W barokowym kościele uniwersyteckim pw. św. Jana Nepomucena w Innsbrucku w Austrii okres Wielkiego Postu zainaugurowano specyficzną dekoracją: nad byłym głównym ołtarzem, nad tabernakulum, umieszczono fotografię przedstawiającą nagiego mężczyznę z bliznami i tatuażami leżącego na łóżku. Zdjęcie pokazuje częściowo jego ciało odwrócone głową w dół i jest dziełem Carmen Brucic zatytułowanym „Zmęczony”. Biskup Hermann Glettler wybrał je osobiście.

Fotografia nie ma żadnego wyrazu religijnego, a nagi mężczyzna to David Apakidze, pół Ukrainiec, pół Gruzin, który jest znany jako homoseksualny aktywista z Gruzji. Apakidze kojarzony jest z klubem Bassini w Tbilisi promującym perwersje seksualne, „założonym w 2014, który gościł występy, które można jedynie zakwalifikować jako piekielne. W maju 2018 r. na klub nalot przeprowadziła policja i został on zamknięty. (...) Klub otwarto ponownie [po protestach tzw. rave-o-lution] i znów zamknięto na wiele miesięcy z powodu restrykcji covidowych”.

Apakidze jest członkiem „kolektywu gruzińskiej sztuki queer” o nazwie Fungus, której celem jest „zniszczenie toksycznych norm społecznych”. Brucic przedstawiła Apakidzego jako jednego z aktywistów na swoich fotografiach, które złożyły się na wystawę zatytułowaną „Private Stages” wystawioną na Festiwalu Fotografii w Tbilisi w 2021 r. Zdaniem biskupa, który wybrał fotografię, jest ona „wyrazem wyczerpania i oporu”. Uważa, że interesująca jest w niej „ambiwalencja. Ramiona tworzą jakby V, jak w znaku zwycięstwa. Pod tym względem jest to bardzo mocny symbol postu i Wielkanocy”.

Jeanne Smits z „Life Site News” zauważa, że biskup musiał mieć świadomość innych dzieł Brucic, które są „mroczne i pełne udręki, obfitujące w wizerunki śmierci, odpadów i poddanych destrukcji postaci ludzkich”. Podobnie konto Apakidzego na Instagramie pokazuje równie niepokojące wizerunki transseksualistów, a także wykorzystujące ikony Matki Bożej, które są... „kampanią reklamową pigułek aborcyjnych”. Apakidze uważa aborcję za „akt sakralny”.

Biskup Glettler, który świadomie wybrał fotografię, znany jest z innych skandalicznych działań zarówno, jeśli chodzi o promocję podobnej „sztuki”, jak i wystąpień i wypowiedzi podważających doktrynę Kościoła katolickiego. W 2020 r. powiedział np., że niemożność wyświęcania kobiet na księży jest trudną do zaakceptowania „nierównością”. W marcu 2021 bp Glettler skrytykował Kongregację Nauki Wiary za odrzucenie błogosławieństwa par homoseksualnych. Usprawiedliwiał także udzielanie Komunii św. parom, które po rozwodzie są ponownie w związkach małżeńskich, prowadząc seminaria dla takich par i powołując się na Amoris laetitia papieża Franciszka.

 

jjf/LifeSiteNews.com