Stali lektorzy i akolici w Polsce. Wkrótce zacznie obowiązywać nowy dekret - zdjęcie
03.12.21, 13:06Fot. via: Flickr - EpiskopatNews

Stali lektorzy i akolici w Polsce. Wkrótce zacznie obowiązywać nowy dekret

6

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

Ogłoszony dokument jest zgodny z wytycznymi Listu Apostolskiego w formie Motu Proprio „Spiritus Domini” Ojca Świętego Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu.

Obecne brzmienie kanonu 230 § 1 KPK

Po zmianach wprowadzonych przez Papieża Franciszka, kan. 230 § 1 KPK, otwierający drogę do posług lektoratu i akolitatu dla kobiet, brzmi następująco:

Kan. 230 – § 1. Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji biskupów, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity; otrzymanie tych posług nie daje im jednak prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.

Wymagany wiek oraz przymioty kandydatów i kandydatek

Zgodnie z treścią dekretu ogólnego, w Polsce biskupi będą mogli udzielać posług stałego lektoratu i akolitatu kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia. Wymaga się od kandydatów i kandydatek, aby odznaczali się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania. Do pełnienia swych zadań powinni być przygotowani przez odpowiednią formację.

Oczekujemy na odnowiony obrzęd ustanowienia lektorów i akolitów

Zgodnie z Listem Ojca Świętego Franciszka z dnia 10 stycznia 2021 r. do Prefekta Kongregacji Nauki Wiary na temat dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wydać odpowiednio zmodyfikowane łacińskie wydanie Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów, które pozwoli przygotować wersję polską.

BP KEP

Komentarze (6):

Eustachy2021.12.4 10:21
Słowo w gorzkiej chwili - balsam ukojenia , cierpienie umili Słowo w gorzkiej chwili. Kto się na nie sili , życie opromienia , Słowo w gorzkiej chwili - balsam ukojenia !
dosmucacz2021.12.4 0:22
Czy dyskutantów na forum coś pokręciło albo najedli się jakiś narkotyków? Co złego w tym, że kobiety będą lektorami albo rozdawać Komunię? To jest powszechna praktyka w wielu krajach. Mieszkam prawie 30 lat w USA. Przed 26 laty odwiedziła nas teściowa (kobieta wychowana na polskiej tradycyjnej wsi) i bez oporu przyjęła Komunię od drugiej kobiety. Szanowni dyskutanci trochę otrzeźwienia wam potrzeba. Księży będzie coraz mniej i to zwiększy potrzeby dot. udziału świeckich (w tym kobiet) w wielu czynnościach niesakramentalnych w KK. To napewn nie kobiety spowodowały spadek powołań kapłańskich.
Böno2021.12.3 18:57
I tak głupimi przepisami przegonią młodych lektorów, może i kandydatów do kapłaństwa z kościoła. Będzie więcej starych, żonatych, a młodzież, ta jeszcze która jest, odejdzie. Bardzo głupi i nie przemyślany pomysł. A za niedługo, przy wzroście rozwodów, nie zawierania kościelnych ślubów, będzie trudno kogokolwiek znaleźć do tych posług. Kościele dokąd zmierzasz. Hierarchia chyba ma problem z rozpoznawaniem duchów i to chyba obecnie nie Duch święty prowadzi kościół, lecz zły duch. Przecież pisze: "Po owocach ich poznacie..." A owoce: na zachodzie europy kościoły puste, a w Polsce też pustoszeją, brak powołań kapłańskich, zakonnych, rozwody, rozpusta, pornografia, niewierności małżeńskie, aborcja, eutanazja, hulaj dusza piekła nie ma......
katolik2021.12.3 16:59
z dniem 12 grudnia 2021r. wchodzą w życie ustalenia drogi synodalnej-- baba ksiądz i zniesienie celibatu
Kinga2021.12.3 16:40
Dla mnie wybór robi się prosty: albo Bractwo Piusa X, albo Boska Liturgia w Cerkwi Greko-Katolickiej. Do obu wyborów mam daleko, ale zanim wejdą te zmiany w mojej Świątyni, to coś wymyślę.
katolik2021.12.3 16:38
musi posiadać takie cechy-- to już przecież baba akolitka jest księdzem. Teraz brakuje do pełni normalności w Kościele zniesienia celibatu, ze względu na afery pedofilskie.