Godzina śmierci to ostatnia próba. Jak się na nią przygotować?
Ks. Wawrzyniec Scupoli ur. około 1530, zm. 28 listopada 1610, Utarczka duchowa, Czyli nauka poznania, pokonania samego siebie, I dojścia do prawdziwej doskonałości chrześcijańskiej
Kategoria
Sekcja: Duchowość i wiara
Ks. Wawrzyniec Scupoli ur. około 1530, zm. 28 listopada 1610, Utarczka duchowa, Czyli nauka poznania, pokonania samego siebie, I dojścia do prawdziwej doskonałości chrześcijańskiej
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego świat tak nienawidzi Kościoła nawet mimo, iż od wieków jest on wiodącą instytucją religijną? Ewangelia jasno pokazuje, że zawsze będziemy prześladowani jako dzieci Świętej Matki Kościoła… Masowe prześladowania katolików w ciągu pierwszych 400 lat jego istnienia były tylko początkiem problemów. Nawet mimo tak potężnej pozycji na świecie, jaką ma Kościół jest on najbardziej prześladowaną grupą religijną. Ale skąd ta nienawiść? Przyjrzyjmy się temu czysto racjonalnie.
W rozmowie z KAI o. Maciej Zięba OP podkreśla, że stwierdzenia, jakoby raport Watykanu ws. byłego kardynała Theodore McCarrick był dowodem stwierdzającym tuszowanie przez św. Jana Pawła II przestępstw seksualnych świadczą o tym, że ich autorzy albo tego raportu nie przeczytali, albo zwyczajnie kłamią. O żadnym „zamiataniu pod dywan” przestępstw seksualnych przez polskiego papieża nie ma w tym raporcie mowy. Dominikanin przypomina też, jak przełomowym był pontyfikat św. Jana Pawła II w kwestii walki z przestępstwami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim.
„To próba nieustannego rozszerzania kompetencji Unii, wykraczania poza traktaty i narzucania wszystkim krajom Europy pewnego wzorca wartości” – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski odnosząc się do strategii Komisji Europejskiej dot. osób LGBTIQ.
PIERWSZE CZYTANIE Pomagać głosicielom prawdy
Na 28 listopada papież Franciszek zapowiedział konsystorz, w trakcie którego mianuje 13 nowych kardynałów. Komentatorzy wskazują, że są to przede wszystkim hierarchowie znani z modernistycznych poglądów. Zdaniem znanego watykanisty Sandro Magistra, w ten sposób Franciszek przygotowuje już przyszłe konklawe, troszcząc się, by jego następcą został liberał.
Wpierw cierpienie, potem triumf
Czego dowiadujemy się z opublikowanego niedawnego przez Stolicę Apostolską raportu dot. wiedzy Watykanu o nadużyciach, których dopuszczał się były kardynał Theodore McCarrick i jaka powinna być reakcja Stolicy Apostolskiej oraz polskiego Kościoła na wątpliwości dot. kard. Stanisława Dziwisza? Między innymi na te właśnie pytania odpowiadał w „Poranku WNET” ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Tomasz Poller: Otrzymał Ksiądz pozew ze strony Kurii w Tarnowie...
Siostra Łucja, właśc. Lúcia Santos, znana również jako Lúcia de Jesus dos Santos OCD (ur. 22 marca 1907 w Aljustrel, zm. 13 lutego 2005 w Coimbrze) – portugalska zakonnica, która była świadkiem objawień maryjnych w Fátimie w 1917, apostołka pierwszych sobót, Służebnica Boża Kościoła katolickiego.
Niebawem rozpocznie się adwent. Z jednej strony – czas, w którym uświadamiamy sobie oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa, z drugiej – czekanie na dzień, w którym będziemy świętować po raz kolejny narodziny Zbawiciela. Warto uświadomić sobie już teraz, jak niezwykle ważny jest to okres i poczynić pewne przygotowania, aby za dwa tygodnie wiedzieć, co warto zrobić w trakcie adwentu. Zachęcamy do lektury tekstu Estery Rudź ZSJM:
Ostatnie zamachy terrorystów islamskich spotykają się z kontrowersyjnymi komentarzami niektórych katolickich duchownych, którzy wydają się wykazywać co najmniej daleko posuniętą naiwnością. Ostatnio w wywiadzie dla agencji informacyjnej „SIR” kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, stwierdził, że obwinianie islamu oraz imigracji o zamordowanie nauczyciela Samuela Paty’ego w Nicei „nie odzwierciedla prawdy”.
W Wielkiej Brytanii opublikowano kolejny raport dotyczący seksualnego wykorzystywania nieletnich. Po skandalu jaki wybuchł w 2011 roku, kiedy śmierć prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a ujawniła potworną skalę tego procederu w mediach publicznych, powołano Niezależne Śledztwo Wykorzystywania Seksualnego Dzieci (IICSA). Badana jest instytucja po instytucji. Obecny raport dotyczy Kościoła katolickiego w Anglii i Walii.
- Może jest tak, że nie ma w tobie kompletnie żadnej refleksji na temat twojego własnego życia duchowego, nie robisz rachunku sumienia, nie zastanawiasz się nad tym i do spowiedzi chodzisz może dwa razy do roku, albo raz w roku - na święta, albo na pogrzeby, śluby. Są te żelazne momenty, w które chodzisz do spowiedzi. No i jak już musisz, to w tej kolejce, stoisz przy konfesjonale i czekasz jak na egzekucję. Idziesz z tymi swoimi trzema grzeszkami, które mówisz od pierwszej komunii, a które nie mają nic wspólnego z twoim życiem - mówi o. Szymon Janowski OFMCap