20.04.19, 12:43(fot. domena publiczna/wikipedia)

Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota to czas ciszy, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia czuwamy przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.
 

Beata Zajączkowska - Watykan

Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej, które z liturgicznego punktu widzenia należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd można powiedzieć, że Wielka Sobota jest największym dniem ciszy w Kościele. To jedyny dzień kiedy nie tylko, że nie sprawuje się Mszy, ale nie jest udzielana nawet Komunia św. Z jednej strony grób, a z drugiej tajemnica zstąpienia do piekieł. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Maryja. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Papież Franciszek będzie przewodniczył uroczystej Wigilii Paschalnej w bazylice watykańskiej. W czasie liturgii udzieli sakramentu chrztu, I Komunii św. oraz bierzmowania ośmiu dorosłym katechumenom. Pochodzą oni z Włoch (4), Ekwadoru, Peru, Albanii i Indonezji. Najstarsza z katechumenów Anastasia Clara z Indonezji ma 61 lat, a najmłodszy 21, jest nim Włoch Giovanni Battista.

Wczoraj wieczorem Ojciec Święty poprowadził w rzymskim Koloseum Drogę Krzyżową. Franciszek modlił się za osoby spragnione sprawiedliwości oraz pokoju, a także za migrantów i dzieci „zranione w ich niewinności i czystości”.

“ Panie Jezu, pomóż nam zobaczyć w Twoim Krzyżu wszystkie krzyże świata: krzyż ludzi zgłodniałych chleba i miłości; krzyż ludzi spragnionych sprawiedliwości i pokoju; krzyż osób starszych, uginających się pod ciężarem lat i samotności; krzyż migrantów, znajdujących drzwi zamknięte z powodu lęku i serc «opancerzonych» politycznymi kalkulacjami; krzyż maluczkich, zranionych w swej niewinności i czystości; krzyż rodzin rozdartych przez zdradę, przez pokusy złego ducha lub przez zabójczą lekkomyślność i egoizm; krzyż twoich dzieci, które wierząc w Ciebie i starając się żyć zgodnie z Twoim słowem, są usuwane na margines i odrzucane nawet przez swoich krewnych i rówieśników; krzyż Kościoła, Twojej oblubienicy, która czuje się nieustannie atakowana od wewnątrz i z zewnątrz; Panie Jezu, ożyw w nas nadzieję zmartwychwstania i Twego ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem i wszelką śmiercią. Amen! ”

 

za: vaticannews.va

Komentarze

Trol rosyjski2019.04.20 14:30
W nawiązaniu do tematu daję pod rozwagę twórcom frondy czy aby w taki jeden dzień w roku, nie wyłączyć komentowania. Bo odnoszę wrażenie, że jedynym oczekiwaniem większości piszących to jest komu dowalić i w jak najbardziej podły sposób. Dodatkowo w te dni dajecie prowokujące artykuły co dowodzi, że sami macie gdzieś oczekiwanie i ciszę.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.20 13:06
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.20 13:06
Jem placki czekając w napięciu :)
andrzejhahn32019.04.20 13:06
PRZYPOMINAM .......wielkanoc to poganskie swieto