Twój Ruch - partia nie działa, ale wydaje miliony - zdjęcie
25.07.19, 08:00fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Twój Ruch - partia nie działa, ale wydaje miliony

7

Lewacki Twój Ruch założony przez Janusza Palikota istnieje de facto już tylko formalnie, tak naprawdę - nie działa. Mimo tego dostaje ponad milionową subwencję. Pieniądze trafiają w większości... do samych działaczy.

To wielka patologia systemu subwencji partyjnych. Twój Ruch w roku 2015 startował w wyborach do Sejmu w ramach koalicji Zjednoczonej Lewicy. Koalicja nie przekroczyła progu wyborczego, ale próg subwencyjny - tak. Stąd należące do niej formacje otrzymują subwencję. Pieniądze dostaje także Twój Ruch.

To 1,2 mln złotych rocznie. Na co idą pieniądze? Sprawę opisał na łamach serwisu Konkret24.pl Jan Kunert. Okazuje się, że partia w ogóle już nie działa: jej konto na Twitterze jest niekatywne, składki członkowskie wpłaciło ostatnio 26 osób (razem 435zł). Ale subwencje płyną. I tak 179 tysięcy otrzymała kancelaria radcy prawnego Łukasza Piłasiewicza, sekretarza zarządu krajowego Twojego Ruchu. 118 tys. zł otrzymała Danuta Wójcik, skarbniczka Twojego Ruchu - jako osoba fizyczna oraz jej dwie firmy. Podobne pieniądze otrzymała Bogusława zycińska i jej biuro rachunkowe. Karol Jene, członek zarządu, otrzymał 26 tysięcy złotych. "Niemal czterdzieści procent zeszłorocznych wydatków partii to zapłata za usługi osób z jej władz bądź ich firm. W sumie daje to kwotę 442,4 tys. złotych" - podsumowuje Kunert.

A na tym nie koniec, bo kolejne tysiące otrzymały firmy z Warszawy, w tym syna członkini zarządu Twojego Ruchu. Dziesiątki tysięcy trafiły do kancelarii adwokackiej, firmy PR-owej, tysiące do informatyka, na catering...

Przy tym Twój Ruch twierdzi, że jeszcze żyje. Partia ogłosiła, że jest gotowa wejść do koalicji lewicowej w wyborach do Sejmu.

bsw/niezalezna.pl

Komentarze (7):

bea2019.07.26 17:26
tam gdzie nie ma Boga tam budza sie demony pokuta pokora modlitwa nawrocenie Jezus zyje i nas Kocha Jezus pokonal pieklo smierc i szatana w Nim mamy Zbawienie
polak2019.07.25 12:58
o nim można tylko powiedzieć tylko ,że jest tym co nosił po sejmie
jula2019.07.25 10:44
Państwo musi otrzymywać pełną informację na temat skąd płyną pieniądze na partie polityczne,chcąc kontrolować musi wypłacać subwencję.Bez kontroli płyną pieniądze do NGO stąd taki kram z Kramkiem (sprawozdania finansowe niczego nie rozwiązują),nie ma idealnego sposobu,przepisy winne być zmieniane jeśli pojawiają się taki nonsensy jak u Palikota.Pliki kontrolne powinny obowiązywać nie tylko przedsiębiorców,ale wszystkich obracających znacznymi kwotami pieniędzy.Kto ,od kogo ,ile,na co , komu,za co.Jeśli prawdą jest,że pieniądz rządzi to było by widać jak.Nie myślę o Kowalskim i jego pensji
Max Fiend2019.07.25 10:26
No i? Takie prawo ustanowił parlament. Idźcie z płaczami do swoich posłów i im się żalcie :-D
zatroskany celnik2019.07.25 8:45
Czy nie lepij by było, aby politycy uprawiali swoje polityczne fanaberie za własnę pieniądze, a nie za pieniądze uczciwych Polaków płacących w Polsce podatki?
Konfederata2019.07.25 8:35
Patologią to jest w ogóle finansowanie partii politycznych z budżetu. Nieprzebrane koryto. Partie u władzy żrą z koryta bez umiaru, a ci co się nie załapią też kabzy napychają na miarę możliwości ile wlezie! Podatnik daje to biorą. Dlaczego PiS tym się nie zajmie? Likwidacją finansowania partii przez społeczeństwo. Dlaczego?
edi2019.07.25 8:21
UWAGA HOMOSEKSUALIŚCI - WAŻNE ! - LGBT (GENDER) NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z OCHRONĄ JAKICHKOLWIEK MNIEJSZOŚCI (wszelkie mniejszości SĄ ICH ZAKŁADNIKAMI) - to jest RUCH POLITYCZNY który bazuje na ideologii NEO MARKSISTOWSKIEJ - KOMUNISTYCZNEJ - jest to ciąg dalszy marksizmu-komunizmu-bolszewizmu - Z KTÓRYM POLSKA WALCZY OD 1920 r. IDEOLOGIA NARZUCONA POLSCE SIŁĄ po II Wojnie światowej IDEOLOGIA ODPOWIEDZIALNA ZA LUDOBÓJSTWO ponad 150 milionów zamordowanych lub zagłodzonych osób - TAKA IDEOLOGIA MUSI BYĆ ZWALCZANA TAK SAMO JAK NAZIZM I KOMUNIZM, jako WROGA LUDZKOŚCI, POLSCE, RODZINIE i POLSKIEJ KONSTYTUCJI JEST WROGIEM POLSKI i POLAKÓW !!!!!!!!