Relacje między Watykanem a Wietnamem zostały de facto zerwane 40 lat temu. Od dłuższego czasu Stolica Apostolska zabiega o poprawę wzajemnych stosunków, troszcząc się także o polepszenie losu wietnamskich katolików i innych chrześcijan.

W 2009 roku powstała nawet specjalna grupa robocza, która zajmuje się stosunkami Kościoła z Wietnamem.

W przeprowadzonych ostatnio rozmowach Stolica Apostolska podkreśliła, że przykłada wielką wagę do rozwoju relacji z Wietnamem w szczególności, a z Azją generalnie rzecz biorąc. Jest to poświadczone przez ostatnią podróż papieża na kontynent.

W Wietnamie od początku 2014 roku obowiązuje nowa konstytucja. Podkreśla ona wiodącą rolę partii komunistycznej, gwarantując zarazem wolność religijną, jednak wyłącznie tym instytucjom, które poddają się państwowej kontroli. Kościół katolicki jest w Wietnamie relatywnie silny, bo jego członkowie stanowią 7 proc. tamtejszej populacji. Jest ich około 6 milionów.

Wietnam znalazł się na 18 miejscu tegorocznej listy najbardziej wrogich względem Chrystusa miejsc na świecie, sporządzonej przez organizację Open Doors. Główne problemy to bardzo uciążliwa kontrola państwa nad działalnością Kościoła, często uniemożliwiająca różne przedsięwzięcia czy wznoszenie i rejestrację nowych kościołów.

Niekiedy dochodzi też do agresywnych ataków, jak w grudniu 2013 roku, gdy aresztowano grupę chrześcijan rozdających sierotom prezenty. Przywódcę tej grupy pobito i torturowano z inicjatywy regionalnego komunistycznego aparatczyka.

pac/cna