„Nasze badanie dostarcza kolejnych przesłanek ku temu, że witamina D może chronić przed ciężkim COVID-19” – powiedziała prof. Lina Zgada z Trinity College Dublin. „Można z pewnością doradzić przyjmowanie odpowiednich suplementów i ochronę przed niedoborem witaminy D, szczególnie, że zbliża się zima” – dodała prof. Zgada.

„Nasze badanie dostarcza kolejnych przesłanek ku temu, że witamina D może chronić przed ciężkim COVID-19. Odpowiednio zaprojektowane, randomizowane i kontrolowane badania z suplementacją witaminą D będą tutaj kluczowe. Do tego czasu, przy niskiej cenie i bezpieczeństwie suplementów z witaminą D, można z pewnością doradzić przyjmowanie odpowiednich suplementów i ochronę przed niedoborem witaminy D, szczególnie, że zbliża się zima” – stwierdziła prof. Lina Zgada, z uczelni mieszczącej się w stolicy Irlandii.

Nowe badania, opublikowane na łamach „Scientific Reports”, a przeprowadzone na próbie 500 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii pokazały, że z uwzględnieniem nasłonecznienia, związek z witaminą jest trzykrotnie silniejszy, niż bez udziału promieni UV. Im większy stopnień nasłonecznienia i dostępu do promieni UV, tym mniejsze ryzyko hospitalizacji i ewentualnego zgonu.

 

ren/PAP, niezalezna.pl