,,Tajemnica to wielka, a ja mówię w odniesieniu do Chrystusa’’ - zdjęcie
27.10.20, 08:15Fot. via: Pixabay

,,Tajemnica to wielka, a ja mówię w odniesieniu do Chrystusa’’

5

PIERWSZE CZYTANIE

Miłość Chrystusa i Kościoła wzorem małżeństwa chrześcijańskiego

Ef 5, 21-33

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:

Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej. Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła: On – Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom – we wszystkim.

Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, niemający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus – Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała.

Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. W końcu więc niechaj również każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego. A żona niechaj ze czcią się odnosi do swojego męża.Oto słowo Boże.

 

EWANGELIA

Przypowieści o ziarnku gorczycy i o zaczynie

Łk 13, 18-21

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus mówił: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach».

I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (5):

Anonim2020.10.27 8:44
Czy my wychowujemy i przygotowujemy młodych mężczyzn do założenia rodziny, do dojrzałości i odpowiedzialności, czy też tylko i wyłącznie wymagamy?
AAAtomek2020.10.27 8:28
Kurski wzorem katolickiego męża i waszych wartości chrześcijańskich??? :]
feldkuratkatz2020.10.27 9:50
Moim zdaniem bardziej Pięta... Kobiecym zaś wzorem - Marta Kaczyńska Trzykrotnie Dziewica.
Gość2020.10.27 8:25
"Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony,". Kurczę, nie wiem czy zauważyliście, ale mamy XXI wiek...
róża2020.10.28 21:40
Doczytaj do końca , myślę , że jest to warunkowe w jakiś sposób, bo "mężowie miłujcie swoje żony jak siebie samego'-to ponadczasowe.Jeśli on miłuje żonę , to wtedy można go słuchać.Jeśli to patologia , to wybacz.Jeśli mąż namawia zonę do grzechu , ma być nieposłuszna . Jeśli mąż mówi :"robimy napad na bank"-ona ma go nie słuchać , z miłosci , z troski o jego duszę.Tak to rozumiem.