,,Zwykli księża’’ odpowiadają o. Rydzykowi. ,,Tylko powiedz wszystkim’’  - zdjęcie
11.12.20, 22:01Fot. screenshot - Faceboo (Tomasz Biłka)

,,Zwykli księża’’ odpowiadają o. Rydzykowi. ,,Tylko powiedz wszystkim’’

53

Grupa duchownych, wśród których znaleźli się sygnatariusze „Listu zwykłych księży”, postanowiła odpowiedzieć na kontrowersyjne słowa o. Tadeusza Rydzyka, jakie padły z jego ust w czasie uroczystości 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Księża i siostry zakonne nagrali krótkie wypowiedzi, które połączono w film zatytułowany: „Tylko powiedz każdemu”. Akcja ma być wsparciem dla ofiar nadużyć w Kościele katolickim.

Ogromne oburzenie wywołały słowa o. Tadeusza Rydzyka, który w swoim przemówieniu w czasie uroczystości związanych z 29. rocznicą powstania Radia Maryja komentował sprawę skandali w polskim Kościele katolickim. Odnosił się m.in. do sprawy bpa Edwarda Janiaka, wobec którego postępowanie prowadzi Stolica Apostolska czy kard. Stanisława Dziwisza. Dyrektor Radia Maryja przekonywał, że media prowadzą nagonkę wobec duchownych, którym jeszcze nie udowodniono winy. Oskarżanego o tuszowanie pedofilii wśród księży bpa Edwarda Janiaka nazwał „współczesnym męczennikiem”. Największe kontrowersje wywołało stwierdzenie dotyczące samych przestępstw seksualnych księży.

- „Ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?” – powiedział redemptorysta.

Sam o. Tadeusz Rydzyk wydał oświadczenie, w którym przeprosił za swoje słowa.

- „Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Tacy sprawcy, po rzetelnym dochodzeniu i udowodnieniu winni spotkać się ze stosowną karą” – napisał.

Do sprawy w specjalnym oświadczeniu odnieśli się też ojcowie redemptoryści, prymas Polski abp Wojciech Polak czy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Teraz na słowa redemptorysty odpowiedzieć postanowiła również grupa duchownych, która nagrała film zatytułowany „Tylko powiedz wszystkim”. W zamyśle autorów ma on być wsparciem dla osób skrzywdzonych w Kościele.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (53):

Tadeusz2021.02.23 19:23
Zwykli księża,to tacy sami zdrajcy Kościoła i Polski jak ci z czasów komuny księża patrioci współpracujący z komunistami przez co uczynili wiele szkód Kościołowi.Teraz ponownie współpracują z postkomunistami i liberałami którzy szkodzą kościołowi.
niestety2020.12.14 8:25
Za komuny byli księża "patrioci", teraz " zwykli księża". Nic nowego, choćiaż bardzo bolesne i przykre.
Alojzy Cedzidło2020.12.13 8:05
"Księża i ludzie kościoła ..." pisze autor strony o filmiku "Przez ludzi kościoła" Ciężko odczytać te nazwiska księży i sióstr zakonnych Doszukałem się tylko nazwiska ks. Sowy . I tak sobie pomyślałem ... Z jakim przeciwnikiem walczy ta grupa duchowieństwa ? Walczą w szlachetnej sprawie . Fakt . Tylko walczą z " Rodziną , do której weszli ze swojej nie wymuszonej woli .To co, patrzyli przez lata na draństwo ,swoich braci i nić ,machali ręką ? A wystartowali teraz do walki ze złem kiedy wszyscy psy wieszają nie tylko na tych ewentualnych ich braciach przestępcach ? A ks Sowa to co i Sowy robił i mówil? " Przyjaciela szukał a na Rodzinę wypiął swoja symboliczna częśc ciała ?
Halina Wilga2020.12.12 21:17
ja Również jestem po stronie pokrzywdzonych ale nie znaczy to że mam prawo oceniać i opluwać. Kto dał prawo. Czyżbyście byli bez winy!?
violencja2020.12.12 21:07
Kościół idzie na Krzyż , a potem cały świat.Potem oczyszczenie.
Ja2020.12.12 20:21
Czytam komentarze i jestem przerażony językiem którego używają TY i Anonim .Anonim to widać od dłuższego czasu że to Ubek i troll .A ty wyzywa bezpodstawnie . Język "miłości inaczej" .Pozdrawiam pomimo wszystko niech Pan Jezus narodzi się w Waszych sercach .
Maciej Płatov2020.12.12 19:46
Jeżeli by na Farze choć Jeden taki Farosz się znalozł,to FARA PUSTO.
Zenek2020.12.12 19:24
Ci zwykli to zwyczajni zazdrośnicy - i z nudy pisza co im jezyk podsunie a ze sie nie modla to pisza głupoty. I nawet nie zauważyli że Ojciec T. Rydzyk od razu przekrosił wszystkich których uraził - to jest człowiek pracy , nie rób nic a błedu nie popełnisz. Amen
Lepiej zamilczeć, niż pleść bez zastanowienia.2020.12.13 22:13
Nie, nie przeprosił za co powiedział, tylko za to, że go źle zrozumieli... Jako osoba wierząca nie chcę, by więcej wypowiadał się ten ojciec w dodatku z tą dziwną patetyczną manierą. Więcej szkodzi niż przynosi dobrego naszemu Kościołowi.
Tabita2020.12.14 18:43
Rydzyk, nie przeprosił. Wystarczy przeczytać wywiad w Naszym Dzięnniku. Oświadczenie Radia Maryja pisał ktoś inny, aby załagodzić całą aferę. Nie od dziś, Rydzyk zezwala na atakowanie skrzywdzonych.
Tadeusz2020.12.12 17:51
Dyrektor Radia Maryja - pełne poparcie z mojej strony. Dziękuję za wstawienie o. Rydzyka za Księży, których w większości nie słusznie oskarża się za czyny ni popełnione.
JANOSIK2020.12.12 17:10
Nam potrzeba ksiezy a nie celebrytow i przede wszyskim pogonic purpury bo sa niepotrzebni nikomu a jeszcze 60% to esbecy.Milego wieczoru
Ja2020.12.12 12:31
tzw zwykli księża weźcie się do pracy duszpasterskiej a nie lansujecie się w lewackich mediach i piszecie głupawe listy mieszając ludziom w głowach. Bądźcie posłuszni swoim przełożonymi Biskupom to większy pożytek dla Kościoła. Nie zgadzam się ze słowami Ojca Rydzyka ale podziwiam Go za wielkie dzieła które stworzył. Co wy stworzyliście dobrego ?. Zostaliście wyświeceni do posługi wśród ludzi a nie pisania paktów z lewakami. Pan jest blisko czas się nawrócić i nie szczuć na innych kapłanów. Powodzenia w szukaniu P.Boga bo z lewakami już go straciliście.
TY2020.12.12 13:30
Jak jesteś taki mądry palancie, to sam zostań księdzem...
Kuba2020.12.12 15:57
Kilku z tych księży znam za pośrednictwem mediów. Ich praca duszpasterska jest fantastyczna. Łączą wielką mądrość z pokorą i miłością. Co dobrego stworzyli? “Langusta na palmie”, “Maskacjusz TV”, Dominikanie.pl, Dominikanie Łódź. I pewnie wiele więcej. Dlaczego tak z taką agresją i pogardą się do nich odnosisz? Czy to jest chrześcijańska postawa? I jeszcze parę pytań: - Co nazywasz szczuciem? - Kto i jak “lansuje się w lewackich mediach”? Kto “paktuje z lewakami”? - O jakich głupawych listach, które mieszają ludziom w głowach, piszesz? To wszystko było w Twojej wypowiedzi. Rozumiem, że nie bezpodstawnie, proszę więc o dokładne odpowiedzi na powyższe pytania. Na zakończenie - zastanów się, co dziś zrobiłby Chrystus z “lewakami” (kogokolwiek masz pod tym określeniem na myśli)? W Ewangelii jest sporo dających do myślenia przykładów.
helena2020.12.12 12:03
Znak czasów ostatecznych wg. Michaldy "księża przeciw księżom,biskupi przeciw biskupom".
Agnieszka2020.12.12 11:49
Połowa tych lansiarzy jak nie wszyscy sama krzywdzi wiernych i niszczy Kościół. Ubrał się diabeł w ornat i na Mszę dzwoni
Kuba2020.12.12 16:05
Nie napisałaś niczego merytorycznie, tylko opluwasz. Jak te bezpodstawne oskarżenia wpisują się w Twoją wizję chrześcijańskiego życia? Kto z nich krzywdzi wiernych? Jak możesz tak pisać? To jest wstrętne.
Głupi.2020.12.12 10:02
Rydzyk miał rację. Trzeba udowodnić winę, a nie oskarżać wszystkich po kolei. Dali się wkręcić.
Dam2020.12.12 10:19
Fajny chochoł. Dobrze wiesz, że chodzi o „Ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?” a nie o domniemanie niewinności. Czyżbyś uważał, że gwałcenie dzieci to tylko uleganie pokusom? Bo ja uważam, że to przestępstwo.
Roman2020.12.12 9:31
I miał rację o. Rydzyk jak to mówił. Wina nieudowodniona , więc i człowiek który jest oskarżony wcale nie jest jeszcze winny. Podziwiam o. Rydzyka bo mówi prawdę.
Roman Erotoman2020.12.12 13:31
Też jesteś pedofilem?
Artur2020.12.12 9:24
Zupełnie się ludziom poprzewracało w głowie. Pedofilia i homoseksualizm to przeciwieństwo Kościoła, podobnie jak mord czy kradzież. Zamiast przepraszać ofiary czy nie lepiej wrócić do misji Kościoła i ewangelizować? Czy mamy przepraszać siebie nawzajem czy też Pana Boga? Najpierw przeprośmy Pana Boga, za to że przez własną bierność nie zadbaliśmy o Kościół. Kościół od zarania sprzeciwia się wszystkiemu złu stanowczo i mówi wyraźnie, że kto się nie nawróci pójdzie tam gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów. Gdy dziennikarz czy sędzia przejeżdża człowieka na pasach to nic mu się nie dzieje. Gdy palą kobietę żywcem wypędzając z kamiecic w Warszawie to stają murem w obronie szajki warszawskiej. gy adwokat udaje nieprzytomnego podczas dkładania zeznań to wszyscy udają głupka i udają, że w to wierzą. Gdy mordują miliony dzieci w łonie matek to nie dość, że nic nie mówią ale nawet bronią tego prawa do mordowania. A przecież wszyscy zwolennicy aborcji to mordercy!!! To bestie w ludzkiej skórze! A gdy pojawia się podejrzenie skierowane przeciw księdzu to chcą od razu żywcem zakopać. Ojciec Rydzyk ma rację: najpierw sąd potem słuszna kara a nie odwrotnie.
ZERRO2020.12.12 8:50
W temacie słów o. Rydzyka o pedofilii milczą abp. Gądecki i abp. Jędraszewski. Czyżby znaczyło to, że są niezwykli?
Janko2020.12.12 8:44
To jest to. Niech O. Rydzyk pamięta ile zła narobili w Kościele homoseksualiści. Mamy z tym problem. A Oni, że deszcz pada...
Wojtek Polak2020.12.12 8:31
jesteście po stronie ludzi skrzywdzonych przez kościoła- a czy jesteście po stronie skrzywdzonych przez zatokę świń happy-week pana S założyciela TMB epstain i przyjaciele handel dziećmi przez pedało-pedofilów Men Having Babies. a czy jesteście po stronie chrześcijan mordowanych w afryce i na bliskim wschodzie. nowa grupa księży i kato-liberałów od "sowy i przyjaciół". nie widać was w przestrzeni publicznej walczących o zakaz aborcji. jakoś za tymi wyżej wymienionymi ofiarami spotów internetowych nie robicie. jak widać głupków nie brakuje w żadnym środowisku. módlmy się za księżmi i kato-liberałami bo tak szybko idiocieją.
Anonim2020.12.12 8:26
Rydzyk beznadziejnie głupio chlapnął ("korporacyjnie"), potem przeprosił, ale trzeba go przygwoździć z całą bezwzględnością. Nie ma litości dla "konkurencji" - ani w Kościele, ani na prawicy, ani wśród polskich patriotów. To wszystko oczywiście źle się skończy, niestety - dla wszystkich.
Agata2020.12.12 4:16
Te słowa Jezusa pasowałyby do obrony abortowanych maluszków. O tym mogliby zrobić film, ale wtedy nie zaplusowaliby w środowiskach liberalnych
Anonim2020.12.12 8:32
Agatko, Ty co miesiąc spędzasz do kibla dzieci niepoczęte. Ja nie wiem jak Twoje sumienie pozwala Ci z tym żyć. Odpowiesz za wszystko przed Bogiem!
Doucz się,2020.12.12 10:05
nieuku, biologii. Dzieci poczęte powstają w wyniku połączenia jajeczka z plemnikiem. Twoje durne wywody są na poziomie pięciolatka.
Anonim2020.12.12 12:25
Tego w biblii nie ma, wiec jest to nieprawda! Przed Bogiem będziesz się tłumaczyła dzieciobójczyni!!!
Anonim2020.12.12 0:36
kler to same zboki ?
A ty2020.12.12 0:47
ksiądz?
Nie,2020.12.12 10:08
to pewnie "nowocesny, wykstałcony z warsiawki", który przyjechał z Koziej Wólki.
Beno2020.12.11 23:24
Też jestem - choć nie ksiądz - po stronie skrzywdzonych, ale nie wiedziałem, że w polsce są już kobiety księżmi. A po drugie skończcie z tym cyrkiem, każdy normalny człowiek jest po stronie skrzywdzonych i O. Rydzyk i jego współbracia też. Ponadto nie dziwota kto tam występuje: kobiety, dmnikanie, ks. Sowa i jeszcze paru zazdrosnych nieudaczników, co to O. Rydzykowi do pięt nie dorastają. Przestańcie kpić z takimi autorytetami. Z czym do gościa? Ale jakiś wróg kościoła, bezmyślny to kupi jako protest przeciwko o.Rydzykowi, a przy okazji by dowalić kościołowi. Gratuluję samobója. Zryjcie się dalej.
Rydzyk na papieża!2020.12.12 0:15
j.w.
ojoj2020.12.11 23:12
Różańce do ręki zamiast hasełka na kartonikach wypisywać i po tvn-ach latać. Każdy człowiek będący przy zdrowych zmysłach jest po stronie ofiar. Nie jesteście wyjątkowi.
Beno2020.12.11 23:25
Dziękuję ci za bardzo mądry komentarz. Ale tych z tymi karteczkami, to będzie trudno do różańca zapędzić.
Tak tak2020.12.12 0:14
Mantrujcie dalej sobie na tych koralikach. Będziecie pobożniejsi, a w każdym razie bardziej otumanieni.
Anonim2020.12.12 0:31
Wypier**laj LGBTQwski pedale.
Pomyliłeś mnie z chyba kimś innym2020.12.12 0:41
BTW - Nie mam problemów ze swoją heteroseksualna tożsamością, w przeciwieństwie do wielu tu, jak mi się zdaje. I wypraszam sobie inwektywy pod moim adresem!
Nie2020.12.12 10:12
wyśmiewaj czyjejś wiary, "mantrysto"' Nie znasz różańca? Poczytaj o nim, posłuchaj, nie występuj przeciw. W czym ci przeszkadza? Pomyśl, zanim chlapniesz jak Rydzyk.
ula2020.12.11 22:56
jeżeli naprawdę chodzi tu o pedofilię, to trzeba wiedzieć , że ponad 80% wszystkich przypadków pedofilii ma miejsce w rodzinie .. a ludzie Kościoła są sprawcami około 1-2% tych przestępstw(bo w tych kilkunastu pozostałych procentach są jeszcze lekarze, nauczyciele, instruktorzy sportów i harcerstwa, prawnicy, sprzedawcy, dozorcy, murarze, listonosze etc.) .. DLACZEGO ? nie zajmujecie się pozostałymi ofiarami? tymi ponad 80% przypadków, które miały miejsce w rodzinnym domu??? DLACZEGO NIE ISTNIEJĄ DLA WAS SPRAWCY TYCH PONAD 80% PRZYPADKÓW PEDOFILLI? To są ojcowie, dziadkowie, wujkowie, bracia, konkubenci matek, kuzyni etc. - ONI STANOWIĄ PONAD 80% SPRAWCÓW PEDOFILLI!!! NIE MA SIĘ CZYM ZAJMOWAĆ?? skoro nie ma się czym zajmować, to ma rację Rydzyk, że najbardziej chodzi wam o to, by atakować Kościół
Zwykli ludzie2020.12.12 0:30
idą do pierdla gdy tylko się wyda. Kościół systemowo ochrania sprawców, ile wam trzeba to tłumaczyć???
Anonim2020.12.12 0:33
Wypier**aj LGBTQwski pedofilu
Idź2020.12.12 0:43
się leczyć na nogi
A2020.12.12 10:17
Zatoka Sztuki? A opiekun "Fasolek"? A sprawa chóru w Poznaniu i inne? Znam inne przykłady. Dyrektor szkoły próbował swoich sił na dziewczynkach z 7. klasy. Ode mnie dostał po ryju. Bałam się, że się zemści, ale się widocznie bał.
Teresa2020.12.11 22:52
Ci "zwykli" to diabły ubrane w sutanny , tylko im ogony wystają....
Beno2020.12.11 23:28
Teresko, oni już często ani sutann an i nwet koloratki nie noszą. A najpierw niech wyjmą belki ze swoich gał, by zobaczyć drzazgę w oku drugiego.
Nowonarodzony2020.12.12 0:21
Masz racje - zdrajcy Największej Jedynie Prawdziwej Naszej Wiary Katolickiej!!!
Po 11 ...2020.12.11 22:28
Może jest nadzieja dla KK? Może, ale dopóki wierni nie zrobią porządku, nie wytępią diabła w polskim KK, to tylko może....
Anonim2020.12.12 0:35
Diabeł nosi teraz tęczową flagę i atakuje normalność.
Ciekawy2020.12.12 0:51
Chyba jesteś bardzo niepewny tej swojej "normalności", no nie ?