Jako pierwszy informacje o likwidacji seminarium podał na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski przekonuje w specjalnym oświadczeniu, że jest to decyzja motywowana wyłącznie kwestiami lokalowymi, a także problemami związanymi z liczbą powołań. „Ponieważ budynek dotychczasowego seminarium duchownego w Sosnowcu przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie jest własnością archidiecezji częstochowskiej i musi być jej oddany, pociąga to za sobą przeniesienie aktualnie przebywającej tam wspólnoty seminarium sosnowieckiego do budynku seminarium archidiecezjalnego w Częstochowie. Ta współpraca rozpocznie się z nowym rokiem akademickim 2013/2014” – napisał w oświadczeniu ks. Józef Kloch. Kurie sosnowiecka i częstochowska potwierdzają te informacje.

Jednak, jak dowiedziało się „Do Rzeczy”, rzeczywiste powody przeniesienia seminarium mogą być inne. Informatorzy tygodnika przekonują, że do rozwiązania dochodzi krótko po wizycie w seminarium komisji z Watykanu, która miała zająć się doniesieniami o skandalu seksualnym związanym z byłym już rektorem seminarium. Trzy lata temu miał on być bohaterem skandalu homoseksualnego w jednym z warszawskich klubów gejowskich. Choć o sprawie informowały lokalne media, to przez ponad półtora roku pozostawał nadal rektorem seminarium, i dopiero od tego roku akademickiego zrezygnował z kierowania seminarium uzasadniając to, że musi skupić się na habilitacji. Stolica Apostolska wysłać miała – co potwierdzać mają informatorzy tygodnika – specjalną komisję, która zbadała sprawę. Krótko po jej wizycie dokonano przeniesienia seminarium.

Według  informatorów tygodnika decyzja ta jest elementem zdecydowanego kursu Stolicy Apostolskiej, która już za pontyfikatu Benedykta XVI ostro reagowała na każdy ujawniony przypadek tolerowania układów homoseksualnych czy homoseksualizmu wśród duchownych. A ostatnie – nieoficjalne i niepotwierdzone wypowiedzi papieża Franciszka – potwierdzają ten kierunek. Likwidacja seminarium sosnowieckiego może być więc właśnie elementem walki z homolobby, które niestety niekiedy wdziera się także do seminariów.

Nie jest też jasne – informuje tygodnik – czy na decyzjach odnośnie seminarium się skończy. Na poniedziałek wszyscy diecezjalni kapłani z diecezji sosnowieckiej zostali wezwani do katedry. Tam mają zostać poinformowani o decyzjach w sprawie seminarium i innych ważnych kwestiach związanych z diecezją. Na wtorek zaplanowane jest podobne spotkanie z dziekanami diecezji sosnowieckiej.

TPT/Dorzeczy.pl