USA nie przyjęły Żydów uciekających z III Rzeszy. Skazały ich tym samym na śmierć - zdjęcie
05.06.19, 07:15Statek St. Louis. Fot. via Wikipedia, domena publiczna

USA nie przyjęły Żydów uciekających z III Rzeszy. Skazały ich tym samym na śmierć

18

O tej historii wielu Amerykanów z pewnością wolałoby zapomnieć. 13 maja 1939 roku statek St. Louis wyruszył w kierunku Hawany na Kubie, a dalej - Miami. Na jego pokładzie była grupa 937 Żydów, którzy za sporą opłatą uciekli z coraz bardziej antysemickiej III Rzeszy. Nigdy jednak nie osiągnęli celu swojej podróży.

Po tym jak dwa tygodnie później statek dopłynął do Hawany, przez niejasne prawo dotyczące imigrantów i skorumpowanych urzędników tylko 22 Żydów mogło zejść na ląd. Statek popłynął dalej do portu w Miami.

Niestety, w pobliżu wybrzeży Florydy zatrzymała go amerykańska straż graniczna, a kapitan statku otrzymał komunikat, że nie zezwala mu się na cumowanie ani w Miami ani żadnym innym porcie USA. Decyzja o odmowie przyjęcia ponad 900 uciekających z Niemiec Żydów podjęta została przez samego prezydenta USA – Franklina Delano Roosevelta. Uznał ich za „element niepożądany”. Najbardziej obawiano się, że Żydzi będą dla budżetu Ameryki obciążeniem.

Tego samego obawiano się w Kanadzie. Kapitan statku podjął zatem decyzję o powrocie do portu w Hamburgu – na pokładzie kończyły się zapasy jedzenia i słodkiej wody. Ostatecznie Żydom, dzięki negocjacjom organizacji Joint, udało się schronić w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii oraz Holandii. Ocaleli tylko ci, którzy trafili do Wielkiej Brytanii. Wielu spośród pozostałych trafiło potem do komór gazowych.

dam

źródło: Historia do Rzeczy” 3/2015

 

Komentarze (18):

Jan Radziszewski 2019.06.6 9:21
Jak mogli przyjąć żydów z Europy wschodniej jak ich starsi bracia z zachodu tj Raabe w Wannsse przed II wojną światową po zjedzeniu dwu dań z Kurczaka Homarów ect, i wypicia dobrego wina - uchwalili ofiarę dla swojego cezara /J 19,159 tj Lucyfera z nieudaczników żydowskich zapowietrzających swoim smrodem Niemcy i kalających jakoby tę nację w świecie dla mamony i władzy współczesnym świecie - co może jej nie mają Orędzie 495 6.10. 2007 Pan ++ Teraz Sanhedryn będzie rządził światem, który znacie. Będzie miał on wielki wpływ na najbliższe wydarzenia w Polsce i na świecie. Moi ludzie w ciągu kilkunastu lat doprowadzili do tego , że naród ten, pod naszym dyktandem – idzie do Unii Europejskiej jak nasza zawszona hołota szła (też pod dyktando) do „łaźni” hitlerowskich .” (…) nasi niepoprawni ortodoksi – na rozkaz rabinów - szli bez oporu do obozów śmierci. (…) W ciągu jednego pokolenia moi ludzie „wyprali” mózgi temu narodowi. Już nawet wielu Polaków wierzy w to że ich ojcowie mordowali naszą hołotę. (…) - Moi ludzie zamieniają katolikom Dekalog na sodomię i eutanazję (…) - Genialność moich ludzi doprowadziła do tego, że nasi wrogowie sami się wyniszczają. Nie musimy zadawać sobie trudu, aby ich wieszać, aby ich torturować, jak to robiliśmy w Rosji i wszędzie tam, gdzie zdobyliśmy władze „pod hasłem wyzwolenia ludu.” (…) W narodzie polskim ciągle zauważamy tu i ówdzie odruchy buntu (…) Nasi ludzie ciągle rozładowują te odruchy buntu, ale dopiero wejście tego bydła do Unii Europejskiej obezwładni ich całkowicie. W Unii Europejskiej Polacy będą tak jak, - wynędzniała mysz w pazurach wielkiego kota.. Po ich wejściu do Unii Europejskiej będzie zależało „od naszego humoru”, jak długo pozwolimy im konać w jękach i śmiertelnym przerażeniu.”
Jan2019.06.5 21:47
Powinniśmy pamiętać, że USA nie przyjęły 900 Żydów, a Polska w tym czasie przyjęła 17 tyś. Żydów. Przed drugą wojną światową Niemcy pozbywali się Żydów, którzy nie mieli uregulowanych spraw z obywatelstwem niemieckim. W październiku 1938r. do Polski deportowano 17 tyś. Żydów , a Polska ich przyjęła, co nie było łatwe. Np. w Zbąszyniu liczącym 4 tyś mieszkańców było 8 tyś. deportowanych z Niemiec Żydów. Żydzi byli bardzo biedni, bo Niemcy pozwolili im wziąć z sobą tylko 10 marek. Żydom wtedy było bardzo ciężko, były trudne warunki życia, ale nikt ich nie wyganiał w Polsce i starano się im pomóc w miarę możliwości. Nawet początkowo organizacje żydowskie w Polsce nie spieszyły się z pomocą. Prawdziwy dramat zaczął się jak Niemcy zajęły Polskę i rozpoczęły masową eksterminacje Żydów w 1941. Świat już dzisiaj nie pamięta, że to własnie Polacy pomogli Żydom 1938, gdy inne Państwa, w tym USA, odwracały się od Żydów.
ciekawski2019.06.5 17:48
W latach 1932 - 1933 w sąsiadującym z Polską kraju, na Ukrainie umierało straszną śmiercią głodową miliony ludzi. W tym Polacy. Czy są dane, ilu z nich przygarnęła Polska. Bo, że przyjęła, to fakt niepodlegający dyskusji. Polacy i Amerykanie w końcu to zupełnie inne narody.
Karolina C.2019.06.5 17:37
TAK TRUDNO NIEKTÓRYM ZROZUMIEĆ JEDNĄ RZECZ ! POLSKA BYŁA JEDYNYM KRAJEM NA ŚWIECIE, GDZIE ZA UKRYWANIE ŻYDÓW GROZIŁA OD NIEMCÓW FASZYSTOWSKICH ŚMIERĆ! GINĘŁY CAŁE POLSKIE RODZINY ! DLACZEGO TU NIKT O TYM NIE PISZE? CZYŻBY ZNÓW BYŁO TO NIEWYGODNE? SPOJRZCIE NA IZRAELSKĄ LISTĘ ODZNACZONYCH POLAKÓW W YAD WASHEM ! TO TEŻ WAM NIC NIE MÓWI?
ARTUR2019.06.5 12:41
Żydzi w europie zachodniej byli prześladowani od wieków musieli uciekać z Hiszpanii Francji wspomnę że francuscy kolejarze na zlecenie rządu Francji 1939r.wywieżli Żydów do obozów koncentracyjnych Niemcy wiadomo co zrobili HOLOKAUST NARODU ŻYDOWSKIEGO.a w Polsce już od Króla Kazimierza dostali azyl,przywileje i gwarancje bezpieczeństwa pomoc podczas II wojny światowej i dalej nazywają Polaków brzydko oczerniają itd.
Artur2019.06.5 12:39
Żydzi w europie zachodniej byli prześladowani od wieków musieli uciekać z Hiszpanii Francji wspomnę że francuscy kolejarze na zlecenie rządu Francji 1939r.wywieżli Żydów do obozów koncentracyjnych Niemcy wiadomo co zrobili HOLOKAUST NARODU ŻYDOWSKIEGO.a w Polsce już od Króla Kazimierza dostali azyl,przywileje i gwarancje bezpieczeństwa pomoc podczas II wojny światowej i dalej nazywają Polaków brzydko oczerniają itd.
Artur 2019.06.5 9:38
W 1939 roku Polska nie wpuściła do kraju żydów o Polskim obywatelstwie,którzy chcieli uciekać z faszystowskich Niemiec.
Beno2019.06.5 11:55
Dowiedz się coś więcej na ten temat, zanim coś napiszesz.
Artur 2019.06.5 12:26
Już w marcu 1938 r. rząd Polski, obawiając się masowych powrotów prześladowanych w Niemczech polskich Żydów, wprowadził ustawę pozbawiającą obywatelstwa osoby przebywające dłużej niż pięć lat poza granicami kraju.
andrzejhahn32019.06.5 8:37
ale za to watykan przyjal wielu zbrodniarzy 3 rzeszy i wyslal ich w podroz
Karol P.2019.06.5 17:29
Zamknij w końcu tę swoją KŁAMLIWĄ JADACZKĘ! Jak nie skłamiesz , to prawdy nie powiesz, ty łobuzie!
Agnieszka2019.06.5 8:36
I potem tacy Amerykanie roszczą sobie prawo do obciążania nas wina za holokaust i brak wystarczającej pomocy Żydom, by ich ocalić, bo jak rozumiem u nich za pomoc Żydom też śmierć groziła osobie pomagającej i całej jej rodzinie a w warunkach biedy, wojny i kontyngentów udzielając pomocy żywnościowej musieliby narażać na śmierć z głodu swoje dzieci. Szkoda, że ci oklaskiwani przez Pompeo Bielscy nie pojechali do nich wcześniej i nie zachowali się tak jak wobec polskich chłopów w Nalibokach czy okolicznych wsiach. Ich oddziałom za karę śmierci nie można było odmówić nawet ostatniej kromki chleba odjętej od ust własnym dzieciom, chociaż te żydowsko-sowieckie bandy miały w bród jedzenia, że aż nadmiary do Moskwy odsyłały, gdy w tym czasie ograbiani przez nich, gwałceni i zabijani okoliczni mieszkańcy przymierali głodem mimo ciężkiej pracy na roli.
ciekawski2019.06.5 8:19
Zydowskie banksterstwo sponsorowalo Hitlera , gdyby nie ich pieniadze plus transferu technologii nie byloby III Rzeszy . Wspolpraca IG Farben i Standart Oil. Wiec jak mieli przyjac ten statek z uciekinierami. To bylo zaplanowane, ktos ma watpliwosci polecam ksiazki: Antony C Sutton Wall Street and Hitler William L. Shirer The Rise and Fall of the Third Reich: A History of Nazi Germany a na poczatek krotki film: SIX MILLION JEWS 1915 1938 FULL HD https://www.youtube.com/watch?v=PUzr_bkE0JE
lolek kremowka2019.06.5 8:03
Gdyby sytuacja wyglądała tak, że do Polski skądinąd Żydzi by uciekać chcieli - Polska też by ich nieprzyjęła. Spójżcie na wasze artykuły dotyczące imigrantów obłudne frendzle pośfincone
Beno2019.06.5 11:53
Spójżcie - w szkole to chyba wagarowałeś, że takie błędy robisz. A merytorycznie, to Polska był jedynym z nielicznych krajów europejskich otwartym i życzliwym dla Zydów. Do dzisiaj Polska przyznaje Zydom obywatelstwo jak żadnym innym, choć budzi to sprzeciw społeczeństwa, bo Zydzi są bardzo niewdzięczni.
Jan2019.06.5 21:32
Bardzo mylisz, bo było dokładnie odwrotnie. W tym czasie Niemcy pozbywali się Żydów, którzy nie mieli uregulowanych spraw z obywatelstwem niemieckim. W październiku 1938r. do Polski deportowano 17 tyś. Żydów , a Polska ich przyjęła, co nie było łatwe. Np. w Zbąszyniu liczącym 4 tyś mieszkańców było 8 tyś. deportowanych z Niemiec Żydów. Żydzi byli bardzo biedni, Niemcy pozwolili z sobą wziąć tylko 10 marek.
JR2019.06.5 8:01
Może i tak było. Akurat te wydarzenia nie są mi znane. Żydzi to pomysłowy naród. Przekraczali granice w inny sposób. Skąd ich się tam tylu nabrało? Nie tylko w Ameryce. W Polsce mało ich jest? Wydrukowałem sobie listę prawdziwych nazwisk ludzi polityki, MSW, wojskowych. Zawiera ona 353 nazwiska Żydów udających Polaków. Mieli oni (niektórzy już nie żyją) i mają nadal wpływy na sytuację w Polsce. To co się dzieje w tzw. totalnej opozycji, KODzie jest tego przykładem. Polacy powinni w najbliższych wyborach dać odpór tym złodziejom. Jeżeli nie będą mieli stanowisk z immunitetami to będzie łatwiej ich pociągnąć do odpowiedzialności, jeżeli popełnili przestępstwa.
Fred2019.06.5 13:12
Jest jakiś link do tej listy ?