Poznaj historię procesji Bożego Ciała - zdjęcie
20.06.19, 11:00Silar [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Poznaj historię procesji Bożego Ciała

26

KS. PROF. UAM DR HAB. DARIUSZ KWIATKOWSKI

Procesja Bożego Ciała

Pośród wielu procesji znanych w kręgach chrześcijańskich na szczególne znaczenie zasługuje procesja eucharystyczna odbywająca się w uroczystość Bożego Ciała.

Papież Urban IV, ustanawiając w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała, nie wspominał o procesji. Najprawdopodobniej procesja ta stała się inicjatywą oddolną, a więc nie pochodzącą z nakazu papieskiego. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z Kolonii i innych diecezji niemieckich z drugiej połowy XIV w. Nie były to jednak procesje celebrowane jedynie w święto Bożego Ciała. Powstały one w ramach różnych form średniowiecznej pobożności i adoracji Najświętszego Sakramentu. Dokument biskupa Brandenburga z 1372 roku zezwalał nosić Eucharystię w następujące święta: Zmartwychwstanie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, święto Dedykacji Kościoła i w Boże Ciało. Poza tym procesje eucharystyczne dodawały splendoru wielkim uroczystościom o charakterze świeckim, np. koronacja króla, czy obchody dnia zwycięstwa nad wrogiem. Znany był także zwyczaj zabierania Eucharystii w drogę, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem. Także papieże udając się w podróż zabierali ze sobą Eucharystię, którą umieszczano na specjalnie przygotowanym „tronie”, umocowanym na białym koniu.

Procesja Bożego Ciała kształtowała się również pod wpływem pobożności związanej z procesjonalnym i uroczystym noszeniem Wiatyku do chorych. Także procesje organizowane w różne święta i uroczystości, w czasie których noszono relikwie świętych, krzyż lub Ewangeliarz jako znaki Chrystusa, mogły podsunąć pomysł o procesjonalnym niesieniu Eucharystii, czyli rzeczywistego Jezusa, ukrytego pod postaciami eucharystycznymi.

Procesja Bożego Ciała na samym początku miała charakter uwielbienia. W Niemczech połączono ją z procesją błagalną o pogodę, urodzaje i zabezpieczenie przed nieszczęściami. W Polsce procesja ta przyjęła się powszechnie w XV wieku, choć była znana już w XIV wieku w Płocku, Wrocławiu i Krakowie. Bardzo chętnie w tych procesjach uczestniczyli królowie wraz ze swoimi dworami oraz mieszkańcy wielkich miast, którzy wykorzystywali okazję by pochwalić się swoim bogactwem.

Współczesna księga liturgiczna zatytułowana „Komunia święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą, dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, podkreśla szczególne znaczenie procesji eucharystycznej w uroczystość Bożego Ciała i podaje jej strukturę. W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu.

Procesja Bożego Ciała ściśle wiążę się z Eucharystią, dlatego powinna być celebrowana zaraz po niej. W tę uroczystość procesja stanowi przedłużenie Mszy świętej Najświętszy Sakrament niesiony jest w sposób bardzo uroczysty przez ulice naszych miast i wiosek. Przy drodze buduje się cztery ołtarze, przy których procesja zatrzymuje się, aby oddać cześć Chrystusowi obecnemu w znaku chleba eucharystycznego. Przy poszczególnych stacjach odczytuje się także fragmenty Ewangelii odnoszące się do Eucharystii. Wszystkie podkreślają obecność Chrystusa w Eucharystii, która jest znakiem Nowego Przymierza. Eucharystię przedstawia się jako pokarm, który może nasycić głód każdego człowieka. Modlitwie adoracji oraz proklamacji i słuchaniu słowa Bożego towarzyszy modlitwa błagalna wyrażona w śpiewie pieśni „Święty Boże”. W ten sposób uznajemy Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela oraz Tego, który może zaradzić wszystkim ludzkim problemom. Dlatego wyśpiewując hymn „Ciebie Boga, wysławiamy”, wyrażamy nasze uwielbienie i dziękczynienie, że zechciał z nami pozostać i towarzyszy naszemu ziemskiemu pielgrzymowaniu, jako Chleb, czyli najbardziej potrzebny do życia pokarm.

Tekst pochodzi z książki ks. prof. Dariusza Kwiatkowskiego, Zaczerpnąć ze źródła wody życia. W świecie liturgicznych znaków, Kalisz 2007

Opoka.org

Komentarze (26):

Jagoda2019.06.20 18:21
BĄDŹŻE POZDROWIONA HOSTIO ŻYWA! W KTÓREJ JEZUS CHRYSTUS BÓSTWO UKRYWA, Ref.WITAJ JEZU, SYNU MARYI! TYŚ JEST BÓG PRAWDZIWY W ŚWIĘTEJ HOSTYI ! BĄDŹŻE POZDROWIONE DRZEWO ŻYWOTA, NIECH KWITNIE NIEWINNOŚĆ,ANIELSKA CNOTA! Ref. WTAJ ,JEZU, SYNU MARYI ........ BĄDŹŻE POZDROWIONY BARANKU BOŻY. ZBAW NAS, GDY MIECZ PAŃSKI NA ZŁYCH SIĘ SROŻY! Ref, WITAJ JEZU, SYNU MARYI .......... ................................................................ BĄDŹŻE POZDROWIONY ANIELSKI CHLEBIE, W TYM TU SAKREMENCIE, WIELBIMY CIEBIE, Ref.WITAJ JEZU, SYNU MARYI .......... Dziś wielkie święto BOŻE CIAŁO! Dedykuję tę piękną pieśń dla wierzących i niewierzących, szkalujących Boga, który mimo wszystko was też kocha i czeka na nawrócenie, póki żyjecie!
jeden prawdziwy parch, ja andrzejhahn1-1002019.06.20 15:01
mydlo, mydlo... komu mydlo ... zrobione z mojej ciotki z najlepszego reines jüdisches Fett, o dwoch "zapachach": zgnilego czosnku i przypalonej cebuli mydlo, mydlo... komu mydlo ...
andrzejhahn32019.06.20 14:41
poznaj historie plugawego zbrodniczego kosciola katolickiego
Artur2019.06.20 14:00
Wspaniała tradycja, pozwalająca nam na publiczne przyznanie się do naszego Pana i Króla. Ta wspaniała atmosfera, w której oddajemy cześć i chwałę Jezusowi w procesji, pozostaje we mnie przez długie dni. Gdy potem chodzę ulicami, których chodziłem za Panem Jezusem uzmysławiam sobie częściej i łatwiej, że to jego ulice, jego rośliny, jego budowle i jego kraj, bo cała Polska jest oddana pod panowanie Jezusa - Króla Polski. Chwała Ci Jezu!
Lech Keller-Krawczyk2019.06.20 12:56
Nazywam się Lech Keller czasami używam Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewikow), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot nudzi mnie andrzejhahn, man woman albo gender - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
cwirli\054 cwirli ...2019.06.20 13:11
Już ci dwa razy pisałem - "man woman albo gender" to był mój nick. Coś słabo z tą twoją przenikliwością. Try harder.
ect2019.06.20 11:57
Byliśmy dziś ze znajomymi na procesji. Tłumy ludzi przybyło, aby uczcić Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
nie tak dawny wykładowca2019.06.20 12:00
Nie za mocno zaangażowałeś się w życie tego Kościoła?
ect2019.06.20 13:05
Andrzejhahn3 zacytował moje słowa. To miło, że choć trochę do Ciebie trafia. pozdrawiam.
mb2019.06.20 13:29
“JA JESTEM”- film o Najświętszej Eucharystii (niezwykle wzruszający): https://www.gloria.tv/video/GaNT8kQETDsy4rDETcNwMueij "Ja Jestem" opowiada o cudzie obecności Jezusa w Eucharystii. Zdjęcia do tego obrazu robione były na pięciu kontynentach. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a głosu użyczył Marcin Dorociński. Tytuł dokumentu, którego główną postacią jest Jezus Chrystus, w postaciach Chleba i Wina, brzmi "JA JESTEM", bo to w Najświętszym Sakramencie Jezus Chrystus jest namacalnie obecny cały czas wśród nas. Ten film naprawdę rzuca na kolana przed Najświętszym Sakramentem.
andrzejhahn32019.06.20 11:46
religijny cyrk w wykonaniu poganskiej sekty katolickiej
ect2019.06.20 11:50
A może jakiś nowy dogmat wymyśliłbyś, bo ten brzmi jak zdarta płyta.
andrzejhahn32019.06.20 12:05
A kto cię prosi o komentarze? Po jakiego tu wchodzisz? To katolicka gazeta! Podniecacie to? Zboczenie!
andrzejhahn32019.06.20 14:49
albowiem wasz portal mnie bardzo bawi a uwierz mi ze kiedy przestanie mnie bawic to i ty przestaniesz sie smiac i podawac za mnie.....wtedy kiedy przestaniecie mnie bawic zareaguje zupelnie inaczej ........PEWNIE WIESZ CO MAM NA MYSLI...........co innego pisanie swoich pogladow a co innego podawanie sie za innego czlowieka.................i nie zapominaj ze namierzenie takiej jak ty osoby podajacej sie za mnie to jeno kwestia krotkiego czasu...................i powinienies byc mi wdzieczny ze jeszcze mnie bawicie
andrzejhahn32019.06.20 14:51
podawaj sie dalej za mnie ...............uwielbiam zbierac materialy a.............. jest ich coraz wiecej
Mnichu2019.06.20 11:26
Wśród wafelków też nie ma równości. Inne leżą na półce w markecie i nikt na nie nie spojrzy.
ect2019.06.20 11:54
To miało być mądre?
andrzejhahn32019.06.20 11:15
poznaj historie zbrodniczego kosciola katolickiego i jego idiotyzmy
ect2019.06.20 11:53
Nie za mocno zaangażowałeś się w życie tego Kościoła?
andrzejhahn32019.06.20 12:03
A! Sory zapomniałem się na siebie załatwiać mam nadmiar w sobie psińca! 😂
andrzejhahn32019.06.20 14:44
bardzo mnie to cieszy ze jest mnie dwoch........nie zapominaj co robisz mam juz wiele zapisanych twoich komentarzy podajacych sie za mnie
JPIII2019.06.20 11:10
To marsz pedałów, pedofilów i tych co lubią kontakty z pedophilami i pedałami.
ect2019.06.20 11:48
Wygląda na to, że strasznie Ci umysł coś zapedaliło.
Hi\054hi ..2019.06.20 11:02
I znowu ten dzień, kiedy "odświeżam" sobie dyskografię Slayera, testując przy tym możliwości domowego systemu audio.
ect2019.06.20 11:51
A kogo to obchodzi, co w domu robisz?
andrzejhahn32019.06.20 14:42
niedawno byli w Gliwicach