W Polsce dzieci wciąż są niesłusznie odbierane rodzicom - zdjęcie
26.11.19, 14:25

W Polsce dzieci wciąż są niesłusznie odbierane rodzicom

38

W Polsce dochodzi do licznych przypadków pochopnego i niesłusznego odbierania dzieci z rodzinnych domów. Na gruncie obowiązującego prawa pracownik socjalny posiada kompetencje do przymusowego oraz natychmiastowego odebrania dziecka bez wydanego w tej sprawie orzeczenia sądu opiekuńczego. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla rodziców, których dotyczy ten problem.

POBIERZ PORADNIK

Poradnik powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie adwokatów Ordo Iuris, którzy w ramach Centrum Interwencji Procesowej pomagają wielu rodzinom. Prawnicy Instytutu interweniują w sytuacjach, gdy autonomia oraz integralność rodziny zostały naruszone wskutek odebrania dziecka rodzicom.

W poradniku została w sposób szeroki omówiona problematyka procedury odebrania dziecka z rodziny w trybie art. 12a-12c Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ten akt stanowi bowiem najsilniejszy instrument ingerencji w życie rodzinne. Przygotowany przez Instytut poradnik zawiera także wzór zażalenia na odebranie dziecka, jak również informacje w jaki sposób należy je wnieść.

„Prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris wielokrotnie z sukcesem prowadzili postępowania, w których dzieci były odbierane z rodzinnych domów w trybie natychmiastowym przez pracownika socjalnego. Po bardzo długich postępowaniach sądowych, dzieci szczęśliwie wracały do rodzin. Jednakże trauma związana z rozłączeniem na długi czas pozostawała w ich psychice. Przygotowany poradnik zawiera przystępne dla każdego wyjaśnienie zawiłości prawnych występujących w wyżej opisanych przypadkach. Z całą pewnością pomoże on rodzicom czy opiekunom podjąć ochronę prawną w sytuacji niezasadnego odebrania dziecka” – zaznaczył adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Poradnik dostępny jest na stronie dzieciwrodzinach.ordoiuris.pl. W przypadku nieuzasadnionej ingerencji instytucji publicznych w życie rodzinne, Ordo Iuris przyjmuje zgłoszenia pod adresem: [email protected].

bsw/OrdoIuris.pl

Komentarze (38):

Wojciech2019.11.27 9:18
W Polsce, podobnie jak wielu innych krajach europejskich, uprawia się kidnaping w majestacie prawa. Sygnał do tego dała Platforma Obywatelska uchwalając ustawę o zakazie kar cielesnych. Skoro można ścigać rodziców za klapsa, to można również za wiele innych bzdurnych "przewinień." Niestety pod tym względem PiS kontynuuje te haniebne praktyki. Kto jeszcze uwierzy, że PiS jest partią prorodzinną?
rebeliant2019.11.26 21:35
A zobaczcie, że do Cyganów się jakoś nie przypieprzą, choć tamci nie pracują, lecz żyją z oszustw, napadów, kradzieży i zasiłków, są też pod magicznym parasolem "mniejszości etnicznej" - jakby nie patrzyć, to każdy z nas jest mniejszością. Polak natomiast pracuje jak wół i za to jeszcze ponosi represje. Chciałbym jednak powiedzieć, że jedynie praca tego opluwanego Polaka ma wartość. A może to Cyganie mają rację - żyją w grupach, krótko trzymają swoje kobiety, jest więź międzypokoleniowa i przede wszystkim wywalony ch***j na jaśnie panów z władzy, którzy jedynie sprzedają wyrobnika i wydają go na pastwę wszelkich gangów.
Gryfita2019.11.26 19:26
Nie wiem jak można ufać jakimś "sądom", albo co gorsza pracownikom "opieki społecznej". To są środowiska dogłębnie zdemoralizowane. Nikt normalny nie idzie na sędziego ani na opiekuna społecznego. Tam idą ludzie których kręci poczucie Władzy i słodki dotyk rękojeści bata w dłoni. Wiem co mówię - znam takich nachodzących ludzi po domach, i WSZYSCY, 100% to moralni degeneraci. Nawet jak zrobią coś poprawnie, to raczej przypadkiem.
Sebastian Lorenc2019.11.26 19:36
Obraziłeś teraz wielu ofiarnych ludzi, którzy pracują za psie pieniądze, często narażają swoje życie, narażają się na wyzwiska od takich jak Ty. Nie ma takiego stanowiska "opiekun społeczny". W opiece społecznej pracują pracownic socjalni, dzięki którym wiele dzieci nie zostało zakatowanych na śmierć, albo nie umarło z głodu, w czasie kiedy ich matki leżały pijane parę dni. Uwielbiasz teoretyzować.Osądzasz, oceniasz, obrażasz, a nawet nie jesteś w stanie wymienić trzech rzeczy z zakresu czynności takiego pracownika. To ohydne i odrażające co wypisujesz.
2019.11.26 19:42
Zerro nie przypuszczałem że jesteś taką piczą żeby się nie podpisać. Ty kato-talibie tchórzu. Ale żeby napisać taki wyrzyg mózgowy to trzeba być całkowitym porypem. Ty się chłopie lecz a nie spowiadaj.
J.P🧶2019.11.26 20:29
Wow! Zerro daj spokój, coś takiego nawet spod klawiatury Cynka nigdy nie wyszło. Może znasz jakieś pojedyncze przypadki, ale nie obrażaj wszystkich Bogu ducha winnych pracowników.
Cezary2019.11.26 18:44
Nikt nie ma prawa odbierac dzieci rodzicom. Dziecko momo wszystko rodzicow swoich kocha. Moze byc biednie, ale dziecko przy rodzicach czuje sie dobrze. Gdzie jest ses dawac dzieci do rodzin zastepczych i placic za ich utrzymanie, zamiast pomoc materialnie rodzicom biologicznym. Moze nie koniecznie dawac pieniadze, ale bony na zywnosc i na ubranie. Zwolnic czesciowo z oplat i to bedzie rozwiazanie problemu. W domu moze byc biednie, ale pieknie.Przewaznie zle dzieje sie wtedy, jak pojawia sie konkubent, to jak lew zagryza nie swoje potomstwo. W takim przypadku, kiedy dziecko jest maltretowane, to karac i konkubenta i matke,. Jak bydlak bije dziecko, to gdzie jest matka, kiedy na to pozwala. Wazniejszy dla niej jest chlop, a dziecko przeszkoda i wtedy dochodzi do tragedii.
Sebastian Lorenc2019.11.26 18:48
Tak? W Olecku małą Blankę zgwałcił biologiczny ojciec, a zatłukła na śmierć biologiczna matka. Ktoś, kto myślał, że dziecku jest najlepiej przy rodzicach oddał tym zwyrodnialcom dziecko. Świat nie jest taki jak Ci się wydaje. Katarzyna Waśniewska też była biologiczną matką...
anonim2019.11.27 7:25
powinna być maksymalna pomoc kazdej słabszej rodzinie .. i moze nalezałoby zaczac mówic : ZABRANO DZIECKU RODZINE ? - a to brzmi tragicznie, i o to chodzi, żeby tak brzmiało nalezy robic wszystko, by dzieciom nie zabierac rodzin .. pomagac, pomagac.. pomagac .. tak, jak leczymy chorych
Anna2019.11.27 11:07
w moim mieście pijaki sprzedają bony na żywność o wartości 300 zł za 50 zł, które przepijają i nie trapią się specjalnie tym, co będzie jadło ich potomstwo. Bieda nie jest najczęstszym powodem odbierania dzieci.
grimm2019.11.26 16:22
Polska jest w rozkładzie. PIS temu sprzyja.
Maria Blaszczyk2019.11.26 15:44
Taaaak.. Bo jak pracownik socjalny widzi, że rodzice nie ma w domu/są pijani/dziecko jest skrajnie zaniedbane/jest ofiara brutalnej przemocy, czyli w sytuacjach BEZBOŚREDNIEGO zagrożenia ich życia lub zdrowia ,aloletniego - to rzeczywiście lepiej najpierw zawiadamiać sąd i czekać ileś godzin w asyście policji. niż wziąć dziecko na ręce i zaprowadzić np. do babci, która się nim zaopiekuje, czy, jeśli to niemożliwe, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej... I sąd rodzinny post factum zbada zasadność... Więc to nie jest tak, że pracownicy mogą sobie odebrać dziecko, bo im się kolor lakieru do paznokci matki nie podoba. Pracownik socjalny ma DOBĘ na zawiadomienie sądu.
Gryfita2019.11.26 20:25
Pracownicy Socjali + Sądy to układ zamknięty. Ręka rękę myje, noga nogę wspiera. Twierdzenie że jest okej bo "zawiadomi sąd" budzi mój śmiech pusty.
Maria Blaszczyk2019.11.26 20:47
Jasne. Gwałcenie czy nieprzewijanie dziecka prawem rodzica. Nie będzie nam jakiś sąd mówił, czy nasze dziecko ma żyć czy zdechnąć. No, chyba że chodzi o płód. To jest insza inszość. To ma żyć, chociażby kobieta miała zdechnąć.
Gryfita2019.11.26 21:22
Płód nie ma szansy przeżyć, jeśli kobieta ma zdechnąć, jak to barwnie określasz. Nie wiem tylko na jakiej podstawie uważasz, że lepiej zniszczyć jedno normalne dziecko z normalnej rodziny - bo chyba nie mamy wątpliwości, że porwanie dziecka to trauma gorsza od ataku pedofila i niszczy dziecko dożywotnio - że lepiej zniszczyć jedno normalne dziecko z normalnej rodziny aby wyciągać za uszy inne dziecko z patologii, zabierając profilaktycznie obydwa. Jakoś uparcie pomija się przeraźliwe wręcz skutki tzw Pomyłki.
ect2019.11.27 7:24
Podzieliłaś sobie dzieci na zdrowe i chore; na te które maja prawo do życia i na te które można pozbawić tego prawa; nazwałaś sobie te przeznaczone w Twoim mniemaniu na śmierć płodem i stworzyłaś moralność na własny, wygodny użytek.
Sebastian Lorenc2019.11.26 15:37
Zawsze najważniejsze jest dziecko i prawa dziecka, nie rodziców. Każda decyzja o odebraniu, czy pozostawieniu dziecka z rodzicami powinna być podyktowana dobrem dziecka. Pochopne uwierzenie w cudowną odmianę wyrodnych rodziców może skończyć się tak, jak w Olecku, gdzie mała Blanka została zgwałcona i zabita właśnie przez takich "nawróconych" rodziców. A te powroty dzieci do domów rodzinnych, bardzo często nie są szczęśliwe i w rezultacie dzieci ponownie zostają odebrane, oby tylko w porę, nim stanie się im krzywda.
taka prawda2019.11.26 17:10
Agnieszko Dz dlaczego jesteś nie konsekwentna Piszesz jak ci wygodnie w danej sytuacji Teraz piszesz że dziecko i jego prawa są najważniejsze bo są A w przypadku nie chcianej ciąży czyje prawa są najważniejsze No oczywiste że powinny być dziecka A nie widzimisie psełdo matki bo jej się nie chce wychowywać a mnie się wydaje że pisałaś że prawo należy do matki
Sebastian Lorenc2019.11.26 17:44
Jestem przeciwniczką aborcji na życzenie. Pisałam o tym wielokrotnie. Kobieta według mnie powinna mieć prawo wyboru, jeśli ciąża zagraża jej życiu, jeśli dziecko ma ciężkie letalne wady. W przypadku gwałtu,uważam, że każda kobieta powinna mieć możliwość zażycia EllaOne. To wszystko. A dzieci trzeba chronić zawsze. Bo ich oprawcami są zazwyczaj niestety dorośli.
taka prawda2019.11.26 18:30
Polska to wolny kraj każdy może mówić pisać co chce A jeśli chodzi o prawo wyboru To co z prawem wyboru nie narodzonych Dlaczego ich się skazuje na wybory innych Ja obstaje przy swoim można urodzić i oddać
Sebastian Lorenc2019.11.26 18:45
Można urodzić i umrzeć, ale na szczęście nie trzeba, kobiety to też ludzie. Poza tym wiesz co to są wady letalne? Dziecko z takimi wadami umiera zaraz po urodzeniu, albo kilka godzin lub dni po urodzeniu. Najczęściej bardzo cierpi. To nie różowy bobasek gotowy do adopcji. Myślisz, że jak kobieta w 2 miesiącu wyczekiwanej,planowanej ciąży dowiaduje się, że to czeka jej dziecko, to łatwo jej podjąć decyzję? Myślisz, że myśli o sobie? Wątpię. Wtedy się myśli o tym, żeby zrobić tak, żeby moje dziecko nie cierpiało.
taka prawda2019.11.26 20:23
Jesteśmy powołani do życia na tym świecie by żyć dla innych Nie dla siebie Życie dla innych ubogaca A życie dla siebie ogranicza
ect2019.11.27 7:16
No pewnie można uśmiercić dziecko, bo ono się nie obroni i zachować swoje życie za cenę życia dziecka. To jest Twoja wolność wyboru.
Anna2019.11.27 11:03
tak. nikt nie ma obowiązku poświęcać swojego życia dla ratowania cudzego. NIKT. Zainteresuj się co o takich przypadkach mówi kościół.
2019.11.26 20:18
Sadyzm to sakrament, prawda?
anonim2019.11.26 21:01
Aborcja to też sadyzm .
ku chwale Kraju Rad2019.11.26 15:31
Na szczęście - J.P🧶 - odebrano rodzicom i oddano do kołchozu z pionierami i komsomolcami.
J.P🧶2019.11.26 16:27
Uważasz, że dziecko mimo ,że na przykład molestowane, glodzone i bite powinno nadal być u takich rodziców? Napiszesz coś mądrego?
Gryfita2019.11.26 20:28
Na jedno "godzone" przypada ile nie głodzonych? I nie truj pierdxł o "molestowaniu" bo mniej niż 1/5 molestowań zachodzi "w rodzinie". Najczęściej dalszej, albo bez pokrewieństwa. Na rodziców przypada ułamek z tego ułamka.
J.P🧶2019.11.26 20:51
Myślę, że jeśli nie są głodzone to jest inny wyraźny powód dla którego lepiej odseparowac dzuecko od rodzica. Szał tego typu artykułów na frondzie jest głupotą, bo niesłusznie odebrane dzieci to jakiś promil. Wiadomo, że każde zjawisko ma swój margines, ale takie [email protected] frondy tym prostszym czytelnikom wpajaja kłamstwa na temat odbierania dzieci rodzicom. Oni będą protestować nawet gdy dziecko jest wykorzystywane.
Gryfita2019.11.26 21:23
to nie jest promil to jest gruby procent
J.P🧶2019.11.26 15:01
Są też odbierane słusznie.
Iza2019.11.26 14:59
W przypadku przemocy w rodzinie, zaniedbań wychowawczych należy dzieci odbierać rodzicom, a wyrodnych rodziców wsadzać za kraty.
gtyu2019.11.26 16:13
chyba ciebie zbrodniaro
ect2019.11.27 7:13
Szkoda, że Ciebie nie odebrano rodzicom, byłabyś może mądrzejsza dziś.
KatoPatologia500+DzieciMaZaŹródłoDochodów2019.11.26 14:55
Do jakich rodzin dzieci te wracały SZCZĘŚLIWIE??? Skala bredni i obłudy hordy jurystów poraża.
mar2192019.11.26 20:28
DO WŁASNYCH
Piotr Nowak2019.11.26 14:44
Normalnej Katolickiej rodzinie, nikt dzieci nie zabierze !