Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że zawieszeni w obowiązkach zostali dziś prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie. Wniosek o ich odwołanie minister Bodnar skierował do kolegium sądu.

- „Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Przanowska-Tomaszek oraz Wiceprezesi Patrycja Czyżewska, Małgorzata Kanigowska-Wajs, Radosław Lenarczyk, Agnieszka Sidor-Leszczyńska i Marcin Rowicki zostali zawieszeni z dniem 19 czerwca 2024 r.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpił do kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o opinię w sprawie ich odwołania”

- podał resort.

W sądzie tym na jutro zaplanowano posiedzenie ws. aresztowanego przed Wielkanocą ks. Michała Olszewskiego SCJ, który usłyszał zarzuty w ramach śledztwa dot. Funduszu Sprawiedliwości.

- „Na jutro zostało wyznaczone posiedzenie dot. przedłużenia aresztu ks. Michałowi Olszewskiemu SCJ (informację obrońcy otrzymali dzisiaj ok 8 rano). Tymczasem dzisiaj kolejna czystka i to w przedmiotowym Sądzie Okręgowym (wczoraj zmiana sędziego)”

- napisał obrońca duchownego mec. Krzysztof Wąsowski.

Działania ministra sprawiedliwości skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych europoseł Patryk Jaki.

- „Bodnar sobie zawiesza sędziów, którzy mu się nie podobają na czas kiedy ma być rozpatrywana polityczna sprawa. To jest dopiero afera. W każdym poważnym państwie wywołałoby to trzęsienie ziemi”

- zauważył eurodeputowany Suwerennej Polski.