Raport RAND. Jak Grzegorz Braun manipuluje - zdjęcie
14.06.19, 09:45

Raport RAND. Jak Grzegorz Braun manipuluje

46

Grzegorz Braun, polityk Konfederacji, skomentował zawarcie porozumienia o współpracy wojskowej między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem. W filmie „Na kursie kolizyjnym? Grzegorz Braun” przekonuje, że to porozumienie może mieć negatywne skutki.

Problem w tym, że Braun… po prostu manipuluje. Dlaczego? W nagraniu Braun powołał się na raport amerykańskiego think-tanku RAND Corporation, z którego miałoby wynikać, że obecność wojsk USA zagranicą zwiększa ryzyko wybuchu lokalnych konfliktów.

Raport nazywa się „U.S. Presence and the Incidence of Conflict”. Jest dostępny po angielsku tutaj: https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR1906.html

Grzegorz Braun powiedział, że według autorów tego raportu wskutek amerykańskiej obecności zagranicznej „radykalnie, jednoznacznie wzrasta możliwość występowania konfliktów lokalnych, tam mianowicie, gdzie pojawili się Amerykanie”.

A co tak naprawdę mówi raport?

Już na stronie głównej RAND Corporation podaje jedno z „key findings”, czyli głównych wniosków raportu. Brzmi ono: „zasadniczo bliska obecność wojsk USA jest związana z mniejszym ryzykiem konfliktu między państwami”.

Zajrzyjmy do treści. To, co nas interesuje, to rozdział trzeci, strony 21-32: „Jak obecność wojsk USA może wpłynąć na zachowania konfliktowe między państwami”.

Autorzy raportu piszą, że obecność wojsk USA ma złożone oddziaływanie. Z jednej strony sprawia, że ryzyko konfliktu może rzeczywiście wzrosnąć; z drugiej wszakże sprawia, że takie ryzyko zdecydowanie maleje.

I tak według autorów raportu państwo, które czuje wsparcie USA, staje się po prostu pewniejsze siebie - i jest skore do bardziej ryzykownych i agresywnych zachowań wobec sąsiadów. Podobnie same USA, wiedząc, że mają tam wojska, mogą prezentować taką postawę.

Z drugiej strony, piszą autorzy, jest kilka przyczyn, dla których ryzyko konfliktu jest mniejsze.

Autorzy wskazują, że obecność wojsk USA sprawia, iż przeciwnik nie może osiągnąć swoich celów lub atak byłby z jego strony zbyt kosztowny; po drugie, obecność wojsk USA jest dla przeciwnika sygnałem woli Amerykanów do obrony partnera. „Atak nawet na małą liczbę wojsk USA mógłby [...] sprowokować silną odpowiedź celem ochrony reputacji USA” - wskazują autorzy. Jak podają dalej, obecność wojsk USA wpływa też na poprawę stanu wojsk kraju sojuszniczego, choćby poprzez treningi i szkolenia, a już to samo w sobie, wzmacniając siłę kraju, czyni go trudniejszym przeciwnikiem dla wroga i działa odstraszająco. „Podsumowując, obecność USA może zwiększyć odstraszanie poprzez poprawę zdolności bojowych USA i partnera oraz poprzez demonstrowanie woli USA i sojuszniczej spójności” - podkreślają.

Autorzy podają konkretny przykład odstraszania Korei Północnej przed atakiem na Koreę Południową dzięki swojej obecności zarówno w Korei Południowej jak i w Japonii.

Raport wskazuje, że może być tak, iż kraj sojuszniczy wspomagany przez wojska USA... po prostu przestaje wydawać na własną armię. W ten sposób osłabia się - i może zachęcić wroga do ataku. To oczywiście nie przypadek Polski, która wydaje na zbrojenia relatywnie dużo. Osłabiają się na przykład Niemcy - to prawda - ale nie my.

Następnie autorzy piszą, że przeciwnik, widząc obecność wojsk USA, może poczuć się zagrożony i sam zacząć się zbroić. Także tutaj, jak widać, nie ma mowy o przypadku Rosji - państwie agresywnym i atakującym sąsiadów (Gruzja, Ukraina), którego nie trzeba bynajmniej zachęcać do tego, by się zbroiło. Robi to samo - by podbijać…

Raport stwierdza następnie, że państwa, które są sojusznikami USA, ale nie mają wojsk amerykańskich w swoim kraju, czują się niekiedy niepewne - i wtedy może wzrastać ryzyko konfliktu, bo zaczynają przygotowywać się samodzielnie do konfliktu a nawet same wszczynać konflikt prewencyjny. Według raportu obecność USA sprawia, że do takich zachowań dochodzi rzadziej, bo amerykańska dyplomacja może je powstrzymywać.

To przykład Izraela i Arabii Saudyjskiej, które mogłyby wszcząć agresywne kroki wobec Iranu w roku 2016, gdyby nie zapewnienia Amerykanów o swoim pełnym wsparciu. Izrael i Arabia Saudyjska będąc pewne obrony ze strony USA nie wszczęły agresywnych kroków przeciwko Iranowi.

Z drugiej strony, wskazuje raport, może być tak, że sojusznicy wspierani przez USA poczują się na tyle pewnie, że zaczynają zachowywać się agresywnie i prowokują konflikt. Według raportu to przypadek Gruzinów, którzy wierząc, iż zostaną przyjęci do NATO, zaczęli prowokować Rosję - i w efekcie doszło do konfliktu w roku 2008.

Raport analizuje następnie to samo zjawisko z perspektywy polityki samych USA. Wnioski są podobne: zasadniczo spada ryzyko konfliktu, choć w zależności od poszczególnych przypadków gotowość do działań zbrojnych może wzrastać.

Podsumowując, w raporcie NIGDZIE nie mówi się, jak twierdzi Braun, że przez obecność wojsk USA w krajach sojuszniczych „radykalnie wzrasta” ryzyko konfliktu. Wprost przeciwnie: ryzyko konfliktu ZASADNICZO maleje, choć oczywiście są też inne sytuacje.

 

Gdyby Grzegorz Braun chciał swoim widzom powiedzieć, co jest w raporcie, mógłby stwierdzić:

„Według raportu ryzyko wojny lokalnej zasadniczo maleje, choć są przypadki, w których może wzrastać”.

Zamiast tego Braun mówi:

„Radykalnie, jednoznacznie wzrasta możliwość występowania konfliktów lokalnych, tam mianowicie, gdzie pojawili się Amerykanie”.


Wnioski?

Fronda.pl

Komentarze (46):

Marian2019.06.15 12:50
Zwrotem o 180st. w moim stosunku do Brauna była jego dyskusja z Karoniem, którą miałem okazję usłyszeć na youtube. To był dla mnie szok, kiedy facet, którego uważałem za inteligentnego i mądrego, przedstawił się w tej dyskusji jako bezwzględny i zazdrosny o swoje powodzenie typ.
Beno2019.06.14 14:13
Pn Braun ma rację. Autor artykułu nawet się nie podpisał, oferma. Jeśli chodzi o argumenty w porównaniu do Grzegorza Brauna, autor artykułu miele słomę, wiele słów i pustka.
admin2019.06.14 16:31
Czytać ze zrozumieniem Pan nie potrafisz, to nic dziwnego, że słuchasz Brauna. Żenada! Argumenty Brauna są żadne nt. RAND.
Poldek2019.06.14 18:18
Słucham różnych, a przemawiają do mnie ci co mają argumenty, w przeciwieństwie do autora powyższego tekstu na temat Brauna. Innymi słowy tania propaganda, bełkot.
~gość2019.06.14 13:45
Rudy jest zawsze fałszywy.....a temu to chyba mózg porządnie nagrzało.....
PiS=UWbis2019.06.14 13:34
Samozaoranie półgłówków z Frondy - sami przytoczyliście przykłady z raportu potwierdzające słowa Brauna. Polska zachowuje się jak Gruzja, ale może niestety gorzej niż ona skończyć, bo poza iluzorycznym sojuszem z USA, którym i tak kręcą wrodzy nam Żydzi, pozbyła się na życzenie Żydów praktycznie wszystkich sojuszników. Był czas, że pisowskie media pomstowały nawet na Orbana, a Sakiewicz odwołał nawet wyjazd na Węgry...
Wies2019.06.14 12:49
Niech jedzie do Chin tam mu będzie dobrze.
edi2019.06.14 11:42
JESTEM DUMNY ! - MAMY NAPRAWDĘ ŚWIETNYCH LUDZI W RZĄDZIE NA CZELE Z MORAWIECKIM, SUPER STRATEGA P. KACZYŃSKIEGO I ZNAKOMITEGO PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ - NAPRAWDĘ OPATRZNOŚĆ ZRZĄDZIŁA ŻE DOCZEKAŁEM TAKICH CZASÓW KIEDY JESTEM NAPRAWDĘ DUMNY ŻE JESTEM POLAKIEM I ŻYJĘ W POLSCE, BRAWO PiS !!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!
ebi2019.06.14 17:06
JESTEM DURNY !!! - MAMY NAPRAWDĘ ŚWIETNYCH LUDZI W ŻONDZIE NA CZELE Z MORAWIECKIM, KUPER SRATEGA P. KACZYŃSKIEGO I ZNAKOMITEGO PREZYDENTA ANDŻEJA DOOPĘ - NA PRAWDĘ OPATCZNOŚĆ ZZĄDZIŁA ŻE DOCZE Z KAŁEM TAKICH CZASÓW KIEDY JESTEM NA PRAWDĘ DURNY I JESTEM POLAKIEM I ŻYJĘ W WOLSCE, BRAWO PiS !!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!
WojtekP2019.06.14 11:40
Kiedyś tego Pana ceniłem. Niestety z biegiem czasu coraz bardziej widzę swój błąd. Prawda wypływa na powierzchnię. Niestety ruski agent.......
ks Rafał2019.06.14 11:39
Największa sterowana ciemna masa to masa wierząca. Nie ma tu miejsca na rozum tylko uczucia a to już wyklucza takich ludzi. Powinno im się zabrac prawa wyborcze.
Maciek Arczyński2019.06.14 11:42
A Ty co, ksiądz z patriotycznego kościoła Chin? Czy kontynuacja rodzimych "księży patriotów"? Aaa... rozumiem, ks. Sowa to jest to...
anonim2019.06.14 12:02
Księże Rafale:) Spało się na wykładach z antropologii? Wiara to akt rozumu i z uczuciami nie ma wiele wspólnego:)
krzysztof 542019.06.14 18:59
TY JESTES KLASYCZNYM PRZYKLADEM P[RZELOZONY WIE CO PISZEC
krzysztof 54+2019.06.14 11:08
ciag dalszy atak frondy ile wam placa za wypaczanie jego wypowiedzi , czemu nie ma filmiku z jego wypowiedzia a tylko jest wasze wypociny
admin2019.06.14 11:29
Jest podany tytuł filmu. Nie umiesz Pan włączyć YouTube'a? Może się Pan odnieść do meritum, czyli wytłumaczyć, dlaczego Pana idol manipuluje? Kto tu wypacza czyją wypowiedź???
Marcin2019.06.14 14:12
jawny stalking na waszych stronach, tym się pajacu zainteresuj... temat dzisiejszy... Hołdys... do roboty!!!
krzysztof 542019.06.14 18:58
WY MANIPULECIE OD SAMEGO POCZATKU ZE SA RUSKA ONUCA , WYTLUMACZ MI CEPIE CO TO JEST ONUCA I KTO JA UZYWA JESZCZE , SZKALOWANIA ICH , BO SA NIBY ZA PLATFUSAMI , A MOZE DLATEGO NIE ZNOSICIE BO UJAWNILI ROZSZCZENIA . WIERZYC PISOWI JAK WYROCZNI
Marcin2019.06.14 10:41
Jeden z nielicznych mówiący o łajdastwach zydowskich... na frondelku jest wrogiem Byłby lepszy, gdyby mimo zydożersta, odnosił sie przychylnie wzgledem jankesów ;) I tu u frondelków nastepuje rozdwojenie jazni ;P Hameryka zdradziła juz dawno Polskę, bedąc podjudzana przez zydków... a jednak co niektórzy nadal wielbia pod niebiosa zdrajców jankesów... paranoja nieobliczalna ;P
admin2019.06.14 11:30
A może się Pan odniesie do meritum? Pański idol bierze jakiś raport i gada, co mu pasuje do narracji, resztę pomijając. To jest OK?
Marcin2019.06.14 13:50
"Manipulacja" to słowo klucz, i w tym nic frondelka nie przebije... choćby śmierć dziecka jakoby spowodowana paradą ;) Bym prosił grzeczniej jaskiniowy trollu z Frondy... "Pański idol"... co to za wyrażenie? Jesteś powaznym gimnazjalistą? ;)
Marcin2019.06.14 14:09
Zajmij się stalkingiem na frondzie... podpowiadam temat Hołdys, dzisiejszy temat... do roboty!!!
wiktor2019.06.19 16:10
Przecie tam m-dzy innymi wyekspediowano Polskie f-my technologiczne już 1937r.i co sie z nimi dzieje ciekawe jedna taka to Bel została rtozgrabiona przez urząd antymonopolowy tak jak abm.
Maciek Arczyński2019.06.14 10:38
No to tu jeszcze powtórzę w ramach rozważań nad tzw. opcją neutralną. Ostatnia "Warszawska Gazeta" (14-20 czerwca), str. 32-34: "Tajna operacja "Widerstand", czyli V rozbiór Polski?" Podtytuł: "Niemcy chcą podziału Polski na część wschodnią i zachodnią. Finansują samorządowców, którzy chcą autonomii dla swoich regionów od rządu w Warszawie".
krzysztof 542019.06.14 11:15
zadnego wiecej rozbioru polski nie bedzie chciec to oni sa moga , po intronizacji niepelnej to sobie moga paluchami mazac po mapie .
Maciek Arczyński2019.06.14 11:40
Problem w tym, że to była - jak napisałeś - Intronizacja niepełna, czyli czy w ogóle się odbyła? Ale i to Pan Bóg honoruje choć nie znaczy to, że nie będzie bolało. W każdym razie ciągle jesteśmy poddawani ciosom. Możemy to tylko przetrwać w jedności z Bogiem i w jedności między nami. Doświadczenie pokazuje, że tzw. wolność bez granic w ramach "róbta co chceta" jest bzdurą bo zawsze znajduje się ktoś kto w ramach tego "róbta" robi obóz koncentracyjny dla zwolenników "róbta". Wrogowie mają to do siebie, że żadnych demokracji u siebie nie tolerują tylko kit napompowanym tzw. neutralnością światopoglądową wciskają. Zresztą piewcy owej neutralności z całą mocą swojej władzy piętnowali ongiś jakiekolwiek przejawy neutralności. No chyba, że była to neutralność od Katolicyzmu i patriotyzmu.
krzysztof 542019.06.14 18:51
BEDZIEMY DOSWIADCZAC ROZNYCH ATAKOW AZ PRZEPROWADZIMY POPRAWNA INTRONIZACJE
Her02019.06.14 10:22
Przecież USA prą do wojny o prymat nad Światem. Zanim im się dollar zawali. USA - najbardziej zbrodnicze mocarstwo, odpowiedzialne bezpośrednio za niesamowite wręcz zbrodnie, przy których bledną zbrodnie Hitlera, a porównywalne ze zbrodniami Bolszewickimi, którzy to bolszewicy popełniali je za pieniądze amerykańskie właśnie. Oto jest Bestia z Apokalipsy - Stany Zjednoczone Ameryki, założone przez satanistów, przejęte przez Dziedziniec Świątyni Jerozolimskiej Kto ma uszy, niechaj słucha
plum2019.06.14 10:34
Kto ma odbyt, niechaj robi kupę.
Ewa2019.06.14 10:37
U ciebie wszystko się zaczyna i kończy na odbycie...Zbok ?
plum2019.06.14 10:41
Większość rzeczy które spożywasz kończy się na odbycie. Nawet ksiądz, premier Morawiecki, PAD, a nawet sam Papież (zarówno JP2, B16 i FRA) jak coś zje to robi kupę. Dotyczy to nawet pokarmów poświęconych.
Ewa2019.06.14 10:53
Ten dalej swoje. Na 100% zbok.
plum2019.06.14 10:57
Ewcia a Ty nie defekujesz ?
max2019.06.15 12:43
Powiedz kolego, kto ci tak napie..do ucha? Sputnik? Piszesz tak koszmarne idiotyzmy, że nawet nie spytam o linki do tych wiadomości, które serwujesz.
plum2019.06.14 10:20
Ciekawe jak Braun wygląda jak je polskiego kebaba z sosem czosnkowym. Jak na tej brodzie zostają mu resztki jedzenia i sosu. Bleee.
Her02019.06.14 10:22
tylko nie poplam swojej już i tak brudnej pościeli
OZ2019.06.14 10:10
... A ŻYDZI SZEFEM KUCHNI som !!!!
pat2019.06.14 10:07
Wojska USA w Polsce- według wielu Polaków- sukces i samo dobro, ale to samo wojsko USA na Bliskim Wschodzie- to zbrodnie wojenne, tragedie dziesiątków milionów Syryjczyków, Irakijczyków... P. Braun jest człowiekiem zbyt inteligentnym, by dać się nabrać na puste slogany i frazesy.
Delon2019.06.14 10:18
Bzdur nie pisz Braun to albo pozyteczny idiota albo jeszcze gorzej!!!
Ed2019.06.14 10:29
Oto i nasz milusiński przyjaciel i obrońca - USA, szykuje kolejną jatkę- w Iranie. Trwa operacja false flage- montowana nieudolnie w postaci ataku na dwa tankowce.
krzysztof 54+2019.06.14 11:11
pozytecznych idiotow to masz sporo na tym forum
Tadzio2019.06.14 11:21
Tak ! I śmierdzą oni onucami !
krzysztof 542019.06.14 18:47
CEPIE CO TO JEST ONUCA
plum2019.06.14 10:05
WOJNA TRWA - w 1123 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ROSOŁU BARANIEGO - w 1844 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ZUPY POMIDOROWEJ - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM KOMPOTU Z TRUSKAWEK BÓB HORROR I WŁOSZCZYZNA !! KACZKA JEST PANEM POLSKI, MATKA KURKA RAJFURĄ POLSKI - POLACY TO MONDRY NARUT - SRUMCHRUM CORBA !
OZ2019.06.14 10:09
... a żydzi SZEFEM KUCHNI !!!! CHRUM CHRUMMMM CHRUM !
ASTOM2019.06.14 18:01
Milcz kacapie z łubianki