Wiceminister Paweł Jabłoński: Opinia OBWE jest stronnicza - zdjęcie
29.04.20, 09:00Screenshot Facebook - Paweł Jabłoński

Wiceminister Paweł Jabłoński: Opinia OBWE jest stronnicza

40

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydała krytyczną ocenę ustawy PiS o przeprowadzeniu w Polsce majowych wyborów w formie korespondencyjnej. Zdaniem Organizacji wprowadzenie ustawy w terminie umożliwiającym przeprowadzenie wyborów 10 maja może zagrażać demokratycznym zasadom wyborów. Do tej opinii ustosunkował się wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdzając, że jest ona „jednostronna i sprawia wrażenie stosowania wobec nas innego standardu niż ten, który jest stosowanych dla innych członków OBWE”.

Na początku kwietnia Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. Obecnie nad ustawą pracuje Senat. Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE oceniło ustawę dot. wyborów prezydenckich w Polsce. Wedle tej opinii ustawa wymaga wielu poprawek, aby mogła być przyjęta w zgodzie z międzynarodowymi standardami dot. demokratycznych wyborów.

- „Wdrożenie Projektu Ustawy w terminie przewidzianym na organizację wyborów 10 maja 2020 r. wymagałoby przyjęcia bardziej szczegółowych wytycznych proceduralnych, może w nieuzasadniony sposób obciążać organy go wdrażające, a także zagrażać ważnym zasadom demokratycznych wyborów” – napisano w opinii.

Do sprawy ustosunkował się w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński:

-„Ta opinia jest bardzo jednostronna, sprawia wrażenie stosowania w stosunku do Polski zupełnie innego standardu niż ten, który jest stosowany wobec innych członków OBWE. Nie zauważyliśmy, aby OBWE wysyłała jakiekolwiek zastrzeżenia w stosunku do kilku innych państw, w których w ciągu ostatnich kilku tygodni odbywały się wybory”- powiedział.

Wskazał na Niemcy, gdzie w Bawarii przeprowadzono wybory samorządowe, wprowadzając przepisy dot. głosowania korespondencyjnego pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów. Jak podkreśla wiceminister, przepisy zmieniono tam już w trakcie głosowania, a nikt w świecie nie miał co do tego zastrzeżeń.

-„W sytuacji kiedy OBWE, co do zmiany wprowadzanej na cztery dni przed głosowaniem nie miało zastrzeżeń, a w stosunku do nas ma zastrzeżenia, bo ustawa, jak piszą w opinii, została zmieniona na ponad miesiąc przed wyborami, jest to wewnętrznie sprzeczne. Należy stosować takie same standardy wobec wszystkich państw. Zwłaszcza, że w Polsce ustawa jest gotowa od trzech tygodni, a opóźnienie jej wejścia w życie wynika wyłącznie z obstrukcji w Senacie” – podkreślił wiceszef MSZ.

kak/PAP

Komentarze (40):

enK2020.04.29 20:36
Czyli po raz kolejny absolutnie wszyscy na świecie są w błedzie, a jedynie Prezes ma rację
Foster2020.04.29 18:33
Jakżeby mogło być inaczej. PIS nie przyjmuje żadnych argumentów.
Andrzej2020.04.29 11:20
Co to znaczy "opinia jednostronna"? Co to za bełkot? Czym ona różni się od "opinii dwustronnej"? Chyba że opinia jednostronna jest na jednej stronie papieru a opinia dwustronna na dwóch stronach papieru.
Micha Franciszek Kalinowski2020.04.29 10:49
OBWE straciła całkowicie sens istnienia i rację bytu z chwilą upadku muru Berlińskiego i rozpadu ZSRR. Niestety nie udało się zagwarantować bezatomowego obszaru Europy, a to było głównym celem powołania tej organizacji w 1972 r. Mało tego nie zapobiegła nigdy konfliktom zbrojnym w Europie w okresie swojego istnienia, a do tego stworzyła idealne warunki dla powstania i rozwoju dwóch hegemonów, którzy wciąż tę Europę terroryzują. Ponieważ celu głównego nigdy OBWE nie udało się osiągnąć, to zaczęła mieszać w różne inne sfery jej niedotyczące, dla uzasadnienia potrzeby swojego istnienia. Tak jak teraz wtrąca się w sprawy wewnętrzne suwerennego pastwa RP. Może nam skoczyć OBWE najlepiej na kant drabiny!
Torchwood2020.04.29 10:48
Tak, stronnicze OBWE. Tak też twierdzą wspaniale demokratyczne kraje jak Korea Północna czy Białoruś.
Realista2020.04.29 10:42
A PIS dalej zaklina rzeczywistość. Już wszyscy krytykują te pseudowybory kopertowe, ale ponieważ do Kaczyńskiego nie dociera rzeczywistość, PIS dalej mówi, śmiało, zmieścisz się. 11 dni do daty wyborów, a Polacy nie wiedzą w jakim trybie te wybory miałyby się odbyć. To mają być legalne, konstytucyjne wybory? PIS się nigdy nie wyleczy z tupolewizmu. 3/4 Polaków nie chce wyborów w maju. Już nawet szef PKW przejechał się po pseudowyborach. Nawet biskupi upomnieli. Ale oczywiście wszyscy są stronniczy:) PIS się doszczętnie kompromituje. Szkoda, że przy okazji kompromituje też Polskę.
Tylko PIS2020.04.29 10:36
Wolność nastąpi wtedy gdy wyeliminujemy wszystkie lewackie i liberalne bandy
Dam2020.04.29 14:49
Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła. Tak mi się skojarzyło po twoim wpisie.
Bekanda2020.04.29 16:52
Perły przed wieprze on nawet nie wie, że to cytat.
jle_ffm2020.04.29 10:17
Najgorsze jest w tym to że OBWE w ogóle na nas zwróciło uwagę, poprzez skandaliczne działania totalnej władzy łamiącej prawa i zasady demokratycznego państwa. Działania tej władzy powodują, że jest nam bliżej do standardów państw takich jak Rosja czy Białoruś od których ta władza tak energicznie się odżegnuje w słowach ale nie w czynach. Czy wy wszyscy popierający tę władzę tego nie widzicie i nie rozumiecie? Albo jest się w gronie państw demokratycznych albo nie i wtedy trzeba ponieść tego konsekwencje.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.29 10:15
A czy wypada aby wiceminister Paweł Jabłoński w czasie kryzysu, pandemii ... pozował sobie na tle egzotycznych palemek?
Tylko PIS2020.04.29 10:33
A co cię to obchodzi lewacka gnido on należy do naszej władzy która z Polski zrobiła mocarstwo gospodarcze
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 10:41
Tak, tak zupełnie jak Edward Gierek zrobił z Polski mocarstwo gospodarcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. A propagandę sukcesu, komunistyczne rozdawnictwo i afery gospodarcze, macie nawet lepsze. Wtedy też były miliony klakierów popierających komusze rządy bezprawia. Tylko dzięki takim jak ja zaplutym karłom, gnidom, Polska odzyskała wolność i teraz też odzyska. "Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyźnie wolność, racz nam wrócić, Panie!"
jozef2020.04.29 10:08
Wszyscy się na nas uwzięli, nikt nas nie rozumie, a to my mamy rację. To my będziemy rządzić Europą i ja chrystianizować. Tylko ten zgniły zachód nie potrafi tego zrozumieć.
ladychapel2020.04.29 10:07
Ksiądz Stanisław Walczak zwrócił się do prezesa PiS za pośrednictwem wpisu na Facebooku. "Tak więc przewodniczysz partii postkomunistycznej, zaadaptowałeś wszystkie metody i mentalność PZPR-u. Tak jak twoi prekursorzy, masz pomiędzy pośladkami większość ludzi. Miejsce to musi być niezmiernie pojemne. Mieści bowiem tysiące wazeliniarzy oraz miliony Polaków. A Tobie jest z tym dobrze, biorąc pod uwagę fakt, że masz dziwne skłonności. Szanuj więc swój zad, siadaj na miękkich fotelach, a jak możesz - śpij na brzuchu" - napisał duchowny. "Teraz, kiedy świat jednoczy się w walce z wirusem, ty myślisz tylko o w własnym tyłku. I nie dziwię się. Tam musisz pomieścić jeszcze wielu. Wystawiłeś na wyniszczenie setki lekarzy i pielęgniarek. Pamiętasz, że byli ci kolcem w pośladku. Podejmując decyzję ograniczenia dostaw sprzętu ochronnego, realizujesz swój plan: skoro nie pałką, to wykończymy ich wirusem" - dodaje. "Za Twoje fanaberie naród płaci krocie. Jako arcy-tchórz otaczasz się drogą ochroną, jakiej nawet królowie i cesarze nie posiadają" - czytamy w wpisie. "
Darando2020.04.29 10:02
Każdego kto nie z PiS należy ogłosić zdrajcą narodu - jak targowiczan, a kara winna być straszliwa. Nie ma innej drogi niż za sztandarem niesionym przez prezesa. A w ogóle cały ten bałagan z koronawirusem, w polityce, w ludzkich głowach to wina Tuska. Tako rzecze Zaratustra.
UHty2020.04.29 10:00
Pisowcy obudźcie się i zauważcie że kulawy kaczor doprowadził Polskę że dołączyła do takich krajów jak np. Rosja, Białoruś, Turcja a przyszły prezydent na całym świecie nie będzie traktowany poważnie a jego zdanie będzie znaczyć zero
Jan2020.04.29 11:30
Nie dziwcie się, on pochodzi z bardzo czerwonej rodziny. Wujkiem braci-bliźniaków, czyli kuzynem ich ojca, był oficer Armii Czerwonej pułkownik Wilhelm Świątkowski, delegowany wraz z tłumem jemu podobnych w latach 1943-1945 do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie tacy jak on stanowili do 1956 roku połowę kadry oficerskie. Ludzie ci byli nazywani POP-y czyli Pełniący Obowiązki Polaka, a najsłynniejszym z nich był marszałek Konstanty Rokossowski, odwołany w 1956 r. do ZSRR. Pułkownik Wilhelm Świątkowski w latach 1950-1954 pełnił stanowisko Prezesa Naczelnego Sądu Wojskowego Ludowego Wojska Polskiego, który był odpowiedzialny za bardzo wiele wyroków śmierci na polskich patriotów, a w 1954 r. został odwołany do ZSRR i dalszy jego życiorys jest utajniony - prawdopodobnie zmieniono mu tożsamość, aby nie było komu postawić zarzutów w związku z jego działaniami na tym stanowisku.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.29 9:54
Jeśli wszystko pójdzie "dobrze", to jakaś ustawa (bo ciągle jest procedowana) pojawi się na trzy dni przed wyborami. Zmiana prawa wyborczego, zmiana sposobu głosowania na 3 DNI PRZED WYBORAMI !!! Jak coś takiego może zyskać pozytywną opinię jakiegokolwiek demokratycznego gremium??? No jak? A wiecie co jest jeszcze śmieszniejsze. Jak będzie problem z ustawą 3 dni przed wyborami to ..... przesunie się wybory. To już nie jest falandyzacja prawa. To dyktatura.
Tylko PIS2020.04.29 10:30
Mamy najlepszą władze od 100 lat dlatego opozycję trzeba z delegalizować wybory całkowicie zlikwidować by uwolnić Polskę od lewackich i liberalnych śmieci
Jan2020.04.29 11:32
Najlepszą władzę to mieliśmy w 1920 roku.
Suweren2020.04.29 9:53
OBWE, TSUE, UE, Komisja Wenecka, amerykańska ambasador, Helsińska Funcadja Praw Człowieka, SN, Timmermans etc. Wszyscy są be. Tylko prezes ma zawsze rację.
Glaudiusman2020.04.29 10:45
To wszystko jest lewactwo do odrzucenia, lewaku.
Suweren2020.04.29 11:02
Szanuję twoją opinię, jakkolwiek głupia by nie była. Wg mnie to objawy paranoi, ale co ja tam wiem...
Dam2020.04.29 13:08
Wydaje mi się, że to był sarkazm. Ale na frondzie ciężko wyczuć, wielu frustratów tak uważa naprawdę.
realista2020.04.29 9:44
To nie wybory tylko POCZTOWY KASTING NA KACZE PIORO czyli jeden wielki pisi przekręt
Drumla2020.04.29 9:28
Ciekawe jaki interes ma OBWE, by być tu stronnicze...
anonim2020.04.29 9:33
Chodzi o zwykłą nienawiść do Polski i Polaków. Cały świat nas nienawidzi. Chodzi o to, że to my jesteśmy o wszystkich lepsi. Bardziej moralni, mądrzejsi, bardziej wierzący, to nas Bóg szczególnie umiłował, nasza jest Matka Boska, mamy najlepsze jedzenie i tylko nam kłaniają się wszystkie narody. Dodatkowo my najwięcej wycierpieliśmy, najbardziej walczyliśmy i najbardziej nas oszukiwano. Teraz wstaliśmy z kolan. Za to wszystko nas nienawidzą i zrobią wszystko aby nas upodlić.
Drumla2020.04.29 9:38
No i tu w kropce jestem. To brzmi oczywiście jak żart i parodia, ale na Frondzie woelu takich, co mogłoby to napisać serio...
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.29 9:42
Tu masz rację. Ale w moim przypadku w 99% to sarkazm.
Drumla2020.04.29 16:51
Odetchnąłem... Sarkazm jest zazwyczaj przejawem inteligencji...
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 21:00
U mnie akurat nie. U mnie to skutek uboczny zatrucia ruską onucą. Zatrułem się za komuny, a teraz jak pisiowa komuna wraca, to mi się sarkazmem odbija.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.29 9:15
Na początku kwietnia Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. To kłamstwo. Ustawa nie jest gotowa od 3 tygodni. To kolejne kłamstwo. Projekt ustawy tak. A projekt to NIE ustawa. Projekt jest Senacie, podlega konsultacjom, zmianom, głosowaniu. Potem trafi do Sejmu, gdzie też będzie procedowany. Potem może trafi do Prezydenta. Jak Prezydent podpisze to projekt, stanie się ustawą. Dopiero wtedy, można zacząć przygotowania do wyborów w zmienionej formie. I kto tu nagina prawdę, manipuluje i jest stronniczy?
Marian2020.04.29 9:14
Jeszcze zydokomuna nie zginęła ale zginąć musi."Wyklęci"ich nie wyrżnęli korona wydusi.
J.P2020.04.29 9:48
Korona nie jest za PiSem, niestety, przykro mi.
Agnieszka Dz. 2020.04.29 10:15
Żenujące.
Jenny2020.04.29 12:10
PiSS jest gorszy od corona virusa,racja!
Glaudiusman2020.04.29 9:09
OBWE należy ignorować i nie zajmować się tą chorą, stronniczą strukturą lewacką. Won tu stąd. Precz z oczu.
ma na mysli twoje prawo debilu2020.04.29 9:44
To nie wybory tylko POCZTOWY KASTING NA KACZE PIORO czyli jeden wielki pisi przekręt
jozef2020.04.29 10:10
Należy ignorować wszystkie organizacje, które nie zgadzają się z PiS - em. Ciekawe która zostanie.