Sukces FSSPX w Argentynie. Za zgodą Franciszka - zdjęcie
14.04.15, 17:27fot. Wikipedia

Sukces FSSPX w Argentynie. Za zgodą Franciszka

0

Arcybiskup Buenos Aires, pełniący swoją posługę po obecnym Ojcu Świętym, przyznał argentyńskiemu Bractwu św. Piusa X status stowarzyszenia na prawie diecezjalnym. Bractwo będzie teraz mieć osobowość prawną, co znacznie ułatwi mu funkcjonowanie. Decyzja została uzgodniona z papieżem Franciszkiem.

Według informacji agencji Aciprensa argentyńskie władze zgodziły się na przyznanie Bractwu osobowości prawnej na wniosek arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Aurelio Poli. Kard. Poli przyznał bowiem Bractwu status stowarzyszenia na prawie diecezjalnym i wnosił do argentyńskiego rządu o państwową rejestrację FSSPX.

Samo Bractwo poinformowało, że decyzja została podjęta bez wątpienia w porozumieniu z Ojcem Świętym Franciszkiem, nie będzie mieć jednak większych skutków wobec prawa kościelnego czy kościelnej dyscypliny. Chodzi tu po prostu o sprawy administracyjne. Jest to zarazem ważne wydarzenie symboliczne, bo po raz pierwszy jakakolwiek katolicka diecezja na świecie uznała oficjalnie istnienie i działalność Bractwa. Dodatkowo Bractwo będzie mogło teraz otrzymywać wsparcie ze storny państwo, jako uznane stworzyszenie działające w ramach Kościoła świętego.

FSSPX prowadzi w argentyńskim La Reja dobrze prosperujące seminarium. Powstało w 2009 roku z inicjatywy bp. Richarda Williamsona, później wykluczonego z Bractwa z powodów dyscyplinarnych.

pac/kath.net/catholic culture