PAD: Polaków i Meksykanów łączy przywiązanie do wolności, tradycji i rodziny - zdjęcie
26.04.17, 05:55Fot. Radosław Czarnecki via Wikipedia, CC 4.0

PAD: Polaków i Meksykanów łączy przywiązanie do wolności, tradycji i rodziny

Przemówienie w meksykańskim Senacie było ostatnim punktem wizyty prezydenta Andrzej Dudy w Meksyku. W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że Polska reprezentuje wizje świata opartego na bezpieczeństwie i współpracy. Mówił też o wspólnych wartościach łączących Polaków i Meksykanów.

Prezydent Andrzej Duda przestrzegał przed odtwarzaniem się globalnego porządku opartego na dyktacie siły i podziale stref wpływów. „Polska chce świata zbudowanego na współpracy i bezpieczeństwie, w oparciu o prawo międzynarodowe, wolność narodów i równość państw. Wierzę i jestem przekonany, że Meksyk jest dla nas ważnym partnerem w dziele budowy takiego świata” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreślał, że w polityce międzynarodowej Polska promuje solidarność, wspólnotę oraz pokój poprzez przestrzeganie prawa międzynarodowego. Dodał, że w oparciu o te wartości nasz kraj chce budować relacje polityczne i gospodarcze z Meksykiem. „Jesteśmy gotowi do solidarnej współpracy. Jestem głęboko przekonany, że taka współpraca jest możliwa i korzystna dla obu państw i narodów. Potencjał naszych krajów jest naprawdę duży, powiedziałbym ogromny” - powiedział.

Prezydent RP dodał, że Polaków i Meksykanów łączy nie tylko przywiązanie do wolności i niepodległości ale również do rodziny i tradycji.

Wizycie polskiego prezydenta w Senacie Meksyku towarzyszyła bogata oprawa. W powitaniu brała udział kompania reprezentacyjna, która odegrała hymny obu państw, oraz wojskowa gwardia honorowa.

dam/IAR