Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że w ramach monitoringu zagranicznego rynku dzieł sztuki, w Niemczech odnaleziono skradzioną z Polski akwarelę Wassilego Kandinskiego. Obraz jest w posiadaniu domu aukcyjnego Grisebach. MKiDN zwróciło się o wycofanie obrazu z aukcji, aby możliwe stały się dokładne oględziny. Przekazano też dokumenty potwierdzające jego pochodzenie.

- „Pomimo stanowiska resortu kultury oraz działań Ambasady RP w Berlinie dom aukcyjny Grisebach zdecydował o sprzedaży akwareli Wassilego Kandinskiego. W ocenie MKiDN powszechna znajomość historii obrazu oraz zachowane oznaczenia własnościowe Muzeum Narodowego w Warszawie wskazują, że jakakolwiek jego sprzedaż po momencie kradzieży nie może być uznana za działanie w dobrej wierze”

- czytamy w komunikacie resortu.

Po godz. 19 resort kultury poinformował dziś, że obraz zostać sprzedany.

- „W związku ze sprzedażą w niemieckim domu aukcyjnym Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego „Kompozycja”, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu odzyskania dzieła”

- czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

- „Jednocześnie podkreślamy, że transakcję przeprowadzoną świadomie przez dom aukcyjny Grisebach uważamy za wysoce nieetyczną i stojącą w sprzeczności ze standardami, które powinny obowiązywać na międzynarodowym rynku dzieł sztuki.”

- dodano.