Tomasz Wandas: Czym jest Radio Maryja dla Polski i Polaków?

Jarosław Sellin (PiS): Przede wszystkim jest instytucją, nie tylko medialną, gdyż początkowo wokół wyłącznie medialnej instytucji jaką było Radio Maryja w 1991 roku powstał szereg instytucji zarówno medialnych , jak Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, portale internetowe,  liczne instytucjie jak Wyższa Szkoła Medialna w Toruniu. Wokół tych inicjatyw wytworzył się wielki ruch społeczny, całe rodziny Radia Maryja, rozsiane po całym kraju i nie tylko. Radio Maryja jest bardzo pozytywnym przykładem budowania istotnego elementu społeczeństwa polskiego. Celowo posługuję się nowoczesnym językiem opisując ten ruch społeczny, gdyż tak na niego należy patrzeć. Ci którzy tęsknią za kapitałem społecznym w Polsce – bo jest on rzeczywiście niski – szczególnie powinni cenić inicjatywę stworzenia Radia Maryja.

<<< WIEMY KTO POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ ZA ŚMIERĆ ROTMISTRZA PILECKIEGO! PRZECZYTAJ! >>>

Radio to jest jednym z najbardziej aktywnych społecznie i obywatelsko ruchów, który się wytworzył, co więcej nie tylko aktywnych ale i bardzo ciekawych.  Niektórzy mówią nawet, że dzięki temu ruchowi, dzięki temu radiu bardzo duża część Polaków, która miała skłonność do bierności „uobywatelniła się”, zaangażowała się w życie publiczne, społeczne, powiedziała sobie, że „nam nie jest wszystko jedno, Polska jest dla nas ważna, będziemy się nią przejmować, będziemy o nią zabiegać, będziemy walczyć o taki jej kształt, który jest nam bliski”. To wszystko jest owocem tego co zaczęło się w Toruniu w roku 1991.

Jaki wkład w dobro tego ruchu ma o. Tadeusz Rydzyk? 

Bez charyzmy o. Tadeusza Rydzyka pewnie by się to tak mocno nie powiodło. W Polsce wcześniej był szereg innych inicjatyw medialnych, które zaniknęły. Zdecydowanie potrzebna była tutaj charyzma, nie zabrakło jej i dlatego dla ludzi zgromadzonych wokół o. Tadeusz Rydzyk jest bardzo ważną postacią.

Prezes Jarosław Kaczyński wspomniał wczoraj w przemówieniu, że rodzina Radia Maryja jest potrzebna do przejścia trudnej drogi, tak jak potrzebna była do wygrania wyborów. Co miał na myśli, reformy?

Nie chciałbym interpretować słów Jarosława Kaczyńskiego, ale wiem, że mój obóz polityczny zawsze miał pod górkę jeśli chodzi o zdecydowaną większość mediów i będzie miał nadal pod górkę. Jest to zjawisko ogólnocywilizacyjne w świecie Zachodnim, że środowiska konserwatywno – prawicowe mają gorzej w mediach, niż siły lewicowo – liberalne. Trzeba to uznać za fakt, jednak mimo wszystko ciągle trzeba szukać równowagi. Radio Maryja i środowisko wokół niego w znacznej części tej równowadze sprzyja, to dzięki niemu możemy iść w kierunku tej równowagi. Istotne jest też to, aby mówić o Polsce z troską, mówić o wyzwaniach, które stoją przed Polską ze zrozumieniem i poważnie do tych wyzwań podchodzić.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje program dobrych zmian w Polsce, wiele środowisk ma co do tego wątpliwości. Mimo wszystko mam nadzieję, że uda się nam udowodnić, że chcemy dobra i do niego dążymy. Pragniemy wykonać dla Polski dobrą pracę. Oby media rzetelnie o tej pracy informowały. Media skupione wokół Radia Maryja na pewno takimi są, dlatego nie jest to tylko postulat, ale i pewność, że rzetelna praca dziennikarska z ich strony będzie wykonywana.

Jarosław Kaczyński wypowiedział też pewne ważne słowa, które większość, jak sądzę, odbierze dobrze. Niektórzy mogą jednak uznać: "no, tak, idziemy w kierunku republiki wyznaniowej". Co chciał prezes Kaczyński powiedzieć, mówiąc: "Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę", oraz o stwierdzenie, że biskupi prowadzą do tego, co powinno być celem wszystkich, do porządku, który PiS chce zbudować. Jak rozumie pan poseł tę wypowiedź? 

Odpowiem swoimi słowami. Wbrew temu co nam się wmawia ze strony środowisk lewicowo-liberalnych, Polska nie jest krajem neutralnym światopoglądowo, ci, którzy tak twierdzą, że Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo nie znają konstytucji. Bardzo proszę ją uważnie przeczytać, zwłaszcza jej preambułę, jest w niej odniesienie do wartości chrześcijańskich i do Boga. Polska nie jest krajem neutralnym światopoglądowo, trzeba umieć te rzeczy odróżniać. W Polsce występuje rozdział instytucjonalny Państwa od Kościoła ale to wcale nie znaczy, że Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo. Nie, konstytutywną częścią Polskości jest chrześcijaństwo zwłaszcza w jego katolickim wymiarze. Tego nie da się oderwać. Jeżeli ktoś chce i próbuje oderwać – a wiemy, że takich środowisk jest trochę – chrześcijaństwo od polskości to szkodzi polskości. Każdy, kto myśli, do tego dojdzie, to fakt. Etyka chrześcijańska i wartości chrześcijańskie tak mocno wpisały się w Polskę, że próbowanie odrywania tego od Polski jest w rzeczywistości działaniem antypolskim. Tak rozumiem podłoże tego, co powiedział Jarosław Kaczyński.

Bardzo dziękuję za rozmowę

<<< JUŻ JEST. KOLEJNY TOM DZIEJÓW POLSKI PROF. NOWAKA! Ta książka powinna znaleźć się w każdym polskim domu! >>>