„Zdążyłam zrobić karierę,  nie zdążyłam zostać mamą" - zdjęcie
09.06.15, 10:21(fot. nieodkladajmacierzynstwa.pl)

„Zdążyłam zrobić karierę, nie zdążyłam zostać mamą"

15

„Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam zostać mamą… żałuję” – mówi bohaterka najnowszego spotu Fundacji Mamy i Taty.

Na portalu nieodkladajmacierzynstwa.pl możemy przeczytać:

„Przeciętny wiek kobiety w momencie urodzenia pierwszego dziecka przesunął się z 23 lat na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku do 27,2 lat w roku 2013. Ma to wiele konsekwencji.”

Jak wynika z przedstawionego raportu „Wiele też kobiet ma potem trudności w ogóle z zajściem w ciążę (płodność maleje wraz z wiekiem, a i wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych utrudnia zajście w ciążę.„
„Wraz z wiekiem rośnie także ryzyko, że dziecko będzie miało wady genetyczne. Wraz z wiekiem rośnie również ryzyko powikłań i różnych chorób u matki.” - czytamy.

Prócz tego fundacja zwraca uwagę na poważne skutki społeczne odkładania macierzyństwa. „Przede wszystkim posiadanie małej liczby dzieci powoduje starzenie się społeczeństwa, w którym coraz mniej osób młodych pracuje w stosunku do osób pobierających emerytury, w konsekwencji czego systemy emerytalne stają się niewydolne.”

Jak pokazują wyniki badań, na opóźnianie decyzji o rodzicielstwie  wpływa przede wszystkim trudności ze znalezieniem pracy i nabyciem własnego mieszkania, a nie dążenie do indywidualistycznego stylu życia i odrzucenie instytucji rodziny.KZ/ nieodkladajmacierzynstwa.pl

Komentarze (15):

anonim2015.06.9 10:08
Czy Fundacja naprawdę myśli, że spot zachęci kogokolwiek do posiadania potomstwa? Co za absurd.
anonim2015.06.9 10:08
największa kariera to to by mieć rodzinę, dzieci to jest największa radość, szczęście dla kobiety i mężczyzny, by razem tworzyć coś co Bóg przeznaczył nam i wpisał w naszą naturę :)
anonim2015.06.9 10:48
Katniss Everdeen gdyby głupota miała skrzydła to byś fruwała(Ł) pod niebiosy :)
anonim2015.06.9 11:08
@ Katniss Everdeen Może w Tokio i Paryżu była na np. sympozjum naukowym? Nie jest łatwo na takie coś się załapać, ale jest to możliwe. Są na szczęście ludzie w Polsce którzy robią kariery i są doceniani za granicą. Niestety dość często to odbywa się kosztem życia rodzinnego. Artykuł odnosił się do kobiet robiących karierę i przypominał, że czas na zostanie matką jest ograniczony a w wyścigu o kolejne sukcesy łatwo jest nie zdążyć zostać matką. @ straniero1 Masz rację, że spot dotyczy niewielkiej grupy kobiet. Z drugiej strony należy zachęcać dobrze sytuowane kobiety do macierzyństwa niż kobiety co ledwo wiążą koniec z końcem do kolejnego dziecka.
anonim2015.06.9 11:09
@ Katniss Everdeen przesadzasz;) te wykształcone kobiety z portali randkowych nawet katolickich na pewno nie pracują na kasie, a są same i bezdzietne.
anonim2015.06.9 11:24
@Greming niektóre są bezdzietne bo tak wybrały (nie dziwię się im!), inne są bezdzietne bo nie mają z kim mieć dziec (też im się nie dziwię) - a te które robią karierę w Paryżu czy Tokio to jest pół promila ogólnej liczby kobiet. Średnia dzietność Polki w Polsce to trochę ponad 1 dziecko. Średnia dzietność Polki w UK to ponad 2ka dzieci. Czyli co ? Czy na prawdę chodzi o karierę ?? !!
anonim2015.06.9 12:11
Ostatni akapit tego tekstu mówi więcej niż ten głupawy i tendencyjny filmik.
anonim2015.06.9 12:55
"Zakuć kobietę w kajdany macierzyństwa najlepiej niech w g***zjum już rodzą". Macie gotową odpowiedź. Końcowe "już rodzą" odnosi się do jakichś wyimaginowanych zakajdanionych ,bliżej nie poznanych. Katniss nie zamierza ,ona jest ponadto pospólstwo.
anonim2015.06.9 14:10
Jesli ta pani nie zdazyla zostac matka, to znaczy, ze jej na tym specjalnie nie zalezalo, a wiec nie bylo to dla niej wazne. Ten zal, to raczej zal za utracona mozliwoscia I nieodwracalnoscia pewnych procesow. Sadze, ze gdyby byla plodna do 70tki to tez pewnie nie mialaby dzieci. I dobrze, bo dzieci powinno sie miec kiedy sie jest do tego przekonanym, a nie z przypadku albo pod czyims naciskiem.
anonim2015.06.9 16:19
Sorry, ale co jest takiego strasznie złego w gimnazjum? Przez 99% istnienia ludzkości był to naturalny wiek wydawania dziewcząt za mąż. Oczywiście debile mogą pyskować i zaprzeczać faktom historycznym, ale dzisiejsze 30-letnie "panny młode" brudzące podłogę pruchnem to jakaś patologia. To jest poważna przyczyna, dlaczego dzierlatki szmacą się na potęgę, dają komu trzeba i nie trzeba... Sorry, ale albo będą zaczynały zamęścia od 15-stki albo wszystko trafi szlag. Dziwią się, że *nie mogły znaleźć partnera*. bzdura - to nie one nie mogły znaleźć, tylko męska podświadomość nie dopuszcza do wiązania się z laską po 20 dupcynglach i wszechstronnych doświadczeniach oralnych w jakimiś gumisiami. Mieć za żonę i matkę dzieciom towar zainfekowany od dołu i od góry, z rozchwianą psychiką i uszkodzony hormonalnie? NIGDY W ŻYCIU.
anonim2015.06.9 18:23
deliriumie jak cie oczy bolą, użyj łyżeczki.
anonim2015.06.10 1:32
Aniaszu/aniaszo Sry, ale twierdzenie że coś można robić *kiedy się jest do tego przekonanym, a nie pod czyimś naciskiem* to jakaś PORAŻKA. czyli palenie można rzucić jak będziemy przekonani (objawami raka płuc), a nie pod wpływem gderania starej, że ma dość smrodów w domu?
anonim2015.06.10 9:36
@Zerro ty jednak jesteś marnym trollem, nie wierzę że tak serio gadasz :) @Katniss mam 20 lat i byłem z dziewczyną w Tokio za wiele lat oszczędzania i kasę z osiemnastek, jak się nie ma dzieci to się da :D Gdybyśmy mieli dzieci to gówno byśmy zobaczyli, a tak w tym roku znowu 12 dni wakacji za granicą i nie, oboje nie mamy bogatych rodziców. Jak się nie ma dzieci to stać człowieka prawie na wszystko, o ile zarabiasz i nie żyjesz "ponad stan".
anonim2015.06.10 10:14
taborecie jakim znowu trolem? wszystko piszę absolutnie poważnie i serio. co ci się znowu nie podoba? btw, wolę widzieć córki i synów niż tokio. Naprawdę ciekawsze.
anonim2015.06.10 20:36
@Katniss, tak kasę z osiemnastek + 6 tyś własnych oszczędności zbieranych od dobrych 10 lat (tak, sławnej kasy z komunii nie wydałem tylko zakisiłem :D), a obecnie żyję za zarobione własnymi siłami pieniądze i za te pieniądze wyjeżdżam sobie na zagraniczne wakacje :) Magia nieposiadania dzieci.