Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej zaprezentowało dziś propozycje zmian w prawie, które mają wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Białorusią. To odpowiedź na wydarzenia z ub. tygodnia. W czwartek poinformowano o śmierci żołnierza, który pod koniec maja został pchnięty nożem przez migranta. Dzień wcześniej Onet ujawnił, że pod koniec marca zatrzymano trzech żołnierzy, którzy w odpowiedzi na napór grupy migrantów, oddali strzały ostrzegawcze. Dwóch z nich usłyszało prokuratorskie zarzuty.

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował dziś o operacji „Szpej”, w ramach której wprowadzone zostaną zmiany w indywidualnym wyposażeniu żołnierzy.

- „To hełmy z przyłbicami, kamizelki kuloodporne najlepszej jakości, miotacze gazu o zwiększonej pojemności, tarcze”

- powiedział.

Żołnierze będą przechodzić szkolenia z zakresu teorii i praktyki interwencji.

Na granicę zostały skierowane też dwie kompanie zmotoryzowane. W jej ochronie w szerszym zakresie mają być wykorzystywane transportery opancerzone Rosomak.

- „Przygotowujemy nową, wspólną operację Bezpieczne Podlasie. (...) Nowa operacja wejdzie w życie od 1 sierpnia”

- zapowiedział wicepremier.

Do Kodeksu karnego mają zostać wprowadzone zmiany dot. użycia broni przez żołnierzy w taki sposób, aby „nie było wątpliwości, po której stronie stoi państwo polskie”.