„Ta wojna nie może trwać nadal. Oczywiście możemy nadal komunikować nasze propozycje na takich międzynarodowych konferencjach, ale sugeruję, aby zacząć również myśleć spokojnie, szczególnie moim przyjaciołom w Europie. Musimy myśleć o tym, jakie wysiłki możemy podjąć, aby przerwać tę wojnę” - powiedział Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, członek Rady Państwa ChRL.
Z kolei, Zhang Jun, stały przedstawiciel Chin przy ONZ powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, że Rosja powinna jak najszybciej zawiesić ogień i usiąść przy stole negocjacyjnym z Ukrainą. Oświadczył też, że Pekin uważa, że kraje zachodnie powinny włączyć się w proces rozwiązywania konfliktu.
„USA, UE i NATO powinny również zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją w celu wszechstronnego i pogłębionego dialogu opartego na zasadach niepodzielności bezpieczeństwa”.- stwierdził Zhang Jun, Stały przedstawiciel Chin przy ONZ.
Według niego strony powinny przedyskutować, jak zbudować „zbalansowaną i zrównoważoną architekturę bezpieczeństwa”.
Przypomnijmy, 27 października 2022 r. Chiny wezwały Stany Zjednoczone do rozszerzenia współpracy, aby wzmocnić pokój na świecie. Chiny i Stany Zjednoczone muszą nauczyć się żyć ze sobą, powiedział chiński prezydent Xi Jinping i wezwał do rozszerzenia współpracy i komunikacji między obydwoma krajami.
„W celu zapewnienia pokoju na świecie, oba kraje muszą znaleźć sposoby na wzajemne relacje. Dzisiejszy świat nie jest ani pokojowy, ani spokojny. Stany Zjednoczone i Chiny muszą współpracować, aby sprzyjać stabilności międzynarodowej” - oświadczył Xi Jinping, Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w przemówieniu z 27 października, cytowanym przez chińską telewizję państwową.
Chiny wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba opowiadając o wynikach spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem, ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi.
„Spotkałem się z radcą stanu, chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, aby omówić stosunki między Ukrainą a Chinami. Mój rozmówca potwierdził poszanowanie przez Chiny suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także odrzucenie przez nie użycia siły jako środka rozwiązywania nieporozumień”
– pisze Kuleba.
Przypomnijmy, niedawno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie odmawia negocjacji ze zdemilitaryzowaną, zdenuklearyzowaną i zdenazyfikowaną Rosją, czyli z tą Rosją, która wycofa wszystkie swoje wojska ze wszystkich terytoriów ukraińskich, w tym z Krymu i Donbasu, z Rosją, która wyda międzynarodowemu trybunałowi wszystkich zbrodniarzy wojennych, w tym Putina i innych prowodyrów putinowskiej junty zaangażowanych w wywołanie wojny; z Rosją, która zgodzi się wypłacić Ukrainie wielomiliardowe reparacje wojenne za ogromne szkody wyrządzone Ukraińcom przez zbrodniczy, nazistowski, terrorystyczny reżim Putina.
Prezydent Ukrainy wymienił pięć warunków rozpoczęcia negocjacji z Federacją Rosyjską:
Przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy (w granicach z 1991 r.);
Poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych;
Odszkodowanie przez Rosję za wszelkie straty Ukrainy spowodowane wojną;
Postawienie przed sądem każdego zbrodniarza wojennego;
Nadanie gwarancji, że agresja już się nie powtórzy.
„To są absolutnie jasne warunki” – podsumował głowa państwa ukraińskiego.
Co więcej, Ukraina po zniszczeniu rosyjskich okupantów obowiązkowo będzie państwem członkowskim NATO. Nikt nie będzie mógł narzucić Ukrainie odmowy integracji z Sojuszem Euroatlantyckim. Pekin musi pogodzić się z niezłomną wolą narodu ukraińskiego.
