Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ma być obchodzony 27 grudnia jako nowe święto państwowe. Prezydent Andrzej Duda złożył już w Sejmie odpowiedni projekt ustawy.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku i formalnie trwało do 16 lutego 1919 roku. W jego wyniku Wielkopolska wyswobodziła się spod pruskiego zaboru i powróciła do niepodległej Rzeczpospolitej. W trakcie walk powstańczych życie straciło blisko 3 tys. Polaków.

Niemcy długo nie potrafili pogodzić się z klęską i po dokonaniu ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, błyskawicznie przystąpiono do brutalnej i bezwzględnej rozprawy z byłymi powstańcami wielkopolskimi.

Jest szansa, że już niebawem rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie radosnym świętem nie tylko dla wielkopolskiego regionu.

Prezydent Andrzej Duda chce, by dzień 27 grudnia uczynić świętem państwowym, a jego inicjatywa ustawodawcza spotkała się niemal powszechną aprobatą, gdyż opowiedziały się za nim zgodnie niemal wszystkie obecne siły parlamentarne, zarówno posłowie rządzącego PiS, jak i KO, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej oraz Konfederacji.

„W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła projektu.

27 grudnia nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.

 

ren/o2.pl