Tak rząd OBRONIŁ uczniów. Mocne wystąpienie szefa KPRM - zdjęcie
25.04.19, 16:15Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Tak rząd OBRONIŁ uczniów. Mocne wystąpienie szefa KPRM

17

W Sejmie odbyło się dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe dotyczącej przeprowadzenia egzaminów dojrzałości w warunkach strajku pracowników oświaty. Strajk został zawieszony, jednak Sejm, na wszelki wypadek, przyjął tzw. ustawę maturalną. Na sali plenarnej mówił na ten temat szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. 

"Musimy zagwarantować, że każdy maturzysta będzie miał pewność przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Chcemy stworzyć drogę, która uratuje uczniów przed powtarzaniem ostatniej klasy liceum"- przemawiał minister. 

"Nie może być sytuacji, w której słabsi, a w tym wypadku słabszymi są uczniowie, którzy nie mają możliwości obrony przed tego typu postawami, byli zostawieni sami sobie. Stąd rząd przygotował projekt ustawy, który tę kwestię rozwiązuje"- przekonywał poseł PiS, Dariusz Piontkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, który złożył wniosek.

"Rząd w tej chwili przygotował rozwiązania, które mają zapobiec sytuacji niedobrej dla uczniów. Staraliśmy się rozmawiać z protestującymi, stopniowo zgłaszaliśmy kolejne propozycje wychodzące naprzeciw żądaniom stawianym przez poszczególne związki zawodowe"-podkreślił polityk. 

Posłowie PO-KO wysuwali argumenty przeciw ustawie maturalnej, nazywając ją "bublem". 

"Nie macie w swoich rodzinach nauczycieli, nie rozmawiacie z nimi, jak bardzo im wstyd za was?" - dopytywał polityk PO. - Posłuchajcie i porozmawiajcie z nimi"-apelował do polityków PiS Andrzej Halicki. 

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji prawa oświatowego dot. klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur. Posłowie przystąpili niezwłocznie do drugiego czytania projektu.

Szef KPRM, Michał Dworczyk, który był jednym z przedstawicieli polskiego rządu w negocjacjach ze związkowcami, podkreślił, że choć tryb pracy nad ustawą jest rzeczywiście wyjątkowy, to wynika on również z wyjątkowości całej sytuacji. 

"Ale państwo nie może być bezradne wobec takiej wyjątkowej sytuacji, państwo nie może być teoretyczne. Państwo musi działać, państwo musi stworzyć mechanizmy działania w tak ekstraordynaryjnych momentach"-wskazał polityk. Jak dodał Michał Dworczyk, rząd przedstawił projekt wynikający z troski o los maturzystów. 

"Oni muszą być pewni tego, że będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości"-tłumaczył minister. 

"My często w tej sali używamy bardzo ostrych słów, często nie zgadzamy się, często wiedzeni emocjami, a czasami wyrachowaniem politycznym, prowadzimy bardzo ostre spory. Ale ta sprawa, którą zajmujemy się dzisiaj, powinna nas zjednoczyć ponad podziałami politycznymi"-wskazał Dworczyk. Jak zauważył szef KPRM, maturzyści nie są winni całej sytuacji. Minister apelował do posłów, aby ustawa została uchwalona ponad podziałami politycznymi i matury odbyły się. 

"Wiem, że bardzo pociągająca jest perspektywa wykorzystania tej chwili do politycznych, ostrych wystąpień, do podgrzewania atmosfery, ale pomyślcie o tych blisko 300 tys. maturzystów i rodzinach, którzy od kilku tygodni przeżywają stres"-mówił szef Kancelarii Premiera. 

Ostatecznie Sejm przyjął projekt, a za niespełna godzinę zajmie się nim Senat. 

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe został przyjęty w środę przez rząd i tego samego dnia skierowany do Sejmu. - Państwo polskie musi zagwarantować to, że w każdej, bez wyjątku, polskiej średniej szkole każdy tegoroczny maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (17):

buciek2019.04.26 4:11
Czemu wy tak gardzicie tymi nauczycielami? Dlatego, że akurat mamy rząd PiS i podczas tego cudownego rządu się ośmielili protestować? Jesteście okropni.
OIKOS2019.04.26 5:23
Na szacunek trzeba zapracować. Nauczyciele również. Pogardą obdarza się ludzi głupich, pazernych i zakłamanych. Rząd PiS pewnie cudowny nie jest, ale w porównaniu z rządem PO-PSL jest niezwykle przyjazny zwykłym ludziom. Nauczyciele właśnie za tego rządu PiS 2 razy dostali już podwyżki i gotowość do dalszego podnoszenia płacy nauczycielskich była. Ale celowo ZNP ustalił kwotę podwyżek do negocjacji NIEREALNĄ dla budżetu państwa. Broniarz znalazł zakłamanych obrońców w postaci PO, która przez 8 lat rządów zlikwidowała ok 1000 szkół i wywaliła na bruk ok 40 000 nauczycieli a na jakikolwiek wzrost płac dla nich nie miała pieniędzy. I TO DLA CIEBIE BYŁ CUDOWNY RZĄD. Zadziwia mnie brak logiki i brak szacunku dla siebie samych u tych nauczycieli którzy szarżowali losem dzieci w obliczu matur i innych egzaminów. I ostatnie pytanie, za czasów PO-PSL podwyżki nie były Wam potrzebne ? Taki mieliście dobrobyt?
ceramik2019.04.25 19:19
Polacy wygrali. Brodniarz stracił impet dywersji i musi teraz Merkelowej oddać srebrniki. Ale jak, jeżeli już przepite? A ''nauczyciele'' stracili resztki tego, co mieli z godności szkolnej. ''To już jest koniec i nie macie już nic''. Taka piosenka.
anonim2019.04.25 17:27
Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur. Żeby bardziej przybliżyć co poeta miał na myśli: nie o Kaczyńskiego tu chodzi, tylko o was durni i ciemni PiSi wyborcy.
Cobrus 2019.04.26 21:06
sam jesteś "ciemny dureń" no chyba ,że za PO miałeś dobrze płatną i niewymagającą "pracę" ,to jeszcze mogę zrozumieć ten "wywód" !
Kobra2019.04.25 17:10
maturzyści apelowali do ZNP, żeby nie kończyć strajku. chcieli mieć tak samo luksusowe warunki do pisania matur jak ośmioklasiści i gimnazjaliści. ponoć ściągi latały po całych salach jak jaskółki nad stawem.
ewa2019.04.25 17:23
kłamiesz, byłam i wiem, wszystko było w najlepszym porządku
Dumna Rafalala, lalala2019.04.25 17:00
Jestem sobie Dumna Rafalala i jestem poliamorystka. Chętnie podam mój cennik usług i podjałam zobowiazanie aby z moich utargów dać 0.5% na bezdomna sukę Mikołaja.
anonim2019.04.25 16:45
Żart że pleban z organistą będą klasyfikować uczniów stał się ciałem!
Cogito ergo sum2019.04.25 16:37
W czasie okupacji nauczyciele przyjmowali egzaminy na tajnych kompletach pod groźbą śmierci.
Suweren2019.04.25 16:44
Wtedy gnębił Niemiec, a dziś rodacy.
Suweren2019.04.25 16:35
W dłuższej perspektywie jest to pyrrusowe zycięstwo, dobijające polskie szkolnictwo. Ale wiadomo, pis to nie orzeł - wzrokiem daleko nie sięga. GRATULACJE!
Urszula2019.04.25 16:30
Rząd obronił uczniów, ale upodlił nauczycieli. Jest za głupi aby sprawę tak rozwiązać aby wilk był syty i owca cała.
Jozin z Bazin2019.04.25 16:37
To Twoja krytyka a jakie masz rozwiązanie?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 16:25
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
asia2019.04.25 17:30
Normalnie czytelnicy odnoszą się do zamieszczonego artykułu , taka jest istota portalu Normalnie to wszyscy rozumieją i przestrzegają przyjętych zasad. W twoim wypadku widać wyraźnie zaburzenia maniakalne , psychiczne. Zamiast tracić czas na klepanie ciągle tego samego ,od którego dostałeś ewidentnie pomieszania zmysłów, skorzystaj z pomocy lekarzy Jeżeli nie zrozumiesz , będę ci tą radę przypominać
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 16:24
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11060zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈