,,Przebaczasz’’ Bogu? To niekatolickie! - Nowa, groźna praktyka w ruchach charyzmatycznych  - zdjęcie
16.11.20, 13:54Fot. via: Pixabay

,,Przebaczasz’’ Bogu? To niekatolickie! - Nowa, groźna praktyka w ruchach charyzmatycznych

22

Jedną z nowych praktyk stosowanych przez niektóre wspólnoty w Kościele katolickim, zwłaszcza przez wspólnoty związane z ruchem charyzmatycznym, jest wspólnotowe oraz prywatne odmawianie modlitw opartych na przebaczaniu, jakie człowiek ma kierować wobec Boga. „Modlitwa przebaczenia Bogu” coraz częściej pojawia się na rekolekcjach ewangelizacyjnych czy nabożeństwach z modlitwą o uzdrowienie. Ponieważ jest to praktyka sprzeczna z Pismem Świętym i Tradycją Kościoła, a także z samą logika wiary, zainterweniować postanowiła Komisja Nauki Wiary, która przygotowuje specjalny dokument poświęcony temu zagadnieniu.

Głównym przedmiotem obrad Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, jakie pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika odbyły się 14 listopada, było przyjęcie dwóch dokumentów, które wkrótce zostaną przygotowane. To dokumenty o praktyce „przebaczenia Bogu” oraz o społecznych skutkach grzechu.

„Przebaczanie Bogu”? – To obca chrześcijaństwu praktyka

Praktyka „przebaczenia Bogu” czerpie najpewniej z charakterystycznych dla współczesnej psychologii metod terapeutycznych i często przez samych duszpasterzy oraz katolickich liderów jest przedstawiana bardziej jako forma mająca porządkować ludzką psychikę i emocje, niż w rzeczywistości odnosić się do sfery duchowej.  Z metod opartych na idei „przebaczenia Bogu” różnych krzywd coraz częściej korzysta się w czasie rekolekcji ewangelizacyjnych, dni skupienia czy spotkań modlitewnych, zwłaszcza we wspólnotach czerpiących z nurtu Odnowy w Duchu Świętym. Zachęcając do niej duszpasterze często podkreślają, że choć w rzeczywistości Bogu człowiek nie ma nic do przebaczenia, to jednak taka modlitwa może pomóc mu w przyjęciu woli Bożej.

Podobnie jak było to przed kilkoma laty z tzw. grzechami międzypokoleniowymi, widząc zagrożenie płynące z takich praktyk, zainterweniować postanowiła Komisja Nauki Wiary KEP, która w najbliższym czasie opublikuje poświęcony tej tematyce dokument. W dokumencie tym zaznaczono, że pojęcia „przebaczenia Bogu” próżno szukać tak w Piśmie Świętym, jak i w Tradycji Kościoła. Zdaniem autorów może one prowadzić do błędnych skojarzeń i nieporozumień, dlatego słuszniej jest mówić o przyjmowaniu woli Bożej oraz ufności w Bożą Opatrzność i Miłosierdzie.

- „Człowiek nie jest instancją wobec Pana Boga, która mogłaby Mu przebaczać” – zaznacza abp Budzik.

- „Z Bogiem możemy rozmawiać, możemy Go prosić, błagać, a nawet się z Nim spierać, ale nie przebaczać” – dodaje.

Grzech ma społeczny aspekt, ale nie jest przekazywany przez pokolenia!

Drugi z przygotowanych dokumentów jest uzupełnieniem opracowanego pięć lat temu dokumentu nt. innej „nowości”, która pojawiła się we wspólnotach charyzmatycznych, tzw. grzechów pokoleniowych. W dokumencie tym przypomniano, że grzech jest osobistym aktem wolnego człowieka, który nie może ponosić winy za grzechy popełniane przez przodków. W opracowaniu akcentowano indywidualny aspekt grzechu.

Dzięki nowej pracy zostanie on uzupełniony o kwestie dot. społecznego aspektu grzechu.

- „Każdy grzech oprócz oddziaływania na samego grzesznika, ma także uwarunkowania i konsekwencje społeczne, i stąd mówi się o grzechu społecznym” – wyjaśnił abp Budzik.

Ja podkreślił, każdy grzech człowieka osłabia wspólnotę, parafię i cały Kościół. Dobro natomiast ten Kościół umacnia.

Wkrótce ma powstać specjalna strona internetowa, na której dostępne będą wszystkie dokumenty Komisji Nauki Wiary.

kak/misyjne.pl

Komentarze (22):

koma2020.11.18 8:53
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.
Anonim2020.11.16 22:08
Przebaczyć można winowajcy, tylko w oczach szatana Bóg jest winowajcą. Po owocach poznajemy. Grzechy międzypokoleniowe to jedno, a przekleństwo które przyjmujemy na siebie i naszych potomków to drugie.
Natalja Siwiec2020.11.17 10:30
Szatan z katolickim Bogiem przybijają sobie żółwiki w ramach wzajemnej współpracy.
kali2020.11.18 8:57
Teolog -natalka (ale jaja ale jaja )
ZA WSZYSTKO DZIĘKUJCIE2020.11.16 20:06
A GNIEWAĆ SIE NA Boga to dobrze? Człowiek nie rozumie, bo Kościół mu nie tłumaczy dlaczego dziecko umarło, LEPIEJ BYĆ Z BOGIEM SZCZERYM I POWIEDZIEĆ MU CO CZUJEMY, A POTEM ZA WSZYSTKO DZIĘKOWAĆ BO AKA JEST WOLA BOŻA WZGLĘDEM NAS
Natalja Siwiec2020.11.17 10:31
Dziecko umarło bo katolicki Bóg karze dzieci za grzechy ojców (Pwt)
Ojciec prać !2020.11.18 8:52
Czyje ? Abortowane ?
Beno2020.11.16 17:23
Tak człowiek w swej pysze i zarozumiałości robi z siebie boga, a raczej bożka, a z Pana Boga marionetkę. W dniu śmierci przekona się: kto jest prawdziwym Panem, a kto zwykłym prochem. Prosić wtedy o przebaczenie, może już być za późno.
f232020.11.17 10:32
ale będą jaja gdy się okaże że to Mahomet, albo inny LPS.
ważne żeby wgóle do Boga przyjść2020.11.16 16:30
takim jakim się jest, szczerym i nie udawać kogoś kim się nie jest, i pozwolić Mu na zrobienie w sercu porządku,
Anonim2020.11.16 16:35
Czasem trzeba powiedzieć Bogu: gniewam się , ale przepraszam, pomóż mi to zmienić, bo wiem, że Ty masz rację, nie ja.
katolik2020.11.17 10:32
Bóg wymaga posłuszeństwa bez względy na nastrój. Chwalmy Pana bo taka wola Jego.
Beata Anna Maria2020.11.16 16:17
Blużnierstwo Bogu w niewyobrażalnie wyrafinowany sposób ,, modlitwa przebaczenia Bogu,,- niby w imię dobra człowieka- jest właściwe i zainicjowane przez nieskończonego blużniercę demona. W tak perfidny sposób demon podszedł człowieka cierpiącego. Bóg nikogo nie wodzi na pokuszenie aby była potrzeba ,,przebaczenia Bogu,,. Najwyższy czas, aby KEP wprowadziła zmianę w modlitwie ,, Ojcze nasz ,,na nie dopuść abyśmy ulegli pokusie,, Mt 6,13 bo to blużnierstwo jest pokłosiem obwiniania Boga przez człowieka .
CZŁOWIEK CZĄSTO GNIEWA SIĘ NA BOGA2020.11.16 16:08
I WTEDY JAK MU PRZEBACZY WRACA ZROZUMIENIE KTO JEST KIM, POKORA I POKUTA! niech nikt nie stara się być "świętszy" od Boga, Bóg ma wiele miłosierdzia i zrozumienia, człowiek często jest jak dziecko , a Bóg czeka aż zrozumie i przyjdzie.. taki jaki jest
Hiob2020.11.16 16:11
ja przebaczyłem Bogu i odczułem ulgę i zrozumienie, że nie On był winien tylko mnie doświadczał
fse2020.11.17 10:33
aaaa, tylko doświadczał, czyli dopuścił do Ciebie Szatana, żeby się przekonać, czy dalej będziesz zaspokajać jego próżność.
Anonim2020.11.16 15:40
Sekty w sekcie - niebywałe!
rebeliant2020.11.16 15:40
"dlatego słuszniej jest mówić o przyjmowaniu woli Bożej oraz ufności w Bożą Opatrzność i Miłosierdzie." jest to oczywiście perfidne kłamstwo z tym przyjmowaniem, bo przyjąć to wolna istota może paczkę pod kuriera: jest propozycja, czyli jest akceptacja przyjęcia bądź odmowa przyjęcia tej paczki. W przypadku Boga to co was spotyka pod postacią jego Woli tak na prawdę was gwałci i domaga się braku waszego sprzeciwu (ba mało tego - domaga się wyprania waszej świadomości). Jeżeli spotkała was jakaś krzywda ze strony innych wystrzegajcie się jak ognia tzw. przyjmowania woli Bożej, a zamiast tego pomsty oczekujcie i jej wypatrujcie. Nie dajcie się do końca zrobić kozłem ofiarnym. Nie istnieje bowiem nawet coś takiego jak przyjecie Woli Bożej. Jak już wspomniałem przyjęcie jest dobrowolne, a tu mamy gwałt. To tak zwane przyjęcie Woli Bożej jest tak na prawdę aktem zasłonięcia oczu na to co człowiekowi poczyniło krzywdę i kłamliwego zatarcia tego tak jakby tego nie było. To jest brnięcie w kłamstwo i trwanie w mantrze rozpraszającej prawdę o faktach. Natomiast pomsta osobista jest prawdą i stopniem wyzwolenia pokrzywdzonego ze zranień poczynionych przez krzywdzącego. Z Bogiem jak widać będziesz na haju i nawet nie będziesz wiedzieć, że jesteś dy...many.
Anonim2020.11.16 15:17
Tylko nawiedzony charyzmatyk wymyśli , że kłamstwo przebacza prawdzie ,że dalej jest kłamstwem lub kłamstwo przebacza prawdzie ,iż ta jest prawdą. To zapewne wymyślił umysł o potędze charyzmatycznego Jasia Fasoli.
rec2020.11.16 15:15
Jakakolwiek próba "przebaczania" Bogu jest diabelstwem! To szatan ma ciągle pretensje do Boga, że go skrzywdził, wyrzucając z nieba. Bóg nic nam nie jest winien, PRZECIWNIE, wszystko mamy od Boga. Jeśli ktoś "przebacza" cos Bogu, to albo jest kompletnym ignorantem religijnym, albo satanistą.
rebeliant2020.11.16 14:57
No dobra niech wam będzie - ja Bogu nie przebaczam i nie przebaczę. A rozumiem to między innymi tak, że to teraz on będzie bezradną istotą, a ja będę wszechmogącym tkaczem rzeczywistości, w której on będzie udowadniać, że jest dobrym pionkiem na mojej szachownicy. My żyjemy na jego szachownicy więc bajki o wolnym człowieku to można opowiadać tylko tym co nie mają świadomości tego czym jest prawdziwa wolność - na pewno żaden z nas jej nie uświadczył. Jej wątły przejaw istnieje tylko w naszej wyobraźni, a wyraźnie ona wskazuje, że tylko istota wszechmogąca jest istotą wolną.
jula2020.11.16 14:16
Metoda odwracania pojęć i hierarchii. W fizyce odwrotne oznaczenie kierunku wektora może grozić katastrofą lub kompletnym fiaskiem w myśleniu tak samo.