Św. Janie z Dukli - módl się za naszą Ojczyzną! - zdjęcie
08.07.20, 06:05Fot. via Wikipedia, CC 0 / pixabay - statistuta

Św. Janie z Dukli - módl się za naszą Ojczyzną!

31

Urodził się w Dukli (archidiecezja przemyska) w rodzinie mieszczańskiej około 1414 r. Uczył się w rodzinnym mieście, jak też później w Krakowie. Jako młodzieniec przez pewien czas przebywał na pustelni w pobliskich Dukli lasach pod górą Cergową. Przez modlitwę i samotność zapewne chciał wyrobić sobie właściwe spojrzenie na sprawy otaczającego go świata oraz być bardziej blisko Boga. Po opuszczeniu pustelni (1433-1440) postanowił zostać kapłanem zakonnym i wstąpił do franciszkanów konwentualnych (noszą czarne habity, jak obecnie w Niepokalanowie). Po odbyciu nowicjatu i złożeniu profesji zakonnej, nasz Patron odbył wymagane prawem studia i otrzymał święcenia kapłańskie. Z pewnością św. Jan należał do zdolnych studentów, skoro od razu po święceniach powierzono mu urząd kaznodziei. Warto wiedzieć, że dawniej, nie tak jak dzisiaj, nie wszyscy nowo wyświęceni mogli głosić kazania. Zdarzało się, że byli księża wyświęcani do sprawowania jedynie Mszy Świętej (ad solam Missam). W klasztorach franciszkańskich, zgodnie z poleceniem założyciela św. Franciszka z Asyżu, kaznodziejami mogli być tylko wybitnie zdolni i urobieni wewnętrznie kapłani. Oprócz głoszenia słowa Bożego św. Jan przez wiele lat pełnił funkcję gwardiana, czyli przełożonego klasztoru w pobliskim Dukli Krośnie oraz we Lwowie. Także powierzono mu urząd kustosza kustodii, tzn. przełożonego franciszkańskiego okręgu lwowskiego. Po zakończeniu tego ostatniego ważnego urzędu, św. Jan znów był kaznodzieją we Lwowie.

Franciszkanie w wieku XV przeżywali pewien kryzys, gdy chodzi o zachowanie pierwotnej reguły zakonnej. Z tego powodu doszło do reformy części zakonu św. Franciszka z Asyżu. Na czele tego ruchu zmierzającego do obostrzenia reguły zakonnej stał św. Bernardyn ze Sieny (+1444) i jego duchowy uczeń św. Jan Kapistran (+1456). Zreformowani przez św. Bernardyna zakonnicy nazywani byli obserwantami (obostrzona reguła), a w Polsce bernardynami od krakowskiego klasztoru pod wezwaniem św. Bernardyna. Św. Jan Kapistran przebywał na zaproszenie króla Kazimierza Jagiellończyka przez osiem miesięcy w Polsce, głosząc w Krakowie i we Wrocławiu płomienne kazania, wskutek których wielu świeckich i duchownych nawracało się do bardziej gorliwego sposobu życia. Św. Jan Kapistran założył w Krakowie i w Warszawie (1453-1454) klasztory bernardyńskie. Wkrótce taki klasztor powstał również i we Lwowie. Św. Jan obserwował gorliwe życie bernardynów doszedł do przekonania, że powinien być w ich gronie. Uczynił tak w roku 1463, mając blisko 60 lat. U bernardynów przebywał 21 lat, przez krótki okres w Poznaniu, a następnie aż do śmierci we Lwowie. Przełożeni znów polecili św. Janowi pełnić funkcję kaznodziei i spowiednika. Wówczas zasłynął jako wybitny mówca (głosił także kazania po niemiecku do Niemców, mieszkańców Lwowa) i spowiednik. Nawet po utracie wzroku oraz cierpiąc na niedowład nóg z wielką gorliwością spełniał posługę kapłańską, szczególnie z wielką miłością traktował penitentów w konfesjonale. Św. Jan pragnął być gorliwym zakonnikiem, starał się na pamięć przyswoić regułę swojego zakonu, po utracie wzroku prosił kleryka, aby czytał mu poszczególne jej punkty w celu lepszego ich zapamiętania. Święty długie godziny spędzał na modlitwie. Pełen zasług, w opinii świętości odszedł do Pana we Lwowie 29 IX 1484 r. Przy grobie św. Jana modlili się nie tylko katolicy, ale także prawosławni i Ormianie, otrzymując liczne łaski. Wstawiennictwu św. Jana przypisuje się cudowne ocalenie Lwowa w roku 1648 podczas oblężenia przez wojska Bohdana Chmielnickiego.

Papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym w roku 1733, a Jan Paweł II kanonizował błogosławionego w Dukli 10 VI 1997 r. Relikwie św. Jana przebywają w Dukli w Kościele Ojców Bernardynów. Wspomniany papież Klemens XII na prośbę króla, biskupów i kapituł katedralnych ogłosił w roku 1739 bł. Jana patronem Korony i Litwy. Św. Jan jest patronem Archidiecezji Przemyskiej, Lwowa, rycerstwa polskiego, jego postać widnieje w herbie Dukli. W ikonografii przedstawia się św. Jana jako niewidomego, w habicie franciszkańskim, padają na niego promienie światła.

Liturgiczny obchód ku czci św. Jana z Dukli przypada na dzień 8 lipca i ma rangę wspomnienia obowiązkowego. W kolekcie mszalnej wspomina się, że Bóg obdarzył św. Jana cnotami: pokory i cierpliwości, o co też Pana prosimy. Modlitwa nad darami zawiera prośbę, abyśmy nie mieli ducha wyniosłości, ale zostali wywyższeni w wiecznej chwale dzięki wstawiennictwu naszego Patrona, człowieka pokornego i cierpliwego dzięki ofierze mszalnej. Po Komunii zanosimy do Boga błaganie, abyśmy za przykładem św. Jana z Dukli zawsze przede wszystkim szukali Boga i wobec świata nosili w sobie obraz zmartwychwstałego Chrystusa.

Szczególnie w dzień 8 lipca polecajmy św. Janowi z Dukli sprawy naszej Ojczyzny.

Ks. Stanisław Hołodok

opoka.org.pl

Komentarze (31):

lelli2020.07.8 19:15
Boga nie można być pewnym czy będzie cały czas dobry....bo jego stworzenie Szatan jako duch doskonały potrafił się zbuntować...to i Bóg potrafi na obraz swojego Stworzenia jakim jest Szatan
Aj, waj...2020.07.8 21:25
"lelli'..."Lechu Keller ! Czy ty wiesz co tu napisałeś? O co tu chodzi? Głupcze, to "groch z kapustą" ! A tak konkretnie...to resztę, oprócz mózgu, masz w porządku!??
Seks kamerki2020.07.8 16:51
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.8 15:30
kurvva katole syraczki dostają! modlitwy zawierzenia przebłagania a i tak c h u j a to daje!!!
Andy Semicki Rabin2020.07.8 13:13
Coś mi się wydaje, że Fronda nie bardzo ma pomysł na prowadzenie portalu. Może niech redakcja przeanalizuje swoje cele, swoją misję? To z pewnością dobrze zrobi portalowi. Artykuły bywają ciekawe, ale poziom większości pozostawia wiele do życzenia. A przecież katolickie spojrzenie na tematy mogłoby pomóc stworzyć alternatywę dla Polaków szukających czegoś więcej, niż tylko wiadomości. Brakuje mi tutaj także dbałości o formację czytelników w duchu katolickim, a Kościół ma przecież tyle do zaoferowania (np. KNS)! Ponadto Forum Frondy jest moim zdaniem ugorem, który aż krzyczy o "uprawę" i który często odstrasza mnie, jako czytelnika, od lektury. Niech Duch Święty Was natchnie, abyście dobrze spełniali swoją misję. Amen!
503🏴‍☠️2020.07.8 15:36
Jest wręcz odwrotnie, Fronda ma kapitalny pomysł na prowadzenie portalu. Profil satyryczno - polityczno - religijny, z naciskiem na to pierwsze. Pisiory robią z siebie debili, reszta ma z tego bekę, a smętów w artykułach i tak nikt nie czyta. Ważne, żeby były wejścia.
Emilia2020.07.8 11:43
Proszę redakcję Frondy, aby przestała publikować komentarze. Zbyt wiele tu obrazy Boga, Matki Najświętszej i wszelkiej profanacji naszych wartości katolickich!!! Kim są ci ludzie którzy nie boją sie bluźnić samemu Bogu i Jego Matce??? Święty Michale ratuj!+
Po 11 ...2020.07.8 12:22
Fronda prędzej zrobi odwrotnie - usunie debilne artykuły i zostawi same komentarze. Bo komentarze to sól tej ziemi, tej ziemi, czyli tego portalu.
olkis2020.07.8 21:30
Po 11..." Spadaj Lechu Keller na bambus banany prostować....! Paniał???
Glaudiusman2020.07.8 10:37
Pamiętajmy o modlitwie i poście w intencji odpowiedniego wyboru prezydenta PAD-a. Musimy modlitwą zahamować ataki zła przeciwko prawdzie. Kto czuje się wierzącym musi modlić się w intencji tych wyborów i jeśli jest na siłach ofiarować jeden dzień o chlebie i wodzie lub o samej wodzie. Modlitwa z postem jest znacznie skuteczniejsza. Zawsze musimy pamiętać, aby uprosić łaski szczególnie nam potrzebne to modlitwa i post. Dopiero potem są inne działania.
UWAGA - WYBORY PREZYDENCKIE!2020.07.8 10:13
DLA PRZYPOMNIENIA: W ENCYKLICE JANA PAWŁA II PT. " EVANGELIUM VITAE" (EWANGELIA ŻYCIA) CZYTAMY: W WYBORACH PARLAMENTARNYCH NIE WOLNO GŁOSOWAĆ NA CZŁOWIEKA, KTÓRY PUBLICZNIE WYSTĘPUJE PRZECIWKO ŻYCIU, CZYLI POPIERA ABORCJĘ. KOŚCIÓŁ GRZECH TAKI KAŻE EKSKOMUNIKĄ - WYKLUCZENIEM Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! ANDRZEJ DUDA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ JASNO, ŻE ABORCJA TO MORDERSTWO! https://oko.press/prezydent-duda-podpisze-zakaz-aborcji-bo-aborcja-to-morderstwo/
Gniew.2020.07.8 8:22
Tylu tych świętych modli się za naszą Ojczyznę i co? Ponad 1000 000 bezrobotnych,milony glodnych ludzi itd,itd.
Hagif2020.07.8 21:35
Gniew" To zobaczysz jak będzie, gdy Trzask wygra! Ile wtedy będzie głodnych i bezrobotnych! Wiadomo, że zabiorą te świadczenia obecne ! Kłamią teraz na wiecach.!
Waldi2020.07.11 14:41
Milion bezrobotnych w czasie zjawiska , jakiego świat nie zna od czasów "hiszpanki", padają gospodarki mocarstw, u nich bezrobocie przekracza 15%, a u Nas ? Wzrost o niecałe 200 tyś osób. W czasach rządów PO-PeeZeL, rok 2015, bez pandemii i kataklizmów bezrobocie wynosiło ponad 12%, czyli 2 mln, coroczny deficyt budżetu wynosił od 40 do 50 mld zł, a Państwo nie stać było na żadne wsparcia socjalne ani dla dzieci ani dla starszych ani dla niepełnosprawnych, jednak młyny TVN-u, FAKT-u, GW czy Onetu.de, zmełły mózgi części polaków na niemieckie otręby.
ryszard2020.07.8 7:50
Sytuacja faktycznie może okazać się zabójcza dla przyszłości naszej ojczyzny. Wprawdzie nie wierzę, żeby ostatecznie większość Polaków była tak głupia aby na własne życzenie popełnić zbiorowe samobójstwo na ołtarzu Trzaskowskiego w pałacu. Pomijając atuty i braki indywidualne któregokolwiek z kandydatów, jego wybór oznacza totalną wojnę z rządem w którą wciągnięte zostaną: samorządy, sądy i senat.Żadne państwo przecież tego nie przetrzyma, jak już nie wytrzymywała Polska w przyszłości. Opamiętajmy się, wprawdzie ktoś nam napisał konstytucję tak żebyśmy się wzajemnie pozabijali (nakładające się kompetencje premiera i prezydenta i nieuregulowanie kwestii własnościowych)) ale pokażmy że się pomylił mając współczesnych polaków za idiotów.
kacpi2020.07.8 7:49
A co to maryja juz za slaba?
ktos2020.07.8 7:55
Maryśka jest na urlopie i prosiła by jej doopy nie zawracać.
Jagoda2020.07.8 21:45
"kacpi" Kellerze..! .BEZCZELNY BLUŹNIERCO...! JAK MOŻNA? ! POWIEDZ! JAK MOŻNA TAK PISAĆ NA MARYJĘ! Obojętnie kim nie byłaby dla ciebie , to każdemu należy sie szacunek! Lechu-"kacpi" , nie nam zrobiłeś krzywdę, tylko sobie ! ODPOWIESZ ZA NIĄ ! "...PAN BÓG NIE RYCHLIWY, ALE SPRAWIEDLIWY...! Przekonasz się niedługo! Masz przecież ponad 72 lata...!
Po 11 ...2020.07.8 7:37
"Św. Janie z Dukli - módl się za naszą Ojczyzną!" A może za "naszą Ojczyznę?" Ale najważniejsze, broń Ją przed Andrzejem z Krakowa.
Ostrożnie parchu....2020.07.8 10:45
Ostrożnie parchu....
Kik2020.07.8 11:26
Jest prawidłowo. https://opoka.org.pl/biblioteka/I/IL/modlitwy_za.html
Anonim2020.07.8 12:28
Modlitwa za Ojczyzną, to pewnie modlitwa po Ojczyźnie :)
Jagoda2020.07.8 21:53
TY ŻYDZIE, BEZCZELNY FARYZEUSZU! Przecież nie wierzysz! Jak możesz tak pisać! Przecież ty wszystkich nienawidzisz! A nawet sam siebie pedziu, nienawidzisz! Pisałeś wcześniej :cytuję: "....ale ze mnie sk.....syn!" Nie pamiętasz? Ja to mam zapisane! Więc co można się po takim typie spodziewać!?
Anonim2020.07.8 7:03
Obyśmy już nikogo przed Chmielnickim et consortes bronić nie musieli, dla ludzi o wybiórczej pamięci!
Irena2020.07.8 6:49
św. Janie z Dukli, Patronie Miasta Lwowa, módl się za nami!
ktos2020.07.8 6:26
Fajny artykuł tylko zapomnieliście napisać, że św. Jan z Dukli poparł Anżeja Dudę.
Pan Janek z Dukli2020.07.8 6:41
Nie prawda, TVP kłamie. W pierwszej turze głosowałem na Biedronia. W drugiej na Trzaskowskiego zagłosuję. Nie słuchajcie TVP.
Po 11 ...2020.07.8 7:46
Nieprawda! Jan z Dukli powiedział dokładnie tak: "Kto zagłosuje na Andrzeja z Krakowa, temu padnie dojna krowa. A jak nie ma krowy, to dopadnie go inny przypadek losowy. Biadddaaaaaa!!!"
ryszard2020.07.8 7:57
Mam nadzieję, że tacy co : tylko moja dojna krowa, moja miedza i moja obora, to już niedobitki reliktu popańszczyźnianego.
Po 11 ...2020.07.8 8:17
Masz rację, wieś i rolnicy to bastion Dudy. To dobrzy ludzie, ale niewykształceni i podatni na tępą propagandę TVP i KK.
FOF2020.07.8 21:59
Po 11...Jesteś tępy! A jaka to różnica w głosowaniu!!? Głos głosowi jest równy! Czy mądry, czy głupszy, ale przy Urnie mają po JENYM GŁOSIE!