Zaprzysiężenie Łukaszenki. Polskie MSZ: Nie uznajemy tej prezydentury - zdjęcie
23.09.20, 16:42Fot. Serge Serebro - Vitebsk Popular News via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zaprzysiężenie Łukaszenki. Polskie MSZ: Nie uznajemy tej prezydentury

7

Aleksander Łukaszenka został dziś uroczyście zaprzysiężony na prezydenta Białorusi. Wcześniej białoruskie władze utrzymywały w tajemnicy termin zaprzysiężenia. Wyników sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi nie uznali białoruscy obywatele ani społeczność międzynarodowa. W specjalnym komunikacie polskie MSZ podkreśla, że nie uznaje władzy Łukaszenki.

Uroczystość zaprzysiężenia nielegalnie wybranego prezydenta odbyła się w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Legitymację głowy państwa Aleksandrowi Łukaszence wręczyła przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna. Łukaszenka przysiągł na konstytucję Białorusi służbę narodowi:

- „Kiedyś z Bożej woli naród Białorusi lekko i powiedzmy wprost nieoczekiwanie otrzymał niepodległość. […] Chłonąc od gorączki wyborczych batalii, zobaczyliśmy, jak dorośleje nasz naród. I może Białoruś wg światowych standardów jest młodym niepodległym państwem, to Białorusini nie są już dziećmi, a stali się narodem” – mówił w czasie swojego wystąpienia.

Komunikat w tej sprawie wydało już polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podkreślając, że Aleksander Łukaszenka został wybrany w wyborach uznanych za niedemokratyczne, dlatego nie może zostać uznany za legalnego przywódcę Białorusi:

- „MSZ odnotowuje dzisiejsze wydarzenia na Białorusi. Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne” – czytamy na Twitterze MSW.

kak/Biełsat, Twitter, DoRzeczy.pl

Komentarze (7):

ian2020.09.24 7:35
złodzieje naczelnika nie uznają łukaszenki,, to ci dopiero
solidny2020.09.23 17:51
Po wyborach naszego Prezydenta tez mowili, ze wybory sfalszowane. Nie rozumiem, co to naszego MSZ obchodzi, ze nie uznaje prezydenta Bialorusi. Jaki ma cel i po co tak robi?
Wycieraj doopy Polskim Panom, wycieraj!2020.09.23 17:56
Patrz z czego żyjesz śmieciu bladoruski!
Anonim2020.09.23 18:53
ty smieciu zydowski, ty koorwoo
ladychapel2020.09.23 17:03
Tusk o "ciepłym człowieku" Putinie: - Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Putinowi na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - komentował . Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
ladychapel2020.09.23 17:04
nie kradnij nickow podlaski kmieciu
ladychapel2020.09.23 17:02
Karczewski o "ciepłym człowieku" Łukaszence: - Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - komentował . Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził. ://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/586732,karczewski-lukaszenka-bialorus-ciepla-rozmowa-czlowiek.html