Papież wzywa do zniesienia na całym świecie kary śmierci - zdjęcie
27.02.19, 15:23Zdj. Benhur Arcyan, CC30, Wikimedia Commons

Papież wzywa do zniesienia na całym świecie kary śmierci

7

Papież Franciszek wezwał wszystkie rządy i przywódców do całkowitego wyeliminowania kary śmierci. Ojciec Święty zaapelował o to w nagraniu skierowanym do uczestników VII światowego kongresu poświęconego temu tematowi.

Papież podkreśla, że ludzkie życie to nie tylko najważniejszy i podstawowy otrzymany przez nas dar, ale również źródło wszelkich innych praw i darów, dlatego też należy je chronić, a kara śmierci to bardzo ciężkie pogwałcenie prawa do życia. W ocenie Franciszka, nawet po popełnieniu najcięższej zbrodni nie tracimy godności ludzkiej, a winnemu takiej zbrodni należy zapewnić możliwość żalu i poprawy, powrotu na nowo do wspólnoty, którą wcześniej zranił i przysporzył jej cierpień.

"Cel, jakim jest zniesienie na całym świecie kary śmierci, ukazuje odważne potwierdzenie fundamentu godności osoby ludzkiej i przeświadczenie, że ludzkość może przeciwstawić się przestępstwom, nie tylko odrzucając zło, ale także ofiarując oskarżonemu możliwość i czas do naprawienia poczynionej szkody, przemyślenia swojego postępowania i możliwości zmiany życia, przynajmniej wewnętrznego"-podkreślił papież. 

W roku 2017 świecie wykonano 993 wyroki śmierci- pokazują dane Amnesty International. W czołówce krajów, gdzie wciąż przeprowadza się egzekucję są Chiny, Pakistan, Irak, Iran, Arabia Saudyjska, Jemen oraz Stany Zjednoczone. 

yenn/KAI, Fronda.pl

Komentarze (7):

JaKi2019.02.27 21:14
Dlaczego katolicy są za zabijaniem skoro Dekalog mówi "Nie zabijaj"? Pewno chodzi o jakąś interpretację,ale czy Dekalog można interpretować?
gio'2019.02.27 19:51
Znam dobrze jeden kraj na świecie,gdzie każdy wjeżdżający jest dokładnie informowany,że za handel narkotykami grozi kara śmierci.Bo władze wiedzą dobrze , że narkotyki prowadzą do kradzieży,rabunków,morderstw.Ale znajdują się ryzykanci - kilkanaście osób rocznie -którzy są bardzo sprawnie wyłapywani,sądzeni i skazywani.Narodowość nie gra roli - kary są wykonywane.Ten kraj - najbezpieczniejszy,najczystszy i najbardziej przyjazny obywatelom to Singapur.Gdy inni (UE,ONZ, organizacje NG,również chyba Watykan) w przeszłości naciskali na Singapur - odpowiedź ich była grzeczna i stanowcza: Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszych obywateli,zechciejcie się nie wtrącać! Uczmy się od Singapuru!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 16:58
Coś mi się wydaje, że w KK powiało strachem bo Stary Testament nakazywał karę śmierci za homoseksualizm (Ks. Kapłańska 20:13) i fałszywe prorokowanie (Ks. Powtórzonego Prawa 13:5), więc KK stosując się do boskiego prawa powinien wybić 80% Watykanu....
Antek2019.02.27 16:55
A samosąd jakim jest aborcja to papież pomija?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 17:01
Racja. Kara śmierci za aborcję. A ponieważ każda komórka somatyczna to potencjalny człowiek (klonowanie) więc kara śmierci za drapanie się.
anonim2019.02.27 16:46
I słusznie, gdyby w Polsce obowiązywała kara śmierci podczas procesu Krzysztofa Komendy, to ówczesny (2000-2001) minister sprawiedliwości i prokurator generalny Lech Kaczyński na pewno naciskałby na prokuraturę aby żądała kary śmierci. A gdyby karę wykonano, to niewinny Komenda nie mógłby dzisiaj cieszyć się wolnością. Pomijając zresztą względy filozoficzne i moralne, to kara śmierci nie wpływa w żaden sposób na poziom przestępczości. Kiedyś za kradzież ucinano rękę. I co, nie było kradzieży?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.27 16:53
Ucinano ręce? Złodziejom? eeee to jak oni potem głosowali w sejmie? DługoPISami w zębach???