Papież Franciszek dzwoni do kiosku by odmówić subskrypcji gazet - zdjęcie
22.03.13, 11:33Fot. Wikimedia

Papież Franciszek dzwoni do kiosku by odmówić subskrypcji gazet

22

Jest 18 marca, około 13:30 czasu argentyńskiego. Daniel del Regno, syn właściciela kiosku podnosi słuchawkę i słyszy: „Cześć Daniel, tu kardynał Jorge”.

W pierwszym momencie pomyślał, że może kolega, który wiedział, że niedawny arcybiskup Buenos Aires regularnie kupował u niego gazety, robił sobie jakiś kawał. Nie minęła jednak dłuższa chwila, gdy usłyszał: „Poważnie. Tu Jorge Bergoglio. Dzwonię z Rzymu.”

- Byłem w szoku, rozpłakałem się i nie wiedziałem co powiedzieć – mówi Del Regno argentyńskiemu dziennikowi La Nacion. – Podziękował mi za dostarczanie gazety przez cały ten czas i przekazał życzenia dla rodziny – dodaje Daniel.

Del Regno ujawnił, że gdy kardynał udawał się do Rzymu na konklawe, zapytał go czy myśli, że zostanie papieżem. Kardynał odpowiedział: „ To zbyt gorący temat, by go dotykać. Zobaczymy się za dwadzieścia dni. A reszta to jest… historia.”

- Powiedziałem mu by uważał na siebie i że będę za nim tęsknił – kontynuuje Del Regno – Spytałem go czy jest szansa, że jeszcze go kiedyś zobaczę. Powiedział, że przez jakiś czas będzie to bardzo trudne, ale że będzie zawsze z nami. Zanim się rozłączył, papież poprosił o modlitwę za siebie. – relacjonuje.

Ojciec Daniela, Luis Del Regno, mówi, że codziennie dostarczali gazetę do rezydencji kardynała. – W niedziele, kardynał o 5.30 zjawiał się przed kioskiem i kupował „La Nacion”. Gawędził z nami kilka minut, po czym jechał autobusem do Lugano, gdzie podawał herbatę młodym i chorym ludziom. – opowiada właściciel.

Pośród „tysiąca anegdot”, starszy Del Regno wspomina jedną dotyczącą gumek recepturek, którymi obwiązywał gazety, by wiatr ich nie zdmuchnął, kiedy były dostarczane do kardynała. – Pod koniec miesiąca, zawsze przynosił je z powrotem. Wszystkie trzydzieści! – dodaje ze zdumieniem. Mówi, że dostaje gęsiej skórki kiedykolwiek pomyśli o prostocie Franciszka.

- W czerwcu ochrzcił mego wnuka. To było niesamowite uczucie – podkreśla Del Regno. – Wiem jaki jest. Jedyny w swoim rodzaju.

MCC/CNA

Komentarze (22):

anonim2013.03.22 11:46
Eee tam, przesadzasz. Papież po prostu taki jest :)
anonim2013.03.22 11:53
takich kardynałów jak mamy Papieża nam trzeba
anonim2013.03.22 11:55
Nie zazdrość już tak temu kioskarzowi, i tak do ciebie nie zadzwoni.
anonim2013.03.22 12:06
Nie wiem, czy w tych wszystkich "wielkich wydarzeniach" z życia aktualnego Pp. Franciszka znajdziemy coś bardziej "papieskiego" - mi na przykład marzyło by się usłyszeć że kosultuje właśnie sprzeciw Stolicy Apostolskiej wobec bestialskiej eksterminacji przez Muzułmanów Chrześcijan w Nigerii http://www.gloria.tv/?media=383864 , wobec procederu eutanazji w celu uzyskania organów do przeszczepów, ograniczania wolności wypowiedzi Kościoła w Polsce przez blokowanie koncesji dla naziemnejTV Trwam. No i oczywiście nie uchyla wielowiekowej tradycji obchodów największego Święta Kapłanów - Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Eielki Czwartek u Św. Jana na Lateranie. Wybaczcie, miał być Ojciec Święty Reformator, a mi wygląda na to samo określenie ale z molową gama muzyczna zaczynającą się na d.....
anonim2013.03.22 12:07
miało być oczywiście w Wielki Czwartek...
anonim2013.03.22 12:19
to już lekka przesada... Nie chodzi mi o samo odwołanie subskrypcji, ale o robienie z tego wielkiego wydarzenia medialnego. Tak samo było z tym płaceniem za hotel: musiał to robić w asyście kamer i reporterów? Nie mógł jakoś dykretnie uregulować rachunku?
anonim2013.03.22 12:20
zaciera się granica między pokorą a pychą
anonim2013.03.22 12:53
@Redakcja Może byście wreszcie wywalili trolla o bluźnierczym nicku "Lojezu". I nickiem i swoimi fekaliami, którymi zaśmieca komentarze, zasłużył sobie na bana.
anonim2013.03.22 13:06
Z jednej strony dobrze że jest normalny, ale z drugiej nie rozumiem zachwytu nad jego normalnością. Tacy powinni być księża i ludzie generalnie, trochę to smutne.
anonim2013.03.22 14:00
@Piw Łatwiej się włamać do skarbca niż jako papież niezauważenie coś zrobić.
anonim2013.03.22 14:01
A ja czekam na news o tym, jak papież Franciszek zjadł jajecznicę na śniadanie.
anonim2013.03.22 15:53
jutro, kolejna sensacja! Papież sam zrobił sobie jajecznicę!
anonim2013.03.22 16:02
Frondo! Uskromnienie Mszy św. nazywasz pozytywnym zaskoczeniem? Na całą tę "prostotę" aż nie chce się już patrzeć. Niestety, to dopiero początek. Poczytajcie sobie orędzia z serii Ostrzeżenie na temat obecnego papieża.
anonim2013.03.22 16:28
@Schikaneder - ja nie uważam ,że jest to PR i przedstawienie,ale uważam ,że zawsze znajdzie się ktoś ,że co by papież nie zrobił będzie dopatrywał się w tym "chorych teorii"
anonim2013.03.22 16:54
Nasz papież trochę przypomina mi szefa firmy, który wszystko, nawet najdrobniejsze rzeczy robi sam, a przez to umyka mu wiele ważniejszych spraw. Nie wróży to nic dobrego dla "Firmy". Obym się mylił, bo spraw większej wagi jest do uporządkowania sporo. Szef musi być przede wszystkim menedżerem, zarządzać ludźmi, od drobiazgów ma pracowników. W tym wypadku "odwołanie prenumeraty" uważam za pretekst, myślę, że po prostu papiez Franciszek lubił tego kioskarza i chciał z nim pogadać, pożegnać się, zwłaszcza że widywali się często. Natomiast za żenadę uważam przechadzkę do hotelu w celu zapłacenia rachunku. Z Bogiem.
anonim2013.03.22 18:23
Frondo, właśnie jesteś na najlepszej drodze do obrzydzenia nam dobrze zapowiadającego się biskupa Rzymu, Robi się po prostu za słodko.
anonim2013.03.22 18:33
Nie gniewajcie się na mnie, ale niedługo zaczną pisać o kolorze jego kupki, że sam wkłada piżamę oraz że osobiście podziękował sprzątaczce za posprzątanie pokoju itp. bzdury. To co się dzieje jest prostą drogą ku temu, aby za miesiąc na widok słów papież Franciszek ludzie wyłączali swoje telewizory, przerzucali stronę gazety i nie klikali linku zawierającym te słowa.
anonim2013.03.22 18:36
Gdyby Franciszek nie był papieżem, tylko zwykłym politykiem, to już dawno nosiłby łatkę populisty. Zawsze też myślałem, że bycie głową Kościoła to zajęcie bardzo czasochłonne i papież nie ma czasu na takie pierdoły jak dzwonienie po ludziach i odwoływanie prenumeraty. Taki człowiek powinien maksymalnie dobrze wykorzystywać swój czas i nie trwonić go na sprzątanie, gotowanie itp.
anonim2013.03.22 23:07
Piw napisał(a): Mar 22, 2013, 12:19 po południu to już lekka przesada... Nie chodzi mi o samo odwołanie subskrypcji, ale o robienie z tego wielkiego wydarzenia medialnego. Tak samo było z tym płaceniem za hotel: musiał to robić w asyście kamer i reporterów? Nie mógł jakoś dyskretnie uregulować rachunku? *** Czy sugerujesz, że to papież otoczył się dziennikarskimi kamerami? Nie przyszło Ci do głowy, iż to właśnie dziennikarskie hieny depczą mu po piętach? A miałby zrobić ojciec Franciszek w takiej sytuacji? Nie ma przecież z tego wyjścia. No chyba, że.. zamknął by się szczelnie w papieskich apartamentach i nie wyściubił nosa na zewnątrz.
anonim2013.03.22 23:10
Schikaneder napisał(a): Mar 22, 2013, 1 po południu "Eee tam, przesadzasz. Papież po prostu taki jest :)" Nie chodzi o to jaki jest. Chodzi o to jak z takich drobnych faktów buduje się "imydż". *** Jest takie stare polskie porzekadło - każdy sądzi podług siebie. To co dla Ciebie jest budowaniem "imydż", dla ojca Franciszka jest codziennym chlebem. Tak żył wcześniej, gdy był jeszcze kardynałem - wyjaśniam, że jest to wysokie stanowisko w Kościele - dlaczego miałby raptem zmienić swoje zachowanie, czyli przestać być sobą?
anonim2013.03.26 10:58
Bardzo ciekawy portal, wiadomo że jak czegoś brakuje to zawsze stworzy się coś co potrzeba :) Dlatego powstał jeszcze jeden ciekawy portal ksiadz.1k.pl w którym możemy oceniać i dyskutować o księżach. Możemy przyglądać się co się dzieje w danej parafii (np naszej), co się działa, co można lub powinno się zrobić, ciekawe pomysły podrzucić dla księży aby było lepiej itp. itd. Warto odwiedzić i dołączyć się do dyskusji :)
anonim2013.03.26 10:59
Bardzo ciekawy portal, wiadomo że jak czegoś brakuje to zawsze stworzy się coś co potrzeba :) Dlatego powstał jeszcze jeden ciekawy portal ksiadz.1k.pl w którym możemy oceniać i dyskutować o księżach. Możemy przyglądać się co się dzieje w danej parafii (np naszej), co się działa, co można lub powinno się zrobić, ciekawe pomysły podrzucić dla księży aby było lepiej itp. itd. Warto odwiedzić i dołączyć się do dyskusji :)