„I ktokolwiek posłał cię, byś to zrobił, również im wybaczam w potężne imię Jezusa – powiedział napastnikowi bp Emmanuel ze szpitalnego łóżka w nagranym we wtorek oświadczeniu. – W swoim sercu żywię do każdego jedynie miłość. Obojętnie czy ta osoba jest chrześcijaninem, czy nie, jest to nieistotne”. Biskup wezwał wiernych, by nie uciekali się do odwetu, ale postępowali „jak Chrystus”. Bowiem „Pan Jezus nigdy nie uczył nas, byśmy walczyli, Pan Jezus nigdy nie uczył nas, byśmy brali odwet, Pan Jezus nigdy nie mówił nam: Oko za oko, ząb za ząb”.

Komisarz policji Karen Webb z Nowej Południowej Walii nie podała konkretnego motywu ataku nożownika. Stwierdziła jedynie, że są w tej napaści „elementy, które spełniają kryteria motywowanego religijnie ekstremizmu”. Jak podaje „The Guardian”, z nagrania wideo po ataku wynika, że 16-latek miał powiedzieć po arabsku: „Gdyby on [biskup] nie wtrącał się do mojej religii, gdy nie mówił o moim proroku, nie przyszedłbym tutaj. (...) Gdyby mówił o swojej religii, nie przyszedłbym tutaj”.

Jak podaje portal „Life Site News”, „według doniesień po ugodzeniu nożem [bp] Emmanuel położył dłoń na swojego zamachowca, pomodlił się za niego i przebaczył mu”.

W nagranym we wtorek oświadczeniu biskup Emmanuel powiedział, że powinniśmy „zawsze być wdzięczni naszemu Panu” za doświadczane cierpienia i trudności. Przypomniał o nauce Chrystusa, że powinniśmy nieść swój krzyż, by być Jego godnymi uczniami. „Dziękujemy Panu Jezusowi za to, co wydarzyło się w ciągu paru ostatnich dni – dodał biskup. – Dobrze sobie radzę, szybko wracając do zdrowia. Dziękujemy Panu Jezusowi. A więc nie ma potrzeby się martwić czy troszczyć”.