Tomasz Terlikowski: Część historii Kościoła trzeba będzie napisać na nowo - zdjęcie
29.08.19, 18:45

Tomasz Terlikowski: Część historii Kościoła trzeba będzie napisać na nowo

20

Coraz częściej myślę, że gdy przez Kościół przetoczy się już fala skandali seksualnych i pedofilskich, gdy dojdzie do oczyszczenia, to będziemy musieli na nowo pisać niektóre elementy historii katolicyzmu w XX i XXI wieku.

Bohaterowie masowej wyobraźni, nauczyciele wiary, którzy realnie uczyli jej innych, mogą okazać się... no właśnie przestępcami seksualnymi.

Teraz przy okazji kolejnego projektu odkryłem, że jeden z tych, których na studiach stawiano nam za wzór myślenia i działania katolickiego (chodzi o o. Marie Dominique Philippe’a), już po śmierci został oskarżony o molestowanie seksualne kobiet (w tym sióstr zakonnych z założonego przez siebie instytutu) i to w czasie kierownictwa duchowego.

Jego rodzony brat, kluczowy dla powstania Wspólnoty Arka (o. Thomas Phillippe), molestował w czasie kierownictwa duchowego wolontariuszki. Obie sprawy wyszły po ich śmierci, w obu przypadkach są wyniki dochodzenia (zachowanie Jaena Vaniera bardzo dobre), obie są niestety prawdziwe. Szatan naprawdę macha ogonem w tych czasach. Modlitwa, post, prawda i czyszczenie... Nie ma innej drogi.

Tomasz Terlikowski

Komentarze (20):

cogito2019.08.30 9:10
Jest obecnie u części wiernych, ale niestety także u kapłanów jakieś takie upodobanie gadania o grzechach Kościoła i jego kapłanów. Nie ma wątpliwości, że ludzie Kościoła są grzeszni, ale ciągłe gadanie o grzechu nie przynosi niczego dobrego. Owszem, trzeba przyznać, nazwać i wyciągnąć konsekwencje, ale potem już tylko systematyczna pokorna praca nad sobą. Zarówno Pismo Święte jak i wielu świętych przestrzega przed rozgadywaniem się o złu, którego znajomość, jak mówi Kohelet, "nie należy do mądrości". Uważam, że to ciągłe gadanie o znanych grzechach ma na celu osłabianie Kościoła i jego autorytetu. Módlmy się, żeby zrozumieli to wszyscy, którzy w sercu noszą prawdziwą troskę o Kościół.
Michał Pasierb 2019.08.29 21:53
Nie wierzymy w księży tylko w BOGA i nie uprawiamy kultu księży, którzy są takimi samymi (a czasem większymi) grzesznikami jak zwykli wierni dźwigający swój krzyż...Kult należy się BOGU TRÓJJEDYNEMU. I nie zapominajmy, że ok 8 % Apostołów to zdrajcy...czy teraz (i w historii KK) ma być lepiej ??
andrzejhahn32019.08.29 20:15
kosciol katolicki jest to zbrodnicza instytucja i .....SRAM NA NIEGO
Stanislaw2019.08.29 20:18
Dopiero teraz? Lenin, Stali, Hitler zrobili to daaawno!
violencja2019.08.29 23:22
czyli Andrzej jest mało oryginalny
cogito2019.08.30 9:14
Kościół stworzył uniwersytety, powszechne szkolnictwo, a także szpitale, schroniska, przytułki i powołał do życia niezliczoną liczbę osób, które oddały swoje życie służbie drugiemu człowiekowi. Twoje słowa pokazują, że nic o tym nie wiesz, albo jesteś po prostu głupim lub złym człowiekiem...
anonim2019.08.30 10:17
On nie chce tego wiedzieć .
athos2019.08.29 19:58
Panie Tomaszu, nie służą Panu upały, głowa odmawia posłuszeństwa. Od kiedy to jakiś o. Marie Dominique Philippe jest miarą prawdziwości Kościoła? Kim on jest (był), by z tego powodu trzeba było na nowo pisać historię Kościoła? A w poprzednich wiekach, to takich nie było? Też byli, z wyjątkiem tego, że przynajmniej niektórzy byli surowiej karani niż się to dzieje teraz. Z tego, że chłopu na starość seksualna palma odbiła, nie wynika, że z nauczaniem Kościoła coś złego się dzieje. To są osobiste grzechy tego człowieka, bardzo naganne oczywiście, jest trochę zgorszenia, co powoduje, że niektórzy słabi w wierze porzucają te swoje resztki wiary, mając świetną wymówkę. Owszem, jakaś grupka księży i zakonników (zakonnic?) sprzeniewierza się Ewangelii. To nie jest dobra wiadomość, ale to w niczym nie przeczy Boskiemu Objawieniu, nie wypacza nauki Kościoła. Dlatego nie ma sensu rozdzierać szat. To tylko wymówka dla ateistów - nie wierzymy w Boga, bo księża grzeszą. Świetna wymówka mająca uspokoić skołatane sumienia.
obserwator katolik2019.08.29 21:38
Pan Tomasz od dawna pisze dziwne artykuly. Często jeszcze gorsze, pelne zamętu, czasem wrecz iscie diabelskie. Radze uwazac na tego "katolika".
reline2019.08.29 19:56
Pan Terlikowski powinien już dawno zauważyć, że posoborowe tzw."wzory do naśladowania" rzadko kiedy faktycznie na to zasługują. Radzę poszukać tradycyjnych, przedsoborowych autorytetów, wtedy nie będzie rozczarowań.
Stanislaw2019.08.29 20:16
Nie, (kochany) konserwatysto! Zawsze obowiązuje wiedzieć, że "Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas". Na pewno zawsze tak było, że stawiano więcej na świętych naszych braci, kanonizowanych czy nie, a nie na Boga!
leszczyna2019.08.30 9:33
Sądzisz, że przed Vaticanum II było lepiej i więcej wzorów do naśladowania? To sięgnij do historii Kościoła i poczytaj np. o synodzie trupim albo o balecie kasztanów. Sarkastycznie dodam "Miłej lektury!"
edi2019.08.29 19:55
byle by tej historii nie pisał PiS! bo zaraz się okaże że Jaruś Kaczyński to trójca święta został ukrzyżowany i teraz znowu zstąpił na ziemię by ratować świat a Morawiecki negocjował X przykazań z Bogiem!
Stanislaw2019.08.29 19:53
"gdy dojdzie do oczyszczenia, to będziemy musieli na nowo pisać niektóre elementy historii katolicyzmu" - - Nie, Tomaszu, do pełnego oczyszczenia Kościoła nigdy nie dojdzie! Bo Kościół nie jest przechowalnią świętych. Jest dla takich ludzi, jak my, dla grzeszników, by wołać: Nawróćcie się, bo bliskie jest Królestwo Boże! Codziennie, wraz z narodzinami dziecka i chrztami, grzesznicy napływają do Kościoła. Niektórzy dadzą się Kościołowi prowadzić przez te siedemdziesiąt i więcej lat życia do pełnego nawrócenia, inni nie. I tak już zostanie! Kto tego nie rozumie, jest nie katolikiem, lecz kociarzem (od gr. katharoi - czyści). Św. Paweł podkreśla, że te słabości są jakby po to, "aby z Boga była ta przeogromna moc, a nie z nas". Szkoda, że nauczyciele Kościoła tego nie znają!
katolik2019.08.29 19:37
dlatego właśnie Episkopat powinien wezwać do powszechnego Różanca,pokuty i z rządem dokonać Intronizacji.Tylko tak można stawic opór szatanowi w postaci LGBT PO PSL WIOSNA SLD NOWOCZESNA (JEŚLI JESZCZE JEST ?)
Edek2019.08.29 19:13
Owoce Soboru? Chcieliście to macie ;)
Stanislaw2019.08.29 19:18
Ty też masz jakąś antysoborową obsesję? Na litość Boską, co się z Wami dzieje!
Stanislaw2019.08.29 19:11
Autora także męczy jakaś choroba. Kilkadziesiąt tysięcy księży i innych duchownych pracuje w Polsce, a on myśli tylko o kilku, którzy za św. Pawłem zawołali: "Nieszczęsny ja człowiek, bo widzę dobro i zachwalam, ale wybieram zło". To rozdarcie, które odczuwał w sobie św. Paweł, było zapewne tylko stanem pokus. Ale niektórzy im ulegli!. Nieliczni. I tylko o nich obsesyjnie myśli pan Tomasz, męcząc się samemu, i gorsząc społeczeństwo swoimi podejrzeniami przeciw WSZYSTKIM kapłanom! Diabla robota!!
Katolik2019.08.29 22:59
100/100
ateusz2019.08.29 19:05
Widać szambo wybiło nie tylko w Warszawie