Ks. Augusto Zampini, który został powołany przez papieża Franciszka na stanowisko sekretarza pomocniczego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, uznał, że epidemia koronawirusa jest okazją do wprowadzanie „radykalnej zmiany” w Kościele i na całym świecie. Do zadań ks. Zampiniego należy nadzorowanie grupy do zadań specjalnych zajmującej się problemami związanymi z wirusem z Wuhan.

 

 

„To pierwszy prawdziwy kryzys XXI wieku. Kryzys z roku 2008 był jedynie finansowy. Niewiadomo, jak długo on potrwa, a nawet jeśli wirus uda się opanować, będzie się utrzymywać. Pilnym zadaniem jest przygotowanie na przyszłość, co jest olbrzymim wysiłkiem” – powiedział ks. Zampini według argentyńskiej gazety „La Nacion”.

Z kolei według jezuickiego czasopisma „America” nowy sekretarz pomocniczy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka miał stwierdzić, że epidemia koronawirusa została wywołana tym, jak „traktujemy zwierzęta i jak traktujemy przyrodę”. W związku z tym daje ona nam „bezprecedensową sposobność zmiany na rzecz lepszego, zdrowszego i mniej niesprawiedliwego świata”. Oznacza to także, że „powinniśmy być świadomi, iż decyzje, które są podejmowane przez światowe rządy i liderów w tych miesiącach, ukształtują przyszłość naszego świata”.

Według ks. Zampiniego nowe działania powinny obejmować redukcję wydatków na zbrojenia, a zamiast tego utworzenie światowego systemu opieki zdrowotnej. Te inicjatywy powinny także dotyczyć tworzenia przez przywódców państw nowych miejsc pracy.

Dla ks. Zampiniego obecny kryzys jest okazją do „radykalnej zmiany” w traktowaniu środowiska naturalnego i nawrócenia w zgodzie z encykliką Laudato si papieża Franciszka.

Dotychczas ks. Zampini wykładał etykę chrześcijańską i zagadnienia związane z prawami człowieka. Był też doradcą kard. Vincenta Nicholsa w kwestiach związanych z encykliką Laudato si, a także głównym doradcą synodu amazońskiego.

jjf/churchmilitant.com

 

jjf/ChurchMilitant.com