Portal Fronda.pl: Jakie są źródła polskiego cudu gospodarczego? Czy w ogóle możemy mówić o cudzie w tym kontekście?

Prof. Robert Gwiazdowski: Podstawą cudu jest nasza przedsiębiorczość, a mówiąc współczesnym językiem – kapitał ludzki. Naprawdę jesteśmy obrotni, elastyczni, nam się chce! Mamy o wiele więcej cech, niż politykom wydaje się, że nasz naród ma. W komunie byliśmy tym narodem, który najlepiej dawał sobie radę, bo potrafił odpowiednio handlować dżinsami, kremem Nivea, kryształami, złotem i futrami w tym obszarze, w którym mógł się poruszać. Dzisiaj specom od logistyki w wielkich międzynarodowych koncernach, które pootwierały w Polsce swoje siedziby o takich cudach logistyki, jakich polscy straganiarze dokonywali w stanie wojennym, nawet się nie śni. To jest jedna sprawa.

Jaka jest druga?

To, że my mamy tych ludzi. Tylko my w Europie mieliśmy stan wojenny, więc tylko my mamy wyż demograficzny. Nigdzie w Europie takiego wyżu, na taką skalę nie ma. W związku z tym, jeżeli jest w społeczeństwie jakiś odsetek ludzi obrotnych, to im większe to społeczeństwo, tym ten odsetek jest większy.

Jaki wpływ ma tutaj położenie geopolityczne Polski?

Leżymy w centrum Europy, na skrzyżowaniu szlaków handlowych, czego niestety ze względów politycznych nie jesteśmy w stanie wykorzystać. To było przez lata naszym politycznym nieszczęściem, ale dziś są to nasze ekonomiczne aktywa. Politycy robią jednak wszystko, co mogą, aby te aktywa były jak najmniej warte. Zbierając to wszystko razem, wolność gospodarcza, która przyszła wraz z ustawą Wilczka pozwoliła nam te zasoby wykorzystać. To proste.

Jaka jest polska droga do wolności gospodarczej?

Jeżeli Wilczek mógł za komuny zrobić reformę, kiedy w Polsce stacjonowały wojska radzieckie, nie było wymienialności złotego i nawet nikomu się nie śniło, że kiedyś będzie, to dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić teraz? Dlaczego nie mielibyśmy powtórzyć tamtego sukcesu? Może dlatego, że nie mamy Wilczka...

Not. MBW

W poniedziałek odbyła się organizowana przez Centrum im. Adama Smitha konferencja pod hasłem „Polska droga do wolności gospodarczej”. Wystąpili na niej m.in. prof. Robert Gwiazdowski, Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha oraz Mieczysław Wilczek