Różaniec, który uratował pradziadka - zdjęcie
21.10.21, 20:32Fot. via: Pixabay

Różaniec, który uratował pradziadka

11

    Nie wiadomo, czy długo jeszcze by wytrzymał zasypany, gdyby nie ów wystający spod zwaliska ziemi różaniec...

Młody Wojciech Leski, który coraz częściej myślał o ślubie z ukochaną Zofią, musiał swoje plany odsunąć na jakiś czas, gdyż ledwo odrodzone państwo polskie stanęło przed straszliwym zagrożeniem. Latem 1920 r. Armia Czerwona, wysłana przez Lenina, aby całej Europie zanieść ideały rewolucji komunistycznej, maszerowała w kierunku Warszawy. Nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach coraz mniej osób wierzyło w możliwość zatrzymania jej.

     Bolszewicy pod Warszawą

Wojtek nie obejmował wszystkich aspektów tej wojny; gdy Armia Czerwona zbliżała się do stolicy, nie znał wszystkich szegółów planu gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Wiedział tylko, że należy walczyć. Był prostym żołnierzem, jak tysiące innych, wierzących, że to ich obowiązek wobec Boga i Ojczyzny; wobec rodzin i bliskich.

     Kiedy doszło do natarcia bolszewików, walczył w jednym z okopów. Towarzyszył mu huk dział, salwy karabinów, wyrzucane w powietrze przez pociski grudy ziemi, dym zasnuwający pola. Ale nie tylko. Towarzyszyły mu również wiara i nadzieja, których wyrazem był różaniec w jego dłoni. Drewniane koraliki, połączone łańcuszkiem, bardzo często przesuwały się między jego palcami. Czy koledzy z oddziału rozumieli to? Czy traktowali z szacunkiem, czy raczej z pobłażaniem? A może bardziej doświadczeni żołnierze patrzyli wręcz z politowaniem, biorąc modlitwę za oznakę lęku młodego żołnierza? Ilu z nich przeżyło, a ilu znalazło się wśród czterech i pół tysiąca zabitych lub dziesięciu tysięcy zaginionych? Bo przecież taki był po stronie polskiej tragiczny bilans tej zwycięskiej bitwy.

     Jednak młody chłopak, gdy ruszało sowieckie natarcie, po prostu z całych sił starał się powierzyć Matce Boskiej. Czy miało to sens? Cóż mógł sprawić ten drobny różaniec przeciwko wielkiej armii, przeciwko kulom, wybuchom, przeciwko nienawiści, bólowi i osuwającej się do okopów ziemi? A jednak łaska Pańska potrafi się objawić w różny sposób.

     Gdy już ucichły odgłosy bitwy, gdy wojska bolszewickie wycofywały się w popłochu, ścigane przez armię polską na obrzeżach Warszawy, ból i łzy mieszały się z radością. Zwycięstwo było dla wszystkich zaskoczeniem. Kiedy jednak zdolni do dalszej walki żołnierze ruszyli do kontrofensywy, na polu bitwy zostali zabici i ranni, ukazujący cenę, jaką przyszło zapłacić za wolność.

     Cudowne ocalenie

     Służby sanitarne długo przeszukiwały teren walki, znosząc tych, którym można było jeszcze pomóc. Grupa sanitariuszy szła powoli wzdłuż linii prawie zasypanych już okopów. Byli zmęczeni. Może wracali już, aby odpocząć, albo szli w miejsce, gdzie można było znaleźć jeszcze rannych. W końcu skończyli już sprawdzanie tego odcinka. Nie pozostał nikt, komu byliby potrzebni. Nawet ciała zabitych w dużej części były już wywiezione.

     Nagle jeden z sanitariuszy przystanął, dostrzegając leżący na ziemi, częściowo przysypany, drewniany różaniec. Zrozumiał, że jest to pamiątka po jednym z tysięcy żołnierzy. Schylił się, aby go wziąć, jednak ten zahaczył się o coś i nie dawał się podnieść. Gdy mężczyzna szarpnął mocniej, spod ziemi ukazała się zaciśnięta na owym różańcu dłoń. Kiedy sanitariusz jej dotknął, z zaskoczeniem stwierdził, że jeszcze jest ciepła.

     Wszyscy rzucili się pośpiesznie rozgrzebywać ziemię rękoma, aby po chwili wydobyć z niej nieprzytomnego młodego żołnierza. Nikt nie spodziewał się go tutaj znaleźć, a jednak... Nie wiadomo, ile dokładnie leżał przysypany osuwającą się pod wpływem wybuchu ziemią.

     W ten właśnie sposób Wojtek Leski ocalał. Krótko po powrocie do domu pobrał się z ukochaną, która przez cały czas jego nieobecności niezwykle żarliwie modliła się za niego. Od tamtych niezwykłych wydarzeń mijały lata. Rodzina powiększała się, pojawiły się dzieci. Jedną z rzeczy, którą widziały codziennie, która była dla nich tak naturalna i oczywista jak wstające słońce, była sylwetka ojca klęczącego na modlitwie i zaciśnięty w jego dłoniach różaniec.

     Czas płynął dalej, wiele się zmieniało. Nasz kraj przechodził kolejne ciężkie próby. Na świat przychodziły następne pokolenia. Ale ów obraz się nie zmieniał: klęczący mężczyzna z różańcem w ręku, także wtedy, gdy wiek przygiął jego postać i twarz poznaczyły zmarszczki. Modlił się zresztą nie tylko na klęcząco. Nieraz szykujące się do spania wnuki, gdy szły powiedzieć mu "dobranoc", widziały swojego dziadka, leżącego w łóżku i zaciskającego w spoczywających na kołdrze dłoniach różaniec.

     Przez całe jego życie był to ten sam różaniec, za który Matka Najświętsza wyciągnęła go rękami sanitariuszy spod zwałów ziemi zasypujących okopy.

     Ten sam różaniec leży obok mnie na biurku, gdy piszę te słowa. Wiele lat temu uratował mojego pradziadka, a teraz pozostał jako dziedzictwo, jako symbol i znak tego, że to nie zbiegi okoliczności i przypadki ukształtowały naszą rodzinę, ale sam Bóg i Jego Najświętsza Matka oraz codzienna modlitwa, płynąca przez lata. I przesuwane przez palce paciorki drewnianego różańca... 


Jarosław Derewecki z Tych

Tekst pochodzi z Miesiecznika
Formacji Różańcowej "Różaniec"

lipiec-sierpień 2008

Komentarze (11):

SZOK!!!!2021.10.22 9:22
Matka Boska bokserska nie obraża katolików, tęczowa aureola - już tak. OBŁUDA!!!! https://i.redd.it/drpwfy2sh2571.jpg
Anonim2021.10.22 6:06
Uratowali go przed wcześniejszym pójściem do nieba. Niezły mi ratunek...
Po 11 ... HERTRICH-WOLENSKI ... krzywelustro2021.10.21 23:39
Czy słyszysz głuchy odgłos z oddali? ___________________________________________________________________________________________________ Czy to rabin Polinu w piersi się wali? ___________________________________________________________________________________________________ Może Hartman łezkę żalu roni ___________________________________________________________________________________________________ Nie! To Michnik medialny bimber dalej goni ___________________________________________________________________________________________________A może otwiera jeszcze z 'okrągłego stoliczka" ___________________________________________________________________________________________________ Od towarzyszy radzieckich ostatnia "stoliczna" ­
tm2021.10.21 22:59
Piękna rodzinna historia z różańcem jako tło.Pozdrawiam autora!
MaxFiend2021.10.22 10:57
Raczej rodzinna legenda :-D
Po 11 ...2021.10.21 22:47
Różaniec .... Był sobie jeden średniowieczny rycerz. Rycerz ten codziennie układał dla Matki Bożej wieniec z kwiatów. Jednak pewnego razu, z nadmiaru obowiązków nie miał już takiej możliwości. Zamiast wieńca z róż, postanowił odmawiać codziennie 50 razy Zdrowaś Mario, także w podróży.mI to właśnie podczas jednej z podróży zakonnik został napadnięty - w momencie odmawiania modlitwy. Złoczyńca, który się do niego zbliżył, nie zrobił mu jednak żadnej krzywdy. Okazało się bowiem, że na jego drodze pojawiła się Matka Boża, która układała wieniec z pięćdziesięciu róż, a następnie założyła go sobie na głowę, Złoczyńca nie śmiał już zbliżyć się do swojej ofiary, nawrócił się jednak, a wieść o tym cudzie bardzo szybko się rozeszła. Od tego czasu coraz więcej ludzi zaczęło modlić się słowami Zdrowaś Mario. Tak się narodził różaniec.
wiarus2021.10.21 21:36
gdzie mecz Legii oglądać rozwodniku Kurski .....dziękuję....oby nie na sylwestrze w Zakopanem...
"polak i katolik myje się tylko w sobotę!"2021.10.21 21:29
Nie, nie, w niedziele, przed kościołem. I tak lepiej niż żydki. Ci raz do roku w jom kiepur, ale tylko wtedy gdy z łaźni miejskiej spuszczają brudy, jest ciepła i za darmo.
A czy wilczur "hrabiego"2021.10.21 22:19
już nakarmiony? Przecież tu zaraz szabes!
Beata Kempa2021.10.21 21:05
Dbanie o higienę to lewacka ideologia! Prawdziwy polak i katolik myje się tylko w sobotę!
"Nie jesteś płodem! Więc zdychaj na bagnach!"2021.10.21 20:50
jw.