500 Plus dla niepełnosprawnych: Sejm przyjął ustawę - zdjęcie
19.07.19, 14:09Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

500 Plus dla niepełnosprawnych: Sejm przyjął ustawę

5

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że Sejm przyjął ustawę. 

Ustawa przyjęta przez Sejm zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Parlamentarzyści opowiedzieli się również za poprawką złożoną przez Kukiz'15, według której kwota uprawniająca do otrzymania dodatku będzie odpowiadać wysokości płacy minimalnej.

Za poprawką głosowało 197 posłów, przeciw było 133, wstrzymało się pięciu. Po przegłosowaniu poprawki marszałek Sejmu zwołał Konwent Seniorów. Po trzyminutowej przerwie Sejm kontynuował obrady.

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby pełnoletnie z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wniosek trzeba będzie złożyć do ZUS lub innego organu odpowiedzialnego za wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

"500 Plus" dla niepełnosprawnych ma być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (5):

Szymon2019.07.22 9:47
Jeśli ktoś tutaj nie widzi buty i arogancji władzy, to jest naprawdę ślepy. Jeszczcze niedawno w ogóle z niepełnosprawnymi w ogóle gadać nie chcieli, wyganiali ich z sejmu, a teraz przed wyborami nagle ustawy przepychają. Tak samo z 500+, to było zaplanowane już przed wyborami w 2015, ze najpierw adzą 500+ od drugiego dziecka, tylko po to, żeby zaa 4 lata było co obiecać, bo nikt mi nie wmówi, że 500+ od lipca, które rodzice dostaną w październiku z wyrównaniem od lipca to jest przypadek, a nie gra polityczna. Jak to mówił Morawiecki, ludzie są tacy głupi, że to działa, no i niestety miał rację. Program PiS czyli przekupstwo i rozdawnictwo nieswoich pieniędzy ma się w najlepsze. Nikogo nie interesuje, że to na kredyt, że to trzeba będzie spłacać, że spłacać to będą jeszcze nasze w nuki, liczy się tu i teraz. Najważniejsze, że "dostanę" 500 zł, a co będzie potem, to kogo to obchodzi...
Janek2019.07.19 18:19
A wystarczyła by aborcja eugeniczna i by nie było problemu.
man woman albo gender2019.07.19 17:42
Kukiz? Przecież to podniesienie progu do 2200 to była poprawka zgłoszona przez PO! Teraz to faktycznie można to nazwać "500+ dla niepełnosprawnych". Nawet mój podopieczny się załapie. Nie można było od razu procedować w takiej formie?
Foster2019.07.19 16:12
Zostali przez "Tuska" wprowadzeni w błąd i dlatego będzie reasumpcja głosowania. Czyli wyjdzie na to, ze dzisiaj dali a jutro zabiorą. Nieprzyjemna sytuacja.
lon2019.07.19 15:05
Najpierw trzeba było zrobić inwentaryzacje , a dopiero potem wspomagac potrzebujących.