Patryk Jaki podczas debaty w europarlamencie zwrócił uwagę, że Parlament Europejski dopiero co potępił Polskę za rzekome ingerowanie w niezawisłość sędziów w naszym kraju, a tymczasem sam narusza ową niezawisłość amerykańskich sędziów Sądu Najwyższego w sprawie ich orzeczenia likwidującego de facto postrzeganie procederu aborcyjnego jako konstytucyjnego prawa obywateli USA.

„To jest ten prawdziwy trójpodział władzy, według was, że sędziowie mogą sądzić tylko tak, jak wy chcecie. Pogratulować” – mówił europoseł Solidarnej Polski.

„Ponadto chcecie uczyć moralności Ameryki” – kontynuował Jaki, zadając pytanie: „Ale co zrobiliście, żeby bronić życia dzieci na Ukrainie?”.

Następnie polski eurodeputowany wyliczał niezrealizowane obietnice Niemiec w sprawie dostarczenia broniącej się przed brutalną rosyjską inwazją Ukrainie skutecznej broni i przekonywał, że w wyniku tego rodzaju zaniechań giną kolejne dzieci na Ukrainie.

Jaki przyznał, iż ma świadomość, że reprezentowane przez niego poglądy są na forum europarlamentu w zdecydowanej mniejszości. „Ale nawet, gdyby był tutaj sam, to ktoś musi bronić życia tych najsłabszych. I będziemy to robić do końca, bo jesteśmy za cywilizacją życia, a nie za cywilizacją śmierci” – skonkludował polityk Solidarnej Polski.