W sobotę do Częstochowy przybyło 12 pieszych pielgrzymek maszerujących z całej Polski. Wśród nich jest m. in. uznawana za najstarszą 385 Piesza Pielgrzymka Kaliska, najdłuższe 38. Szczecińska Piesza Pielgrzymka oraz 40. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska. Na Jasną Górę dotarła także najliczniejsza 44 Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej.

Pielgrzymi kaliscy wędrują do Częstochowy nieprzerwanie od 1637 roku. Ponadto jest to jedna z nielicznych pielgrzymek, której uczestnicy wracają do domów również na pieszo.

Najdłużej ze względu na dystans trwa pielgrzymka szczecińska. Jej uczestniczy maszerują do Częstochowy aż 20 dni. Dla wielu z uczestników pielgrzymki trzytygodniowy urlop może być problemem. Organizatorzy zachęcają wobec tego do etapowego pielgrzymowania, co roku z miejsca, gdzie w poprzednim zakończyło się wędrówkę. W ten sposób w ciągu kilku lat można przejść całą trasę pielgrzymki.

Największa pielgrzymka radomska liczyła w tym roku 4848 osób, w tym 83 kapłanów, 18 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Pielgrzymi modlili się zwłaszcza w intencji ofiar wypadku w Chorwacji oraz ich rodzin.

- To było wyjątkowe nasze doświadczenie, aby rozważając życie, świętość Maryi również jeszcze bardziej zachęcić siebie i innych do przeżywania sakramentu Eucharystii, a więc uczestniczenia w życiu Boga i przeżywania Go we wspólnocie wiary i Kościoła. I to jest tak naprawdę bogactwo każdej pielgrzymki - powiedział ordynariusz diecezji bp Marek Solarczyk.

Na Jasną Górę dotarły także liczne pielgrzymki rowerowe oraz biegowe.