Szef polskiego rządu w rozmowie na antenie TVP Info dodał, że posadowienie dowództwa 5. Korpusu wojsk USA w Polsce jest decyzją przełomową. Dodał, że dziś „na czas wojny to jest ok. 10 tys. żołnierzy”.

Premier zwrócił też uwagę na inne decyzje, które określił mianem historycznych. Chodzi o wejście Finlandii i Szwecji do NATO. Oba kraje są niemal naszymi bezpośrednimi sąsiadami i dopełniają oni granicę Morza Bałtyckiego. Przypomniał, że oba państwa są bardzo zaawansowane technologicznie i posiadają bardzo dobrą broń oraz armię.

One pomogą nam bronić wschodniej flanki NATO” – mówił Morawiecki.

W rozmowie w „Gościu Wiadomości” szef rządu zwrócił też uwagę na dostawy broni i wzmacnianie armii, co stanowi o dużym wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski. Dodał, że realizowany już jest pomysł Jarosława Kaczyńskiego – ustawa o obronie ojczyzny. Stwierdził również:

[…] to jest ta podstawowa różnica między Prawem i Sprawiedliwością, a Donaldem Tuskiem, że Jarosław Kaczyński przede wszystkim kocha Polskę, a Donald Tusk kocha chyba przede wszystkim jakiś inny kraj, jaki, to jego zapytajcie”.