Tegoroczone Boże Ciało w pełnym reżimie sanitarnym  - zdjęcie
25.05.21, 07:40Fot. via Pixabay

Tegoroczone Boże Ciało w pełnym reżimie sanitarnym

10

Poszczególne kurie informują, jak będzie wyglądać tegoroczna celebracja Bożego Ciała. W tym roku Boże Ciało odbędzie się bez tradycyjnych procesji ulicami miast lub wokół kościołów. Zachowane zostaną za to obostrzenia sanitarne wewnątrz i na zewnątrz świątyń.

W diecezji warszawsko-praskiej biskup pomocniczy Jacek Grzybowski wystosował komunikat, w którym poinformował o koniecznych celebracji Bożego Ciała przy uwzględnieniu aktualnych przepisów sanitarnych.

Powołując się na stosowne rozporządzenie Rady Ministrów, biskup wskazał, że do 5 czerwca „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać” pod warunkiem, że w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Na zewnątrz wierni powinni zachowywać dystans nie mniejszy niż 1,5 metra. "Do roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała" - czytamy w komunikacie.

Zalecono również skonsultowanie tej kwestii z administracją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla terenu parafii.

W Kaliszu podkreślono z kolei, aby skupić się na tradycyjnych formach obchodów Bożego Ciała, ale przy zachowaniu norm sanitarnych. Prawo nie zabrania bowiem organizacji procesji eucharystycznej.

Kuria kaliska podkreśliła konieczność zachowywania dystansu 1,5 metra między wiernymi, ale wskazała również, że na świeżym powietrzu nie ma już obowiązku noszenia masek. Zachęcono do celebracji Mszy na świeżym powietrzu.

Kuria zaapelowała o zgłaszanie tras procesji oraz właściwe zabezpieczenie ich, tak jak w ubiegłych latach.

W Kielcach nie będzie możliwa procesja do czterech ołtarzy ulicami miasta. Odbędą się za to procesje na terenie parafii, jednak przy zachowaniu wszelkich norm sanitarnych. 

- Z punktu widzenia Sanepidu w Kielcach nie ma przeszkód, byleby zostały zachowane przepisy sanitarne. Chodzi o zachowanie dystansu między uczestnikami wynoszącego 1,5 m. W przypadku trudności z zachowaniem dystansu, zaleca się noszenie maseczek - powiedział rzecznik kurii kieleckiej ks. dr Mirosław Cisowski.

W przypadku procesji parafialnych decyzja w tym zakresie należeć będzie do proboszczów.

W Częstochowie wskazano, że procesja do czterech ołtarzy winna odbyć się jedynie w obrębie parafii, na terenie przykościelnym.

- Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy św. organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni - poinformował sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak.

Podobne zasady przyjęły kurie w Płocku i Sandomierzu.

Kuria w Elblągu pozostawiła "roztropnej decyzji Proboszcza" to, czy procesja przejdzie ulicami miasta, czy odbędzie się jedynie na terenie przykościelnym.

jkg/ekai

Komentarze (10):

AJK2021.05.25 8:41
Dlaczego 15 m/ 1 osobę? Dozwolona odległość to 1,5 m pomiędzy osobami. Licząc odstęp po okręgu to wynosi ok 7 m2 na 1 osobę, a nie 15 !
Grizzly2021.05.25 8:33
Znowu będą łazić i śmiecić.
Anonim2021.05.25 9:02
Korporacja Katolicka straci negatywny wpływ na społeczeństwo z chwilą, gdy zostanie odcięta od publicznych źródeł finansowania. Prób naprawy było w historii już wiele. Chrześcijaństwo zresztą też zrodziło się z próby naprawy religii żydowskiej. W religii chrześcijańskiej mieliśmy już Waldensów, Husytów, Luteranów, Kalwinów , Świadków Jehowy i wiele innych odłamów. W zasadzie wszystkie dotknęła korupcja ( w przypadku 2 pierwszych nie zdążyła, chociaż Husyci też mieli na sumieniu mordy na katolikach). Ja osobiście jestem jednak dobrej myśli- młodzi od kościoła się odwracają, kapłanów nie przybywa więc czeka nas niebawem sytuacja analogiczna do tej w Irlandii i Hiszpanii. Tam kościół stracił „rząd dusz” w czasie krótszym niż dziesięciolecie- obywatele sami pokazali mu właściwe miejsce (bo oczywiście religia przetrwa, tak jak przetrwała już dziesiątki rewolucji .)
Jerzy2021.05.25 9:12
judaizm to poprzednik islamu, a nie chrześcijaństwa... nie mieszaj mitów kozodymców i pedofilów z jedyną i prawdziwą religią - katolicyzmem
Darek2021.05.25 13:51
Judaizm to poprzednik chrześciajństwa a islam wywodzi się z chrześcijaństwa tak samo jak katolicyzm, zatem tak samo islam jak i katolicyzm to kontynuacja judaizmu. Co ciekawe judaizm rabiniczny czyli współczesny powstał mniej wiecej w tym samym czasie co chrześcijaństwo i ma te same korzenie, ale od judaizmu rózni się nie wiele mniej niż katolicyzm czy islam.
trzaska2021.05.25 12:00
No to wynocha tam gdzie lepiej a nam zostaw ten padół boleści z Bogiem, nikt nie karze ci się tu męczyć, a ta umęczona ziemia pozbędzie się jednego pasożyta.
Nie-anonimie"...! Proszę, nie wysilaj się!2021.05.25 12:30
Mamy ciebie dość! ... .Nikt cię nie prosi o twoje rady, ...zachowaj je dla siebie! ...Podkreślasz często, że jesteś .."ateistą żydowskim...dumnym ge...m"..! Nawet używasz takiego nicka! ... NIE MARTW SIĘ O NASZ KOŚCIÓŁ KATOLICKI... JUŻ PONAD 2000 LAT PRÓBUJECIE GO ZNISZCZYĆ!... WIDZISZ, ŻE NA PRÓŻNO!.. NIGDY SIĘ WAM TO NIE UDA! TO JEDYNY PRAWDZIWY KOŚCIÓŁ! ....Pan Jezus w Czwartek na Ostatniej Wieczerzy powiedział do swoich Uczniów: "...OTO TWORZĘ MÓJ KOŚCIÓŁ, A BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ..." ! ...Tak trudno, Lechu Keller ci to zrozumieć...?? Nie jesteś w stanie NIC zrobić! Z---- BOGIEM--- NIE ----WYGRASZ!... OPAMIĘTAJ SIĘ!
Kłamiesz, bzdury piszesz!2021.05.25 12:37
To przecież ty, "grizzlu"- tzn. anonimie, Lechu...itp! to ty łazisz i śmiecisz! Pisz wtedy, jak masz coś mądrego do napisania! ... A teraz się jak zwykle ośmieszasz!...Jak można cię normalnie traktować w takich wypadkach?...Żałosny jesteś chłopie!
Radosław2021.05.25 8:24
Szanowni Biskupi. Więcej wiary w moc Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Nie bójcie się procesji.
Jerzy2021.05.25 8:12
okres przeziębieniowy się skończył - czemu te obrzezane szuje typu niedzielski czy morawiecki tak nas, katolików, gnębią? Dlaczego my, Polacy, dajemy się pomiatać przez takie żydowskie bydło! jeśli nie przerwiemy tego wariactwa, to do końca świata będą nas gnębić...