14.05.18, 17:00Fot. Paul Stein via Wikipedia, CC 2.0

Przełomowa decyzja ws. Pomnika Katyńskiego!

Przełomowa decyzja w kwestii Pomnika Katyńskiego znajdującego się w Jersey City. Jak poinformował dziś w trakcie wspólnej konferencji prasowej z konsulem Maciejem Golubiewskim burmistrz miasta Steven Fulop – pomnik pozostaje na wybrzeżu, przeniesiony zostanie o 60 metrów od obecnego miejsca. To jednak nie koniec dobrych wiadomości z USA.

W trakcie konferencji burmistrz stwierdził:

Naszą intencją nie było wyrażenie nieposzanowania społeczności polskiej. Wiemy, że nasze dziedzictwo pochodzi od wielu społeczności i kultur”.

Podkreślił, że obecne miejsce, w którym stoi pomnik, nie było dobrze wykorzystane:

Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, co ten pomnik oznacza. (…) Prawda jest taka, że lokalizacja pomnika była wykorzystana na różne wesołe imprezy, bo ludzie nie zdawali sobie sprawy z symboliki pomnika”.

Dodał, że celem przeniesienia jest okazanie szacunku temu miejscu. Co istotne – polska społeczność otrzyma na 99 lat w dzierżawę teren, na którym znajduje się Pomnik Katyński.

Z kolei konsul Golubiewski przypomniał, że pomnik nie uderza w Rosję, a przypomina o ludobójstwie polskich oficerów i bestialstwie sowieckiego reżimu. Podziękował też burmistrzowi za postawę w kwestii rozwiązania konfliktu.

dam/wpolityce.pl,Fronda.pl