KE zgodziła się na przejęcie Lotosu przez Orlen!
PKN Orlen poinformował, że Komisja Europejska dała zielone światło na przejecie przez spółkę kontroli nad Grupą Lotos.
Kategoria
Podkategoria: Unia Europejska
PKN Orlen poinformował, że Komisja Europejska dała zielone światło na przejecie przez spółkę kontroli nad Grupą Lotos.
Czy w czasie czwartkowej wizyty w Kijowie Emmanuel Macron i Olaf Scholz próbowali nakłonić Wołodymyra Zełenskiego do oddania części terytoriów Ukrainy w zamian za porozumienie pokojowe z Rosją? Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przyznaje, że „tego typu wątki były poruszane”.
Prof. Andrzej Zybertowicz przekonuje, że Polska powinna inicjować na forum Unii Europejskiej dyskusję dot. niezbędnej korekty podstawowych formuł ładu demokratycznego.
„Ten konflikt i ten spór cały czas trwa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o kwestii pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Jak dodał, rząd stara się go załagodzić.
- Trzeba sobie powiedzieć jasno, że to nie Polska wyznacza główne cele klimatyczne czy energetyczne i że my musimy się do nich dostosować. W tej dziedzinie suwerenność jest coraz bardziej ograniczona, skoro nie ma neutralności technologicznej. Z funduszami europejskimi są związane narzucane nam wymogi. Niemniej – jak to powiedział ostatnio jeden z przedstawicieli naszego rządu – cięgle to nam się jednak opłaca - mówi w rozmowie z serwisem Fronda.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości
Państwa UE zatwierdziły polski KPO, co pozwoli na wypłaty środków z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj musi jednak w tym celu zrealizować tzw. "kamienie milowe". Zdaniem Witolda Waszczykowskiego to zobowiązanie to pułapka.
Wyjeżdżając z Ukrainy prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, że jego zdaniem „Ukraina normalnie nie powinna być kandydatem” do Unii Europejskiej.
„Ten pierwszy krok z pewnością przybliży nasze zwycięstwo” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując dzisiejszą opinię Komisji Europejskiej na temat przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Po wielu miesiącach negocjacji, wreszcie zostaną odblokowane należne Polsce środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Dziś ministrowie finansów państw członkowskich zaakceptowali polski Krajowy Plan Odbudowy.
W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w sowim oświadczeniu w trakcie konferencji prasowej o wydaniu przez komisję pozytywnej opinii dla Ukrainy ws. jej przystąpienia do Unii Europejskiej.
Na początku miesiąca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy Polski. Media donoszą, że dziś poczyniono kolejny krok w stronę przekazania Polsce należnych środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Polski KPO zaakceptowali ambasadorowie państw członkowskich.
· Unia Europejska zmierza do podpisania nowej umowy partnerskiej z Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku - AKP. · Oprócz wymiaru gospodarczego, porozumienie stanowi próbę narzucania ideologicznych treści związanych z niezdefiniowanym lub ukrytym znaczeniem pojęć „prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne” czy „gender”. · Stanowi to przejaw wykorzystywania zależności ekonomicznej państw AKP od Unii Europejskiej. · Instytut Ordo Iuris opublikował analizę na ten temat.
- Te kary są niestety na bieżąco potrącane. regularnie przedstawiamy dodatkową argumentację prawną i liczymy też na wsparcie strony czeskiej – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do kar jakie za kopalnie i elektrownię Turów nałożyło TSUE. - Kary w sprawie kopalni Turów zostały nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sposób bezprawny – stwierdziła minister.
Zarząd Solidarnej Polski podjął uchwałę dot. „kamieni milowych” zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry sprzeciwia się realizacji „unijnych żądań uderzających w interesy ekonomiczne polskich rodzin”. W uchwale zapowiedziano, że posłowie SP opowiedzą się w Sejmie za interesami Polaków, a nie „żądaniami Brukseli”.
Parlament Europejski znowu zajął się tym, co w ostatnim czasie wychodzi mu najlepiej - wydawaniem niewiążących i nic niewnoszących rezolucji dotyczących problemów z całego świata. Tym razem europarlamentarzyści stanęli na stanowisku, że warto sprzeciwić się amerykańskim planom zwiększenia ochrony życia nienarodzonego.