Ruska Smuta. Naimski: Bardzo skuteczne sankcje USA. Jest szansa na zablokowanie dokończenia Nord Stream 2 - zdjęcie
16.06.20, 09:20Fot. iustracyjne C-M via Wikipedia, CC 3.0 / screemshot Youtube

Ruska Smuta. Naimski: Bardzo skuteczne sankcje USA. Jest szansa na zablokowanie dokończenia Nord Stream 2

18

Jest szansa na zablokowanie dokończenia budowy tego rosyjsko-niemieckiego gazociągu pod Bałtykiem” – poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił:

Sankcje amerykańskie okazały się skuteczne, są wymierzone przeciwko konkretnym firmom, które uczestniczyły, bądź chcą uczestniczyć w jego budowie”.

Dodał, że dwupartyjna inicjatywa w Kongresie USA sankcje te zacieśnia. Jak podkreślił:

Jeżeli okaże się to stuprocentowym sukcesem, to można mieć nadzieję, że będzie to skutkowało dalszym opóźnieniem tej inwestycji”.

Jednocześnie przypomniał, że w polskim oraz europejskim interesie jest, aby ten gazociąg w ogóle nie powstał. Ta inwestycja – mówi Naimski – to element podważający przede wszystkim solidarność sojuszniczą tak na terenie Europy, jak i w ramach sojuszu Północnoatlantyckiego.

Naimski odnosił się też do wczorajszej informacji PGNiG, wedle której 1 lipca Gazprom zwróci polskiej spółce 1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 roku, co nakazał wyrok arbitrażu. Podkreślił, że żaden kolejny dolar z Polski nie powinien trafić do rosyjskiego budżetu. Rosja – jak dodał – używa potem tych pieniędzy w celu finansowania choćby rakiet, jakimi potem grozi Polsce z Kaliningradu.

dam/PR24,Fronda.pl

Komentarze (18):

Moher2020.06.16 14:17
Utopione w morzu żelastwo, pieniądze, myśl i co? powinniśmy się cieszyć, że tak to zostanie, bo brak innych, sensownych rozwiązań?
A mialo być tak pięknie, monopolistycznie.2020.06.16 14:08
Elektor - ty bezdennie głupi żydzie Keller-Krawczyk Kanclerz Reichu dogadał się pułkownikiem KGB, jak w starym zwyczaju, że zmonopolizują energetycznie Europę i tym samym będą nią rządzili. USA miała Murzynka Mambo prezydenta który nie odróżniał EU od RF, więc sobie głowy nie zawracał. Kanclerz Reichu, ten były i ta obecna przekonali pułkownika KGB, że Reich faktycznie rządzi w EU. Wybudowali więc NS I, gaz zaczął płynąć w jedną stronę a miliardy euros do szkatuły Kremla, ale nie tylko, bo były kancelerz Reichu też zarobił. Rozpoczęto budowę NS II pomimo ostrzeżeń. I wszystko zaczelo się pie*dolić. PIS doszedł do władzy, a w USA Trump. I to własnie dzięki nim wymuszone zostało na EU prawo już istniejące, że np. Gazprom NIE MA monopolu na rurę. Wydarzenia nabrały rozbiegu. A dzisiaj? NS II rdzewieje, Turcja już nie chce gazu, na Dalekim Wsch. rura niewiele do Mao wysyła. Pułkownik KGB zapłacił miliardy Ukrainie, zapłaci Polsce a na i przez Ukrainę gaz będzie płynął. A Polska? Ho ho ! Jak na ironię, ci co budowali NS I i II będą budowali Baltic Pipe, już prace są rozpoczęte. A ten niby "drogi" gaz skroplny jest na rynkach tańszy o 30%!
geno2020.06.16 13:47
Niemcy planują uruchomienie dużej produkcji wodoru a do tego jest im potrzebny gaz ziemny. Amerykański gaz łupkowy nie nadaje się do produkcji wodoru, bo jest zanieczyszczony.
XYZ2020.06.16 12:56
Gdyby nie interes ameryki a nie europy to ta rura już by była.
Maciejm Łagodny.2020.06.16 11:42
Jednego PRAGNĘ,czyli POWROTU Rozumu u DECYDENTÓW.Czyli np: zima SROGA w Polsce ,Polska z Rosji bierze 65% GAZU. a tu Rosja mówi niet dostaw nie budiet. przypomnę Rosja W 85% zrezygnowała Z tranzytu PRZEZ POLSKA ,TO TEZ DOSTAWY MOŻE OBNIŻYĆ DO NP: 15%. a WTEDY Polska ULICA płonie.i MAŁE PYTANIE: JAK DŁUGO JESZCZE POLSKA BĘDZIE NA PASKU USA i UE???????????????????????????????????
prosty2020.06.16 10:34
Teraz trzeba wykorzystać ten czas i tworzyć alternatywne kanały dostaw gazu do Europy. Blokada nie będzie trwała wiecznie, a Niemcy cały czas czekają w dołkach startowych na polityczny sygnał dokończenia inwestycji. Bycie europejskim hubem gazowym to dla nich duże pieniądze, z jednej strony za transport, z drugiej fory dla niemieckich firm, bo u siebie gaz będą mieli najtaniej. Łatwo tego nie odpuszczą.
Elektor2020.06.16 10:39
Ano to naród pragmatyczny, zawsze kombinują jak zarobić. Co innego niestety nasi politycy.
sale2020.06.16 15:44
A czego uczy historia? Sprzedałbyś bandycie sznurek wiedząc że ciebie na nim powiesi? Przecież też byś najpierw zarobił
Elektor2020.06.16 10:25
Tyle pisania a można krótko na temat. 1. Klient czyli Niemcy chce mieć gaz z Rosji. 2. Sprzedawca, czyli Rosja, chce sprzedawać klientowi. 3. Obserwator, czyli Polska, mogła zarobić zezwalając na rurę przez Polskę. 4. Jeśli zarobić ma sprzedawca to obserwator woli stracić ale zarobić nie da. 5. Klient ze sprzedawcą omijają teren obserwatora, bo nie mają innego wyjścia. 6. Obserwator wolałby wojnę o rurę przez teren obserwatora, wojna ze sprzedawcą to marzenie obserwatora, wtedy mógłby znowu opowiadać swoje kocopoły o sprzedawcy. 7. Do utrudnienia realizacji zamierzenia włączają się inne strony. 8. Klient ze sprzedawcą kombinują jak dokończyć inwestycję mimo wtrącania się innych stron w nie swoje sprawy. I tyle.
prosty2020.06.16 10:47
Naiwny? NS I, niemal skończony NS II i planowany NS III to tyle gazu, że starczy dla wszystkich. Mimo wyższych kosztów budowany po dnie Bałtyku, za niemieckie pieniądze oczywiście, wtedy za gaz zarabia Gazprom, za tranzyt Niemcy. Nie bez powodu w radzie nadzorczej mają Schroedera. Dla Niemiec to kosmiczne zyski przez najbliższe dziesiątki lat. Tańszy niż u sąsiadów gaz daje ich firmom przewagę konkurencyjną. Dziwnym trafem walka z energetyką jądrową i węglem oraz uznanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego do 2050, do czasu 'zielonej Europy' daje im całe pokolenie na totalną hegemonię ekonomiczną w Europie, czyli będzie IV Rzesza. Rosjanie mają kurek i zakulisowe wpływy, to im pozwala realizować swoje polityczne interesy. Krótko na temat: to nie jest warzywniak i kupowanie pęczka pietruszki.
Elektor2020.06.16 11:04
Toteż mówię, że trzeba było się zgodzić na tranzyt! Trudno winić innych za własne błędy.
v22020.06.16 22:59
Przecież tranzyt jest już dawno zgodzony tyle, że z ...USA, a sprzedawcy i klientowi przysłowiowa guma lata. Tyle żelastwa utopili i wszystko w p...u. To fakt, trudno jest winić innych za ich własne błędy.
Elektor2020.06.17 10:30
No i dobrze. Jeśli będą transporty z USA do Polski to po co Polska ma się wtrącać w transport z Rosji do Niemiec? Wolny handel, niech sobie handlują. Ani ruscy ani szkopy nam nie zabraniają kupować z USA.
v22020.06.17 14:03
Właśnie w tym celu powstał NS1, niech sobie sprzedawca z klientem handlują. Jednak w jakim celu ma powstać NS2, a niebawem NS3 ? Hurtownia, monopol ? Oczekuje wyczerpującej odpowiedzi. Ruszcie elektorze głową.
sale2020.06.16 15:47
Sprzedawca który rozwalił kilka straganów obok, a pozostałe straszy jest dla ciebie porządnym kontrachentem, bo liczy sie tylko zysk
Elektor2020.06.16 16:20
Jakoś naszego straganu nie rozwalił celem przeprowadzenia przez niego rury do swojego klienta tylko poprowadzili ją dookoła przez wodę. Nam nic z tego nie skapnie a Niemcom owszem. I o co się teraz burzyć? O własną głupotę? I tak. Zysk jest bardzo ważny!
prosty2020.06.16 19:22
Jest Jamal przez Polskę, mimo to mieliśmy najdroższy gaz w Europie, Rosjanie nie płacili za tranzyt, chcieli przejąć kontrolę nad wspólną spółką kontrolującą gazociąg. Gdyby na drugim końcu rury była cała Europa, doszłyby pewnie naciski Niemiec i próba ustanowienia 'międzynarodowej' kontroli nad gazociągiem i tranzytem. A PO u władzy by wszystko klepnęła, w imię solidarności w UE i utrzymania dobrych stosunków z sąsiadami.
Kramer2020.06.16 22:16
Ty jesteś zwykły debil.....Nie rozumiesz matole jeden, że szwaby zostałyby największym hubem w europce??? Razem z ruskimi dyktowaliby nam ceny i narzucaliby nam swoje decyzje w tym polityczne??? Dlatego matole Polska buduje CPK i przekopuje mierzeję wiślaną, bierze gaz z USA i Kataru i kupuje najlepsze uzbrojenie !!