Hierarcha zwrócił się również do rodziców, prosząc ich o wsparcie młodzieży w decyzji o podjęciu nauki, dzięki której w przyszłości młodzi będą zdolni służyć ojczyźnie i światu. Podkreślił, że młodzi ludzie „są inwestycją w przyszłość Ukrainy i jej dobrobyt po zakończeniu wojny”.

- „W tym decydującym czasie, jedną z dróg naszej obrony jest pokazanie, że agresor i wywołana przez niego wojna, nie mogą odebrać nam naszych nadziei, możliwości i talentów, a także przekreślić naszego powołania. Dlatego pomimo niebezpieczeństwa i uzasadnionych obaw, zachęcam was do podjęcia studiów wyższych wraz z nowym rokiem akademickim. Nie wahajcie się! Nauka to wspaniałe przygotowanie na przyszłość, a przyszłość istnieje!”

- napisał abp Borys Gudziak.

Duchowny przypomniał, że patriarcha Josyf Slipyj powołał do życia Uniwersytet Katolicki we Lwowie w wieku 71 lat, mając za sobą 18 lat spędzonych w obozach koncentracyjnych.

- „Zrobił to dla was. A teraz ten uniwersytet na was czeka. Czeka na was Ukraina i świat. Uczcie się, rozwijajcie skrzydła, by służyć światu i ojczyźnie. Jesteście zbyt potrzebni i cenni, by powstrzymała was jakaś wojna, by jakiś wróg rasy ludzkiej przekreślił wasze powołanie i Boży plan na wasze życie”

- zachęcił.