Sławomir Neumann to były wiceminister zdrowia w rządzie PO-PSL, były szef klubu Platformy Obywatelskiej oraz jeden z najbardziej wpływowych polityków tej partii. Jak przekazał dziennikarz śledczy, prokuratura w Jeleniej Górze oskarżyła b. wiceministra oraz trzy inne osoby „w sprawie oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim NFZ w latach 2012-2014” – czytamy na portalu wPolityce.pl.

Jak podkreślił Nisztor, Neumann pomimo prokuratorskich zarzutów nadal jest „jednym z głównych rozgrywających w Platformie Obywatelskiej”.

Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień służbowych w celu ociągnięcia korzyści majątkowych, a chodzi o niebagatelną kwotę aż 13,5 mln zł klinikę medyczną z Warszawy.

Jak poinformowała wtedy jeleniogórska prokuratura, działania oskarżonych umożliwiły popełnianie wielu oszustw ze szkodą pacjentów klinki. Lecznica miała pobierać opłaty za zabiegi usunięcia zaćmy, pomimo że były one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Miało to doprowadzić do wyłudzenia kwoty blisko 2,5 mln zł od ponad 2 tys. pacjentów.

- Aktem oskarżenia objęto również Krzysztofa R. i Agnieszkę O. – prezesa i wiceprezesa zarządu Kliniki – czytamy.

Jak informują śledczy i prokuratura, za przestępstwa zarzucane oskarżonym może im grozić nawet do 10 lat więzienia.