Piękny film o cudzie w Lourdes już w kinach! RECENZJA - zdjęcie
28.01.16, 19:49

Piękny film o cudzie w Lourdes już w kinach! RECENZJA

5

Święta Bernadeta Soubirous to jedna z najsłynniejszych postaci francuskiego Kościoła. Do kin właśnie wchodzi film opowiadający jej niesamowitą historię, historię, którą naprawdę warto poznać.

Przeszło sto pięćdziesiąt lat temu w XIX wieku w małej miejscowości Lourdes we Francji żyła sobie zwykła, prosta, skromna dziewczyna. Chorowała na astmę, a przez wielu mieszkańców miasteczka była uważana za dość głupkowatą. Jednak to właśniej jej w grocie Massabielle nieopodal Lourdes ukazała się Matka Boska. Dziewczyna widziała ją łącznie osiemnaście razy. Maryja przywitała się z Bernadetą słowami "Jestem Niepokalane Poczęcie" wypowiedzianymi w miejscowym dialekcie. Potem pokazała dziewczynie źródło mieszczące się przy grocie, źródło do którego do dziś podążają tysiące pielgrzymów nierzadko doświadczających uzdrowienia z chorób po kontakcie z wodą z Lourdes.

<<< POZNAJ W CAŁOŚCI TAJEMNICE OBJAWIEŃ FATIMSKICH!!! >>>

Skromny francuski film "Bernadetta. Cud w Lourdes", który właśnie wchodzi na nasze ekrany, przedstawia przede wszystkim historię wczesnych lat życia świętej, objawień Matki Bożej i związanych z tym rozmaitych kłopotów, przykrości i perypetii jakie spotkały dziewczynę. Co ciekawe, film nie jest nowy, światową premierę miał w roku 2011, jednak nie zainteresował się nim żaden polski dystrybutor, dopiero teraz zagości na naszych ekranach dzięki staraniom firmy "Rafael". 

I bardzo dobrze, że zagości, bo choć styl w jakim został nakręcony ten obraz jest bardzo telewizyjny, sama historia świętej jest naprawdę piękna, wyjątkowa i warto się z nią zapoznać. W filmie ukazano nie tylko spotkania Bernadety z Maryją, ale też reakcje okolicznej ludności na jej doświadczenia oraz działania Kościoła Katolickiego i francuskiego rządu związane z objawieniami. Możemy zaobserwować, jak jedni uważają Bernadetę za obłąkaną, inni zaś wierzą w objawienia Matki Bożej, widzimy rozwój początku kultu w Lourdes, Ciekawie wypadają sceny konfrontacji świętej z przedstawicielami Kościoła lub rządu próbującymi zbadać sprawę, tudzież udowodnić, że to tylko urojenia głupiej wiejskiej dziewczyny. Jest to konfrontacja szczerej prostej wiary z postawą "szkiełka i oka", która, co ciekawe, przedstawiona jest często w tonie nie tyle dramatycznym, co komediowodramatycznym, ukazującym w ironiczny sposób trudności jakie ma współczesny człowiek w zderzeniu z Bożym objawieniem.

Na pochwałę zasługuje gra młodziutkiej i zupełnie nieznanej Katii Cuq w roli tytułowej, która wiernie oddała na ekranie charakter skromnej, delikatnej dziewczyny, wiernej Bogu i chcącej mu służyć. Spotkanie ze świętą jest warte kupienia biletu do kina.

emde/Fronda.pl

ZOBACZ GDZIE I KIEDY FILM BĘDZIE WYŚWIETLANY: http://bernadetta-film.pl/

Komentarze (5):

anonim2016.01.28 20:29
W Gietrzwałdzie były o wiele obszerniejsze objawienia i nie zrobiono z tego takiego show jak w Lourdes bo zaborca nie pozwolił.
anonim2016.01.28 20:39
U mnie w kinie "Helios" seanse są tylko i wyłacznie w południe. Tak sie złożyło że akurat w niedzielę nie mam czasu a w tyg. pracuję. Wiem że chodzi o to żeby ten film zobaczyło możliwie mało osób ale to juz jest przegięcie. Wszystkie inne filmy są emitowane w różnych porach (zawsze po południu) tylko akurat nie ten. Napisałem maila do tego kina ale na 99,9% wiem że to nić nie da.
anonim2016.01.28 22:03
@operator - A nie przyszło ci do głowy, że operator poszedł po rozum do głowy i liczy na dziatwę szkolną. Widocznie nie ma zbyt wielu chętnych na oglądanie tego filmu.
anonim2016.01.28 22:54
A w Multikinie nie ma wcale :(
anonim2016.01.29 15:07
Strasznie śliczna aktorka.