Papież Franciszek: Solidarność jest dziś drogą ku uzdrowieniu społeczeństw  - zdjęcie
02.09.20, 14:48Fot. via: Flickr

Papież Franciszek: Solidarność jest dziś drogą ku uzdrowieniu społeczeństw

15

Dziś odbyła się pierwsza po pół roku środowa audiencja generalna papieża Franciszka z udziałem wiernych w Watykanie. W jej trakcie Ojciec Święty nawiązał do 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

- „Drodzy bracia i siostry, w minionych dniach w Polsce obchodzono 40-lecie Porozumień, które – jako owoc solidarności uciśnionych – dały początek Związkowi Zawodowemu Solidarność i historycznym przemianom politycznym w waszym kraju i w Europie Środkowej” – zwrócił się dziś do Polaków papież Franciszek.

Przypomniał przy tym słowa św. Jana Pawła II: „Nie ma solidarności bez miłości”, podkreślając, że nabierają one dziś, w dobie pandemii, szczególnego znaczenia. Ojciec Święty zaznaczył, że bez miłości nie ma ani przyszłości człowieka, ani przyszłości narodu. Dlatego wezwał:

- „Bądźcie wierni tej miłości!”.

W ramach środowej audiencji Ojciec Święty wygłosił kolejną katechezę z cyklu „Uzdrowić świat”, w których papież wychodzi naprzeciw problemom, z jakimi świat mierzy się w związku z pandemią koronawirusa:

- „Wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani, na dobre i na złe. Dlatego też, abyśmy wyszli lepsi z tego kryzysu, musimy uczynić to wspólnie, wszyscy razem, solidarnie” – przekonywał Franciszek.

Nawiązując do idei Solidarności, papież przypomniał, że słowo to oznacza znacznie więcej niż tylko jakiś sporadyczny gest hojności:

- „Wymaga uformowania nowej mentalności, kierującej się pojęciami wspólnoty, pierwszeństwa życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niektórych” – mówił.

Zaznaczył, że właśnie solidarność jest dziś drogą, która prowadzi ku uzdrowieniu z chorób międzyludzkich i społecznych.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (15):

antoni.s2020.09.3 11:30
Przed chwilą czytałem że papieżem jest benedykt,co tradycja mówi o dwóch papieżach?.Zaczyna mnie to nudzić,nie ma w tym żadego sensu i żadnych zasad,jeśli kościołowi się zachce to ogłoszą że było dwóch chrystusów,a co?
observer2020.09.3 4:47
albo nieuk albo zła wola. Drogą uzdrowienia tego wszystkiego co chore jest Pan Jezus. I tak niestety wygląda heretycki misjonarz
dopowiedzenie2020.09.3 1:11
Bergolio Franciszek należy do masońskiej grupy Sankt Gallen (Szwajcaria).
ja2020.09.3 0:54
mason Bergolio Franciszek zamiast o Jezusie Chrystusie i jego ewangelicznym orędziu bredzi coś o formowaniu nowego pogańskiego globalnego kościoła opartego na nowej solidarności ... do grzechu, ekologii, fałszywym pokoju i powszechnego dobrobytu, hedonizmu...
Szybka Randka2020.09.2 19:48
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Anonim2020.09.2 18:01
Przepraszam, ale Kościół Katolicki uczy, że wierni mogą budować „jedność i solidarność” z drugim Człowiekiem do GRANICY , którą jest GRZECH drugiego człowieka. Nadto poucza, że NIE mamy zasiadać w gronie grzeszników , bluźnierców i heretyków. Warto także przypomnieć , że NAJWIĘKSZĄ WARTOŚCIĄ dla katolika jest CHWAŁA BOŻA – stąd tyle mamy świętych w K.K. , którzy oddali życie za Pana Boga i Kościół. Zapowiadane przez Bp Rzymu Bergolio FORMOWANIE nowej mentalności ludzi, kierującej się pojęciami wspólnoty, pierwszeństwa życia , pokoju i dobrobytu dla wszystkich jest JAKĄŚ DZIWNĄ NOWĄ NAUKĄ podobnie jak twierdzenie : „solidarność jest dziś drogą, która prowadzi ku uzdrowieniu z chorób międzyludzkich i społecznych.” Jak uczy JEDEN ŚWIĘTY KOŚCIÓŁ KATOLICKI to Syn Boży Jezus Chrystus jest DROGĄ PRAWDĄ i ŻYCIEM. Żyjemy w czasach POMIESZANIA i redefinicji SŁÓW , które brzmią tak samo ale często oznaczają coś INNEGO albo zastępują właściwe SŁOWO – PODMIOT. Dlatego należy uściślić i doprecyzować to co zostało zastąpione słowem „miłość” : Katolicy Polscy są WIERNI Panu Bogu w Trójcy Przenajświętszej. Hasło „uzdrowić świat” najlepiej wytłumaczyła Matka Teresa z Kalkuty. Najpierw „uzdrów” samego siebie. Nawróć się.
ryszard2020.09.2 21:15
Jesteś z tych co to dla chwały bożej zakopał otrzymany talent. Poczytaj sobie w Ewangelii co się z nim stało.
matis89 prawdziwy kremlowski jehowy2020.09.2 17:20
𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐓𝐎 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 !!! 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀!!! - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔!!!
matis892020.09.2 16:05
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik jako oszust oczywiście mówi o Nowej Solidarności jako narodach solidarnie będących pod Rządem Światowym NWO i Religi Światowej która też ma być otwarciem tej Nowej Solidarności, czyli narodów pod masonerią globalną, państwowo, systemowo i religijnie.
ryszard2020.09.2 15:38
...pierwszeństwa życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niektórych” . I to jest sedno zła zagrażającego wszystkim ze strony niektórych. Wg raportów Oxfam 1 procent najbogatszych posiada większy majątek niż cała reszta planety. Oni się panicznie boją o tą swoją dominację : o prawo do nieskończonego odmładzania się, o nieograniczony dostęp do części zamiennych, o życie w luxusach w niezanieczyszczonym przez nich samych środowisku (obłędną śmieciową produkcją), o żywnośc gwarantowanej czystości. Dlatego faszystowska finansjera (ten 1%) przeznacza ogromne środki na wprowadzenie światowego neoniewolnictwa. Sięga po trzecią i czwarta władzę (sądownictwo i media) i finansuje bojówki rozmywające człowieczeństwo wolnego człowieka (LGTB, gender, lewackie męty, lawendowi duchowni, itp). Chrystus nazwał takich co świadomie narzucają zło, wieprzami, bo świat należący do nich może być tylko zły (nie rzucaj pereł między wieprze). Mamy więc pełne prawo uważać ich za nieludzi.
Szybka Randka2020.09.2 15:17
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.2 15:07
co to znaczy! nawet nie dają mi popie*dzieć w barze mlecznym! jak klient, taki jak ja, może być brany poważnie jak sobie po sutym jedzeniu nie pie*dnie i nie beknie! stary rodzinny zwyczaj u kellerów i u krawczyków.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.2 14:56
popierdział trochę franek i jaki z tego pożytek? przecież nikt nie bierze na poważnie tego ględzenia przywódcy koloratkowej pedofilnej mafii!
ladychapel2020.09.2 14:54
Polski KK i fryndzle posfincone nie uznajo tego papieza - uznajo tylko Benedykta
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.2 14:58
wolskie katole jak i episdopad uznają tylko jednego papieża! lolka kremówkę...