Ostre słowa Trumpa na temat Niemiec! 'Jesteśmy głupcami, którzy za to płacą' - zdjęcie
06.07.18, 21:14Zdj. The White House, domena publiczna, CC0

Ostre słowa Trumpa na temat Niemiec! 'Jesteśmy głupcami, którzy za to płacą'

Amerykański przywódca Donald Trump podczas wiecu w stanie Montana skrytykował politykę handlową Europy oraz jej wydatki na obronność. 

W ocenie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Amerykanie są "głupcami", którzy płacą za ochronę Niemiec, podczas gdy rząd Angeli Merkel zawiera umowy gazowe z Rosją. 

Na tydzień przed szczytem NATO w Brukseli, w czwartkowym przemówieniu Trump oznajmił, że wezwie Sojusz, aby zaczął "spłacać swoje rachunki". 

"USA nie będą zajmowały się wszystkim"-stwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych, przypominając, że jego państwo przeznacza na obronność ok. 4 procent PKB, podczas gdy Niemcy na ten cel przeznaczają zaledwie ok. 1,5 proc. 

"Zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji. I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą"-w taki sposób Trump scharakteryzował postawę Niemiec. 

"Zabijają nas w handlu, zabijają nas w innych sprawach. Uniemożliwiają nam prowadzenie biznesu w Europie, ale sprzedają nam swoje Mercedesy i BMW"- powiedział amerykański przywódca, odnosząc się do sporu między USA a Unią Europejską. 

yenn/PAP, Fronda.pl