019.12.4 22:01
sam wyrobiłeś sobie ocene mniej niż zero, cza było nic nie mówic byłbys chociaż ZERO
aaa_kotki_dwa2019.12.4 22:10
Spokojnie Joasiu, wstrzymaj na momencik swą katolicką pogardę (tylko na chwilę, wiem, że bez pogardy nie sposób być katoliczką). Ja nie pretenduje do bycia w bandzie zwanej doktorami koscioła, więc jestem tu bez znaczenia. Więc uważasz Joanno, że Jan Paweł II jest godny, by zająć miejsce obok św św Hieronima, Tomasza i Augustyna? Że po wiekach ludzie będą wracać do dzieł JP2, tak jak ma to miejsce wobec wyżej wymienionych? Po pod względem intelektualnym JP2 został przyćmiony zarówno przez Benedykta XVI jak i Franciszka. Wystarczy porównać dowolne encykliki tej trójki i serio polski papież nie wypada najlepiej, a przecież żaden z następców na stolcu piotrowym do miana doktora kościołą nie śmie pretendować...
Kazimierz2019.12.4 21:31
Uważam że JPII był jednym z najgorszych papierzy w historii kościoła dlatego nie zasługuje na taki zaszczyt
Teofil2019.12.4 22:35
Za to diabeł i demony ogromnie się go bały i pierzchały gdzie pieprz rośnie nieprawdaż biesku?
B522019.12.4 21:30
proszę księdza a gdyby tak czerwoną szarańczę ochrzcić przymusowo oni i tak to zrobią ale dopiero jak wypadnie ostatni ząb
marek2019.12.4 21:02
Jeżeli papież Franciszek się zgodzi na tytuł doktora dla naszego papieża oznaczać to będzie celowe rozbicie KK na kościoły narodowe z innym odrębnym nauczaniem . Niemiecki Kościół- komunia dla rozwodników , zniesienie celibatu , a w Polsce po staremu chyba ,że w duchu ekumenizmu Abc Ryś coś zmajstruje.
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.4 21:01
Ta imprezkę pedofilską, to Gądecki trzeba było u w mojej kamiennicy wyprawić. Słyszałeś matole o wspieraniu, Polskiego Biznesu?!
katolik2019.12.4 20:58
Co mają do powiedzenia ci co poniżają JP II, udaja jakąs kategorycznośc w osadzie, a czy tak samo są krytyczni wobec wprowadzania do społeczeństwa zgorszenia i śmierci przez dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna. To dno jest źródłem dewiacji, pedofilstwa homoseksualistówi i nośnikiem śmierci małych i starych.Jak w ogóle takie hasełka dna mogą być rozpowszechniane i jeszcze stać się przedmiotem wyborow. Powstaje pytanie Polska to społecznośc ludzi czy zwierząt, bo nawet bydlęcie ma empatię. Dlaczego ci co głosują na dno i krytykują Kościół ,zadają,aby ktoś w stosunku do nich był milutki ,a okazuje się ,ze za pazuchą chodzą z kartka ABORCJA EUTANAZJA= HITLER
katolik 22019.12.4 21:04
ty Katolik, założe się że się dużo modlisz a diabła masz za skórą - widać to po agresji z jaką niby bronisz Kościoła,taka wiara bez miłości, czyli dajesz upust swojej agresji..współczuję
Katolik2019.12.4 22:25
Ty katoliku 2gi -zapewne z zawodu i świadku Jehowy, czy kochasz Boga w Trójcy Jedynego i Syna jego a Pana naszego Jezusa Chrystusa i Maryję matkę jego? Kochasz bliźniego jak siebie samego, zachowujesz przykazania, modlisz się co dzień i żyjesz sakramentami? Czy jesteś pobożniejszy od ripostowanego katolika co prawdę powiedział a może i od samego Św. Jana Pawła Drugiego? Może jednak to ty w sowim oku belki nie widzisz i po co ci ta przynależność do katolików w dodatku drugiej kategorii? Szczęść Ci Boże
Ryszard Olejniczak2019.12.4 20:56
Jego genialna inteligencja, dorównywała Jego Świętości. Wyprzedził i wciąż wyprzedza epokę. Również jeśli chodzi o koncepcje ekonomiczno-społeczne. Może kiedyś zdarzy się rząd Polski, który je praktycznie zastosuje???
anonim2019.12.4 20:54
Może stanie się to początkiem reewangelizacji Europy, bo póki co dobrze nie jest.
DoktorJakiDoktorRydzykDoktorWojtyłaProfesorSzydło2019.12.4 20:42
Jedno zdjęcie wali w gruzy całe te "doktorskie" pierdy. Wojtyła pieści się z Macielem Degollado, brutalnym klero-zboczęńcem, który gwałcił dzieci przez całe dziesięciolecia. Wojtyła był głuchy na cierpienia gwałconych dzieci, bo klero-potwór Degollado przywoził pieniądze wyciśnięte z biedaków południowoamerykańskiej kato-ciemnoty.
Kazimierz2019.12.4 20:47
Jeśli są to dla ciebie "doktorskie pierdy", to po co idioto produkujesz się tutaj. Kup se komiks i poczytaj, prymitywie.
STOP PiSdzielcom2019.12.4 21:16
A po porodzie miała cie utopić w wiadrze z wodą
Topek2019.12.4 20:37
Wiadomo że biskupi kościoła katolickiego będą wysławiać Wojtyłę, przecież za jego czasów mogli bezkarnie hasać w rozpuście i wydając mnóstwo pieniędzy na swoje zachcianki a Wojtyła by zachować dobrą twarz kościoła odwracał oczy udając że nic nie widzi, ale historia go rozliczy
Kazimierz2019.12.4 20:44
Następny wszechwiedzący głupek. Kup sobie akwarium i zajmij się rybkami, bo jesteś za głupi do komentowania.
STOP PiSdzielcom2019.12.4 21:14
Matka cię chyba wysrała nie urodziła
KATOLIK2019.12.4 20:34
Nie może być doktorem Kościoła ktoś, kto wprowadzał w życie ustalenia soboru watykańskiego 2, czyli dialogowanie zamiast nawracania, błędne poszukiwanie pierwiastków prawdy w fałszywych religiach, całował Koran, urządzał wspólne modlitwy z fałszywymi religiami w Asyżu i usprawiedliwiał życie w ponownych związkach po rozwodzie, czyli wydał adhortację Familiaris Consortio, która była preludium do adhortacji Franciszka Amoris Laetitia.
Kazimierz2019.12.4 20:41
Daruj sobie, nikt cię o zdanie pytać nie będzie.
KATOLIK2019.12.4 20:57
Ciebie też nie. Widać, że nie masz wiedzy w tym temacie.
Wojtek2019.12.4 21:50
Ty nie jesteś katolik tylko faryzeusz, w dodatku głupi jesteś jak but i to w lewy but, bo lewy jest jeszcze głupszy.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.4 20:25
Ekspresowy święty okazał się obrońcą pedofilnych księży i tych homoseksualnych, teraz będzie dohtorem! Głupota kościoła jest porażająca z tym podsuwaniem bogu tzw. świętych którzy ludzie mu wybierają!
Kazimierz2019.12.4 20:40
Odpowiedz tępy idioto, co cię obchodzą sprawy Kościoła, jeśli nie masz z Nim nic wspólnego? Nie eksponuj tu swoich wypocin. Zgiń, przepadnij, bo jesteś obrazą człowieka.
STOP PiSdzielcom2019.12.4 21:12
Matka cie chyba wysrała nie urodziła
B522019.12.4 21:25
ci pedofile to wasi ludzie w przebraniu partyzanci czerwonej szarańczy lewactwo w kościele trzeba wypalić gorącym żelazem
ZERRO2019.12.4 20:19
Im więcej przypadków pedofili klerykalnej wypływa na światło dzienne tym bardziej KEP zwiększa wysiłki.
red2019.12.4 20:07
Co z nauczania św. Jana Pawła II zostało w Kościele w Polsce? Pomników postawiono bez liku, teraz tytuł, a czy rozwijamy Jego nauczanie i nim żyjemy? No cóż o wiele łatwiej o pomniki i tytuły.
Katolik2019.12.4 20:30
A co się od niego uczyć jak ukrywać patologie w kościele katolickim?