- 44 cudzoziemców, obywateli Indii, Sri Lanki, Syrii, Afganistanu i Iranu, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – czytamy w wpisie Straży Granicznej na portalu X.

Minionej doby – czytamy – nielegalni migranci próbowali forsować polską granicę nawet w 30-osobowej grupie. Nie podano szczegółów.

Jak dowiadujemy się z danych zaprezentowanych przez SG, dotychczas w tym roku na granicy polsko-białoruskiej miało miejsce ok. 25 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia, nielegalni migranci pochodzili z ponad 50 krajów.

Warto przypomnieć, że Polskę przed nielegalną migrację od strony Białorusi chronią dwie główne zapory: 186 km stalowe ogrodzenie o wysokości 5,5 m (to główny element zabezpieczenia) oraz system kamer i czujników na 206 km tej granicy. Oba systemy są już całości użytkowane przez polskie służby graniczne.

Ponadto - poinformowała rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska – do zbudowania zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim - został już wybrany wykonawca.